Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

7 zasad savoir-vivre w sieci

2024-02-15

Netykieta to zbiór niepisanych zasad, które określają sposób postępowania i komunikowania się w internecie. Mają one na celu budowanie dobrych relacji międzyludzkich. Zastanawiasz się, jak postępować zgodnie z netykietą? Poznaj 7 zasad savoir-vivre w sieci, których warto przestrzegać.

Szanuj innych

Nie hejtuj i nie krzywdź innych swoimi wypowiedziami, nawet jeśli coś ci się nie podoba. W trakcie interakcji online należy zachować szacunek dla innych użytkowników, unikać agresji, obrażania lub dyskryminacji.

 

Uważaj na fake newsy

Uważanie na fake newsy jest kluczową zasadą w kontekście korzystania z internetu. Bądź więc krytyczny i sprawdzaj źródło informacji.

 

Sprawdź "Jak szukać rzetelnych informacji w internecie? 6 cennych wskazówek"

 

Nie nadużywaj emotikonów i wielkich liter

Nie pisz całych wyrazów/zdań wielkimi literami, bo może być to odbierane jako krzyk. Natomiast emotikony powinny być dodatkiem do twojej wypowiedzi. Dostosuj je do kontekstu, aby uniknąć nieporozumień.

 

Dbaj o swój wizerunek w sieci

Pamiętaj, że to, co publikujesz online, może mieć wpływ na twoją reputację zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Zanim opublikujesz coś w sieci, zastanów się, czy jest to coś, co chciałbyś, aby inni o tobie wiedzieli. Unikaj publikowania kontrowersyjnych, obraźliwych treści.

 

Szanuj prawa autorskie

Nie kopiuj i nie udostępniaj treści, które są chronione prawem autorskim, bez zgody właściciela praw autorskich. Dotyczy to m.in. tekstów, zdjęć, filmów, muzyki. Pamiętaj o oznaczeniu źródła, autora. Jeśli korzystasz z treści objętych licencją, zastosuj się do jej warunków.

 

Przestrzegaj regulaminów (portal, forum, czat)

Zapoznaj się z regulaminem portalu, forum, czatu czy grupy np. na Facebooku, z których chcesz korzystać. Ważne jest, aby być świadomym i przestrzegać zasad określonych przez dany serwis internetowy.

 

Szanuj prywatność innych użytkowników

Szanuj prywatność innych, nie udostępniaj prywatnych danych bez ich zgody, a także respektuj ustawienia prywatności innych użytkowników.

 

Pamiętaj, że jeśli zaobserwujesz niepokojące zjawiska, możesz o tym poinformować:

  • https://incydent.cert.pl – tu zgłaszane są incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci;
  • https://dyzurnet.pl – tu zgłaszane są nielegalne treści w internecie.

 

Netykieta pomaga w zachowaniu porządku i bezpieczeństwa w sieci poprzez promowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu i przestrzegania zasad bezpieczeństwa online. Stosowanie netykiety przyczynia się do tworzenia pozytywnego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/netykieta-czyli-savoir-vivre-w-internecie

https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/netykieta


Widok zawartości stron Widok zawartości stron