Wydawca treści
Jak opanować złość? Wypróbuj 4 proste sposoby
2023-01-19
Złość jest to jedna z podstawowych emocji, która może pojawić się w różnych sytuacjach naszego życia. Jeśli trwa krótko, może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Bywa wtedy konstruktywna i napędza do działania. Jeśli trwa stosunkowo długo, może nam poważnie zaszkodzić.
Poznaj 4 proste sposoby łagodzenia złości.
Oddech
Kiedy czujesz, że ogarnia cię złość, spróbuj nie reagować. Zatrzymaj się, weź głęboki wdech przez nos, a potem zrób długi wydech przez usta. Możesz zamknąć oczy, skupić się i w myślach powtarzać „robię wdech, robię wydech”. Pomoże to uspokoić się i spojrzeć realnie na problem.
Medytacja
Głównym elementem medytacji jest pozycja siedząca z nogami skrzyżowanymi, połączona z oddychaniem i byciem tu i teraz w uważności.
Kiedy czujesz, że zbiera się w tobie gniew i że zaraz wybuchniesz, zatrzymaj się i usiądź na moment. Pobądź chwilę ze sobą, zastanów się, co cię tak bardzo wyprowadziło z równowagi i czy jest warte twojego zdenerwowania. Skup się na teraźniejszości i spokojnym oddechu. Jeśli napływają cię negatywne myśli, zauważ je, ale pozwól im „odpłynąć” i skupić się na sobie.
Muzyka
Kolejnym doskonałym sposobem na rozładowanie złości może być muzyka. Jak to mówi stare powiedzenie: muzyka jest lekiem na wszystko. Muzyka relaksacyjna może działać kojąco i wyciszyć skołatane serce. Pomoże na chwile odciąć się od problemów i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.
Antystresowa piłeczka
Aby wyciszyć negatywne emocje, potrzeba przede wszystkim rozładowania fizycznego. Na szybkie rozładowanie złości z pomocą może przyjść piłeczka antystresowa. Jest mała, można zabrać ją wszędzie i skorzystać z niej w każdej chwili. Są też inne antystresowe gadżety – jeśli nie przepadasz za piłkami, poszukaj czegoś ciekawszego dla siebie.
Zastosowanie tych kilku sposobów i skupienie się na sobie pozwoli rozładować napięcia w ciele i obniżyć poziom odczuwalnego stresu. Zwiększy twoją zdolność kontrolowania negatywnych emocji i pozwoli ci dostarczyć pozytywnych uczuć.
Autor: Marta Konieczna, wychowawca HP 15-44 w Śremie
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024