Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak utrzymać balans online? Wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne

2023-12-19

Trudno tak po prostu odciąć się od mediów społecznościowych – zwłaszcza, że są one nieodłącznym elementem naszego życia. Jak utrzymać balans online? Sprawdź, na co warto uważać.

Kreowanie rzeczywistości

Świat przedstawiany w internecie bardzo często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To, co tam znajdziesz, bywa mocno podkoloryzowane i ulepszane przez różne filtry. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj każdy z nas przedstawia tylko wycinek swojego życia, ten, który chcemy pokazać innym. To może być niebezpieczna pułapka. Możesz się nawet nie zorientować, kiedy zaczniesz żyć życiem innych. Porównywanie się bywa bardzo przygnębiające i wcale nie sprawia, że czujemy się lepiej. Jest wręcz odwrotnie.

 

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Potrzeba ciągłego bycia online to cienka granica, która może prowadzić do uzależnienia. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Gdy przestajesz kontrolować czas, który spędzasz w sieci i przy tym zaniedbujesz inne ważne rzeczy. Lub zamiast spotkać się ze znajomymi, wolisz zostać w domu i pogadać online. Z pozoru niby nie ma w tym nic złego. Jeśli jedna świadomie rezygnujesz z kontaktów z innymi lub rezygnujesz nawet ze swoich pasji na rzecz internetu, to jest poważny powód do niepokoju. 

 

Media społecznościowe to kopalnia wiedzy

Mimo wielu minusów rozsądne korzystanie z sieci oferuje wiele możliwości, np. szybkie zakupy, naukę języków, rozwijanie zainteresowań czy udział w coraz bardziej popularnej Szkole w Chmurze. Sieć to kopalnia wiedzy i inspirujących pomysłów, np. jak możesz coś wykonać samodzielnie.

 

Uwaga na zagrożenia

Korzystanie z mediów niesie też pewne zagrożenia, m.in. kradzież danych osobowych. Dlatego bądź czujny i uważaj, by twoje dane nie dostały się w niepowołane ręce.

Nie jest łatwo odciąć się od świata online, gdy dzieje się w nim tyle ciekawych rzeczy. Co chwilę, ktoś reklamuje nowy produkt – pozorny hit, który ostatecznie wcale nie jest czymś, czego aktualnie potrzebujesz. Warto zachować zdrowy rozsądek i nie dać się nabrać na kolejne promocje. To jedna z wielu pułapek w sieci, na którą trzeba uważać.

 

Jak utrzymać balans online?

Może przyda się kilka prostych porad:

  • jeśli uczysz się lub pracujesz, nie rozpraszaj się i nie sięgaj bez potrzeby po telefon,
  • w wolnym czasie zamiast scrollować, poczytaj lub przejdź się na spacer i przewietrz głowę,
  • gdy idziesz spać, odłóż telefon i po prostu odpocznij.

 

Jeśli czujesz, że nadużywasz mediów społecznościowych i nie radzisz sobie z tym problemem samodzielnie, warto zasięgnąć porady specjalisty. Może to być pedagog lub psycholog szkolny.

 

Autor: Joanna Bogucka

Źródła:

https://psychoterapiacotam.pl/jak-social-media-wplywaja-na-ludzka-psychike/

https://pracowniazycia.pl/social-media-a-nasze-zdrowie-psychiczne/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron