Wydawca treści
Jak niedrogo i bezpiecznie podróżować po Polsce?
2022-06-20
Zbliżają się wakacje. Upragniony czas odpoczynku od szkoły i budzika włączonego na godzinę, kiedy nawet koguty jeszcze nie pieją. Czas, kiedy możemy podróżować i poznawać piękno naszego kraju. Niestety podróże najczęściej kojarzą nam się z czymś drogim i dostępnym wyłącznie dla osób z grubym portfelem. Jak więc podróżować, gdy nasz budżet jest mocno ograniczony?
Oto sprawdzone sposoby tańszego i bezpiecznego podróżowania po Polsce.
Zdobądź jak najwięcej informacji przed planowaną podróżą
Według mnie jest to najważniejsza porada przed podróżą. Ważne, aby zaplanować dokładną trasę, zarezerwować noclegi, obliczyć planowane koszty. Wtedy również ocenisz, czy posiadasz odpowiednią sumę pieniędzy na podróż.
Podróżuj w większej grupie
W grupie zawsze raźniej, ciekawiej i… oczywiście taniej. Podróżując w kilka osób znacznie obniżysz koszty paliwa, wyżywienia, noclegów, a nawet niektórych atrakcji. Muzea, parki wodne, wesołe miasteczka oferują zniżki grupowe.
Darmowe atrakcje
Podczas podróży korzystaj z darmowych atrakcji, np. darmowe muzea, wystawy, koncerty, szlaki turystyczne. Bardzo dużo ciekawych miejsc możesz zobaczyć za darmo lub za niewielką opłatą. Niedużym kosztem zwiedzisz Parki Narodowe. Osobiście polecam trekking po Tatrach, Pieninach i Bieszczadach.
Często w wielu miejscach możemy kupić tańsze bilety w poszczególne dni tygodnia (np. czwartki) albo na konkretne godziny.
Czytaj blogi na temat taniego podróżowania
Obecnie w Internecie znajdziesz mnóstwo blogów, wideoblogów oraz kanałów o tanim podróżowaniu. Bardzo dużo takich informacji uzyskasz również w popularnych serwisach społecznościowych, takich jak Tik Tok czy Instagram.
Korzystaj z pól namiotowych
Zamiast wybierać hotele, które w sezonie potrafią być drogie, korzystaj z pól namiotowych. Te często znajdują się blisko atrakcji turystycznych, są dużo tańsze i bezpieczniejsze niż rozbijanie namiotów „na dziko”. Nocleg w nieprzeznaczonym do tego miejscu może zakończyć się mandatem, co znacznie zwiększy koszty związane z podróżą lub pomoże uniknąć ucieczki przed rozwścieczonym niedźwiadkiem, który nieopodal ma swoją gawrę.
Używaj aplikacji dla osób podróżujących
Bardzo dużo informacji uzyskasz z darmowych aplikacji podróżniczych. Ja osobiście bardzo polecam Tripadvisor. Znajdziesz w niej atrakcje, hotele, restauracje z całego świata. Oprócz zdjęć i opisów, znajdują się tutaj też opinie osób, które odwiedziły dane miejsce. Jest to super alternatywa dla przewodników w wersji tradycyjnej, które niestety są dosyć drogie.
Zabieraj ze sobą legitymację szkolną lub studencką
Nie zapomnij o zabraniu ze sobą ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. Większość biletów do muzeów, wejścia na szlaki czy komunikacja posiada zniżki dla uczniów.
Używaj tanich środków transportu
Zamiast super auta kolegi, który pali 12 litrów/100 km, wybierz mniejsze i tańsze auto, które mało pali. Zamiast samolotu z Rzeszowa do Gdańska, który w sezonie jest drogi – autobus lub pociąg. Natomiast jeśli jesteś fanem dwóch kółek, z dobrą kondycją i planami na niedalekie podróże, super opcją będzie rower.
Zakupy w marketach
Zamiast posiłków w restauracjach proponuję zakupy w dużych marketach. Obecnie dania w barach i restauracjach nie należą do najtańszych. Robiąc zakupy w kilka osób, można złożyć się na grilla lub rozpalić ognisko i upiec kiełbaski lub złowione wcześniej ryby. Rano natomiast zjeść bułkę z pasztetem lub konserwą, które na polu namiotowym smakują wyjątkowo pysznie.
Praca dorywcza
Podczas podróży możesz również sobie dorobić, co znacznie zwiększy twój wakacyjny budżet. W turystycznych miejscowościach można łatwo znaleźć pracę w sklepach z pamiątkami, w gastronomii czy roznosząc ulotki. Pamiętaj jednak, aby każdą umowę dokładnie sprawdzić!
Planuj wyjazd z wyprzedzeniem
Możliwości na zorganizowanie budżetowego podróżowania jest naprawdę całkiem sporo. Żeby zaoszczędzić, warto planować wakacyjne wyjazdy z dużym wyprzedzeniem i być otwartym na różne kierunki i terminy. Może okazać się, że wymarzony hostel w centrum Krakowa jest dużo tańszy tydzień później niż pierwotnie planowałeś wyjechać.
Jak widać tanie i bezpieczne podróżowanie po Polsce jest możliwe! Nie ma na co czekać i czego się bać! Ruszaj w drogę! Życzę wielu niesamowitych podróży do miejsc, o których marzysz.
Autor: Justyna Solon, kierownik internatu w OSiW w Iwoniczu
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024