Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 książek o wychowaniu nastolatków

2023-08-17

Zastanawiasz się, jak dogadać się ze swoim nastoletnim dzieckiem i pomóc mu przejść przez burzliwy czas dojrzewania? Skorzystaj z naszych propozycji książek o wychowaniu nastolatków.

Bycie rodzicem nastolatka nie jest łatwe. Poniżej kilka lektur, które mogą ułatwić zrozumienie, co drzemie w młodych ludziach borykających się z okresem dojrzewania oraz pomóc w komunikacji z nimi.

 

Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości, Lisa Damour

Przewodnik dla rodziców nastoletnich dziewcząt. Autorka podpowiada, jak zrozumieć nastolatki, nawiązać z nimi więź. To idealna pozycja dla wszystkich, którzy szukają klucza do zrozumienia swoich nastoletnich córek.

 

To nie smutek, to depresja. Poradnik dla rodziców nastolatków w kryzysie, Monika Kotlarek

To książka dla rodziców, którzy obawiają się, że ich nastoletnie dziecko może mieć depresję. Nie zastąpi ona wizyty u specjalisty. Jest jednak zbiorem cennych wskazówek, z których warto skorzystać, chcąc pomóc nastolatkom w kryzysie.

 

Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem, Ross W. Greene

Psycholog Ross Greene proponuje stworzony przez siebie model rozwiązywania problemów przez współpracę. Rodzice zamiast kar i przekupstw mogą korzystać z narzędzi, dzięki którym ich dzieci poczują się ważne i wysłuchane.

 

Mózg nastolatka. Jak przetrwać dorastanie własnych dzieci, Frances E. Jensen, Amy Ellis Nutt

Neurolog Frances Jensen opierając się na badaniach, a także klinicznym i rodzicielskim doświadczeniu proponuje rewolucyjne spojrzenie na rozwój mózgu. Wyciągnięte wnioski przekłada na wskazówki dla rodziców i nauczycieli, jak pomóc nastolatkom przetrwać czas dojrzewania.

 

Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji, Joanna Berendt, Agnieszka Kozak

To książka dla rodziców, którzy szukają sposobów na to, jak porozumieć się z nastolatkami. Autorki podkreślają rolę komunikacji opartej na Porozumieniu bez Przemocy i dają wskazówki, jak rozmawiać i reagować.

 

Owocnej lektury!

 

Zestawienie przygotowała: Agnieszka Banasik

Źródło: na podstawie opisów wydawców