Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

10 portali internetowych, które przydadzą się w czasie nauki

2024-02-07

Warto znać serwisy internetowe ze sprawdzoną wiedzą lub treściami, które mogą przydać się w czasie odrabiania lekcji, pisania wypracowań czy po prostu znalezienia zadanej lektury.

Poniżej podajemy przykłady 10 portali, na których można znaleźć wartościową i sprawdzoną wiedzę. Po kliknięciu w nazwę strony, zostaniesz do niej przekierowany.

 

Wikipedia

Każdy ją zna i każdy korzysta z tego serwisu. Czy wiesz jednak, jaka idea jej przyświeca? Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa działająca zgodnie z zasadą otwartej treści. Jej oprogramowanie umożliwia edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie rzeczywistym.

Dlatego warto zaznaczyć: Wikipedia jak najbardziej tak, ale czasem ostrożnie – przy trudniejszym lub mało popularnym temacie, warto sprawdzić poprawność znalezionych w Wikipedii treści z innym, najlepiej specjalizującym się w danej dziedzinie, serwisem.

 

YouTube

Obecnie YouTube to bardzo popularne źródło wiedzy. Forma video jest atrakcyjna szczególnie dla młodych ludzi, a niektórym osobom łatwiej zapamiętać coś, co obejrzeli niż np. przeczytali w książce. Niestety, na YotuTube’ie łatwo natknąć się na treści ocierające się o teorie spiskowe lub po prostu fake newsy. Dlatego korzystając z niego podczas nauki, wybieraj raczej polskie kanały naukowe, dedykowane specjalnie dla uczniów i studentów.

 

Tu znajdziesz zestawienie „20 kanałów na YouTube’ie inspirujących do nauki”

 

Lektury.gov

Ten serwis to sposób, by zadane lektury mieć zawsze przy sobie i korzystać z nich na komputerze, tablecie lub smartfonie. Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Edukacja.ipn.gov

Instytut Pamięci Narodowej przygotował i umieścił na swojej stronie różne materiały (wykłady, filmy, teksty) historyczne, z których warto korzystać zwłaszcza wtedy, gdy poszukujemy sprawdzonej historycznej wiedzy o swoim regionie.

 

Przystanek Historia

Historia Polski w XX wieku była burzliwa i czasem jest skomplikowana do przeanalizowania i zapamiętania. Misją strony Przystanek Historia jest zbieranie i upowszechnianie tej wiedzy historycznej, by – jak piszą autorzy – „podtrzymywać pamięć o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności oraz godności ludzkiej czyniły wartość najwyższą.” Warto korzystać zawsze, kiedy masz problemy ze zrozumieniem procesów historycznych, które zachodziły w Polsce w XX wieku.  

 

E-podręczniki

To materiały, które są odpowiedzią na potrzeby uczniów i wyzwania nowoczesnej, cyfrowej szkoły. E-podręczniki są całkowicie bezpłatne dla wszystkich. Dostępne z dowolnego miejsca o dowolnej porze. Można wydrukować ich treści w wersji PDF.

 

Jak unikać niesprawdzonej wiedzy w internecie? Zobacz w naszym tekście: Jak szukać rzetelnych informacji w internecie? 6 cennych wskazówek

 

Khan Academy

Strona (i aplikacja na telefon) zawiera materiały edukacyjne, ćwiczenia dla uczniów z różnych etapów edukacyjnych obejmujące matematykę, przedmioty przyrodnicze, historię. Bardzo ceniona przez uczniów i nauczycieli strona, bo zawiera solidną, przygotowywaną przez specjalistów wiedzę.

 

Filmoteka szkolna

Filmoteka szkolna to strona adresowana głównie do uczniów klas VII i VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Zawiera artykuły filmoznawcze, ćwiczenia filmowe oraz poradnik dla maturzystów.

 

Legalna kultura

Legalna kultura to baza stron internetowych dla uczniów zawierających sprawdzone ćwiczenia, materiały edukacyjne z przedmiotów: język polski, historia sztuki, historia i społeczeństwo, matematyka, chemia, fizyka, biologia, geografia, informatyka, języki obce oraz portale ogólne. Wybierając jakiś przedmiot, trafisz na listę portali, z których warto czerpać wiedzę w danej dziedzinie.

 

Google art & culture

Dzięki stronie i aplikacji można obejrzeć wiele dzieł sztuki, odbyć wirtualny spacer po światowych muzeach, przeczytać mnóstwo inspirujących tekstów i wywiadów z dziedziny sztuki. Możesz też trochę się pobawić: zrobić selfie, a apka pokaże ci znane obrazy z osobami, do których jesteś podobna/podobny.

 

Aplikacje do nauki stworzone specjalnie na smartfony znajdziesz w tekście Ucz się na smartfonie! Polecamy aplikacje przydatne do nauki”

 

Zestawienie przygotowała: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron