Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zdalnie i banalnie, czyli jak najlepiej korzystać ze zdalnego nauczania i zasobów internetowych

2021-01-19

Przy obecnej sytuacji zdalne nauczanie powoli wchodzi w krew wszystkim jego użytkownikom. Używanie mikrofonów i kamer w komunikacji internetowej staje się drugą naturą, a programy typu Teams, Zoom czy Discord na dobre zagościły na naszych komputerach, telefonach i tabletach.

Wielu użytkowników zapomina jednak o podstawowych możliwościach, jakie daje Internet, zwłaszcza, gdy stał się on podstawowym narzędziem edukacyjnym.

 

Jak poradzić sobie z problemami ze sprzętem?

Po pierwsze, użytkowanie Internetu podczas zdalnego nauczania umożliwia zażegnanie problemów ze sprzętem. Wielu uczniów napotyka problemy techniczne, takie jak niedziałająca kamera lub mikrofon. Z pomocą wyszukiwarki Google można z łatwością je wyeliminować – wystarczy wpisać frazę, która zawiera w sobie nazwę sprzętu, i przystąpić do działania.

 

Wielokrotnie problem może być rozwiązany poprzez zainstalowanie poprawnych sterowników, dostępnych na stronie producenta lub skonsultowanie się z innymi użytkownikami za pomocą forum lub wiadomości. Wyszukiwanie to także dobra metoda na znalezienie odpowiedzi na pytania, na które nie odpowiedział nauczyciel.

 

Sprawdź, jak radzić sobie z obciążeniem organizmu poczas nauki zdalnej: "Aby ciało nie cierpiało – jak prawidłowo uczyć się przy pomocy komputera?"

 

Materiały dostępne w sieci

Po drugie, same lekcje nie są jedyną metodą pozyskiwania wiedzy – nauczyciele wielokrotnie korzystają z dodatkowych materiałów, które większości są dostępne w sieci. Warto poprosić prowadzącego zajęcia o dostęp, by móc w wolnym czasie ponownie zapoznać się z wiedzą.

 

Dodatkowym atutem pracy zdalnej jest także mnogość wyboru – do naszej dyspozycji jest nie tylko nauczyciel, ale także wiele portali, takich jak YouTube, gdzie z łatwością można odnaleźć chętnych do podzielenia się wiedzą – i to całkowicie za darmo.

 

Prawidłowe zachowanie

Ostatnią rzeczą, która pomoże nam wszystkim czerpać jak najwięcej z pracy na platformach, jest prawidłowe zachowanie. Wielu uczniów wykorzystuje pracę zdalną jako metodę dobrej zabawy, najczęściej poprzez przeszkadzanie nauczycielowi w prowadzeniu zajęć. Nie jest to godne pochwały, ponieważ na dłuższą metę takie zachowanie jest męczące dla całej grupy.

 

Zobacz "10 portali internetowych, które przydadzą się w czasie nauki"

 

Częstym problemem jest również brak aktywności na zajęciach – tylko dlatego, że zajęcia nie odbywają się w klasie nie oznacza, że nie powinniśmy brać w nich udziału. Warto wysilić się choć trochę, zadawać pytania i czynnie udzielać się w pracy grupowej.

 

Zdalne nauczanie dla wielu wydaje się być zamkniętym kołem, które wielokrotnie zamyka możliwości edukacji. Należy pamiętać jednak, że kiedy zamykają się jedne drzwi, to bardzo często w ich miejsce otwierają się inne – dostęp do Internetu i jego niemal nieograniczonych zasobów pokazuje, że tak właśnie jest.

 

Autor: Krzysztof Müller, specjalista ds. programów w CEiPM Słupsk

 

Źródła:

https://spidersweb.pl/2018/02/nauka-na-youtube.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron