Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Postanowienia noworoczne. 5 wskazówek, jak w nich wytrwać

2024-01-03

Początek roku to czas, kiedy podejmujemy różne postanowienia noworoczne. Co zrobić, żeby w nich wytrwać dłużej niż kilka tygodni?

Nowy rok traktujemy jako nowy etap, przez co dużo łatwiej deklarujemy chęć zmian. Jednak z każdym tygodniem motywacja i początkowy zapał mogą maleć. Warto już na etapie tworzenia listy postanowień noworocznych pamiętać o kilku wskazówkach.

 

1. Traktuj postanowienia jak cele

Postanowienia noworoczne można traktować jak swoje cele i pomysły, które chcemy zrealizować. Już na etapie ich spisywania dobrze jest pamiętać o tym, że część z nich:

  • może zostać wprowadzona w życie,
  • przełożymy na kolejny rok,
  • nie będzie zrealizowana, bo po prostu z nich zrezygnujemy.

I to jak najbardziej jest w porządku.

 

2. Nie twórz ogólnych postanowień

Jak zwiększyć szanse na realizację postanowień noworocznych? Określić je jako konkretne i realne. Zamiast „zacznę zdrowo jeść”  - „zrezygnuję z napojów gazowanych”. Postanowienia dostosujmy do naszej sytuacji, możliwości.

 

3. Określ moment osiągnięcia poszczególnych celów

Pomysły warto zamienić na plany i nadać im ramy czasowe. Dzięki temu przestaniemy odkładać w nieskończoność realizację postanowień.

 

4. Ustal kolejność realizacji

Nie da się zrobić wszystkiego w tym samym czasie. Warto ustalić kolejność realizacji postanowień. Może na dobry początek warto zacząć od najłatwiejszych?

 

5. Zapomnij o „doskonale albo wcale”

Z początkiem roku ambitne plany wydają się być realne. Nie wszystko jednak udaje się zrealizować tak idealnie jak zaplanowaliśmy. Z czasem motywacja spada i stwierdzamy, że postanowienia noworoczne są bez sensu. Rezygnujemy, bo nie realizujemy w 100% zbyt ambitnego planu. Zdecydowanie lepiej zwrócić uwagę na rozpoczętą drogę do zmian i swoje postępy i działać dalej.

 

Pamiętaj, jak powiedział Antoine de Saint-Exupéry „Czas na działanie jest teraz. Nigdy nie jest za późno, aby coś zrobić.”

 

Autor: Agnieszka Banasik


Widok zawartości stron Widok zawartości stron