Wydawca treści
Czy asertywny jest agresywny?
2021-01-22
Czym charakteryzuje się postawa pasywna, a czym agresywna? Czy asertywność oznacza agresywność? Ten tekst rozwieje wszystkie wątpliwości związane ze świadomym i asertywnym wyrażaniem własnego zdania.
Strachliwy pasyw
Pasywny jesteś, gdy zawsze i wszędzie wszystkim ulegasz. Gdy twoje potrzeby nie są istotne, gdy stawiasz innych ponad siebie. Pasywna postawa może być przyczyną fobii społecznych.
Jeśli będziesz wykazywać się postawą pasywną, ludzie będą postrzegać cię jako osobę zamkniętą, zestresowaną i ciągle zaniepokojoną. Będzie niosło to ryzyko zawierania niezdrowych relacji, w których ludziom najbliższym ciężko będzie cię poznać.
Skrajny agresor
Gdy podczas komunikacji wykazujesz się postawą agresywną, naruszasz prawa innych ludzi. Mówi się, że osoba agresywna jest napastliwa, wykorzystuje, poniża i nie szanuje innych osób.
Gdy będziesz zachowywać się agresywnie, ludzie będą cię postrzegać jako człowieka bezwzględnego, takiego, który ciągle wykorzystuje innych. W swoim agresywnym sposobie komunikacji, okazując gniew i wrogość, by osiągnąć swoje cele, nierzadko wpływasz na wybory innych osób, przez co uzyskujesz tylko chwilową nagrodę w postaci bycia zauważonym.
Świadomy asertywności
Będąc asertywnym, bronisz własnych praw, ale przy tym wszystkim nie naruszasz prawa innych osób.
Dzięki asertywnym działaniom podnosisz swój komfort psychiczny, swoją samoocenę oraz pewność siebie. Ludzie odbierają cię jako osobę bezpośrednią, elastyczną, spokojną oraz nastawioną na słuchanie innych. Nie boisz się wyrażać własnych uczuć, szanujesz również uczucia innych, dlatego twoje relacje społeczne są na wysokim poziomie
Asertywny – ale jak?
Bądź bezpośredni – nie bój się mówić o co ci chodzi. Unikaj wstępów, mów wprost to, co chcesz powiedzieć bez owijania w bawełnę.
Bądź elastyczny – wczuj się w odbiorcę. Dostosuj się do czasu i miejsca. Pamiętaj, że stosując logiczne argumenty, jesteś asertywny.
Mów w swoim imieniu – ludzie łatwiej przyjmują uwagi na swój temat, gdy nie mają one formy ogólnikowej, tylko formę osobistych poglądów. Nie bój się powiedzieć ,,ja myślę” lub ,,moim zdaniem”.
Bądź opanowany – pozbądź się napięcia, skontroluj emocje, język ciała, ton i natężenie głosu. Pamiętaj, że spokój i postępowanie zgodnie z wypowiedzianymi słowami dają ci wiarygodność.
Chciej słuchać – wysłuchanie czyjegoś punktu widzenia jest tak samo ważne, jak wygłoszenie własnego poglądu na jakiś temat.
Czy asertywny jest agresywny?
Nie, nie jest to prawdą, natomiast prawdą jest, że czasami osoby asertywne mogą być mylnie postrzegane jako osoby agresywne, gdyż w jednym i drugim przypadku chodzi o wyrażanie swoich potrzeb.
Jeśli masz wątpliwości, czy twój współrozmówca ma względem ciebie postawę agresywną czy asertywną, zwróć uwagę na to, jakich słów używa, jaki jest jego ton głosu, a jaka postawa. Jeśli nie masz ochoty odwrócić się na pięcie, by jak najszybciej przerwać konwersację, to z pewnością twój rozmówca jest asertywny.
Autor: Aleksandra Widz
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024