Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak opanować złość? Wypróbuj 4 proste sposoby

2023-01-19

Złość jest to jedna z podstawowych emocji, która może pojawić się w różnych sytuacjach naszego życia. Jeśli trwa krótko, może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Bywa wtedy konstruktywna i napędza do działania. Jeśli trwa stosunkowo długo, może nam poważnie zaszkodzić.

Poznaj 4 proste sposoby łagodzenia złości.

 

Oddech

Kiedy czujesz, że ogarnia cię złość, spróbuj nie reagować. Zatrzymaj się, weź głęboki wdech przez nos, a potem zrób długi wydech przez usta. Możesz zamknąć oczy, skupić się i w myślach powtarzać „robię wdech, robię wydech”. Pomoże to uspokoić się i spojrzeć realnie na problem.
 

Medytacja

Głównym elementem medytacji jest pozycja siedząca z nogami skrzyżowanymi, połączona z oddychaniem i byciem tu i teraz w uważności.

Kiedy czujesz, że zbiera się w tobie gniew i że zaraz wybuchniesz, zatrzymaj się i usiądź na moment. Pobądź chwilę ze sobą, zastanów się, co cię tak bardzo wyprowadziło z równowagi i czy jest warte twojego zdenerwowania. Skup się na teraźniejszości i spokojnym oddechu. Jeśli napływają cię negatywne myśli, zauważ je, ale pozwól im „odpłynąć” i skupić się na sobie.

Muzyka

Kolejnym doskonałym sposobem na rozładowanie złości może być muzyka. Jak to mówi stare powiedzenie: muzyka jest lekiem na wszystko. Muzyka relaksacyjna może działać kojąco i wyciszyć skołatane serce. Pomoże na chwile odciąć się od problemów i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

 

Antystresowa piłeczka

Aby wyciszyć negatywne emocje, potrzeba przede wszystkim rozładowania fizycznego. Na szybkie rozładowanie złości z pomocą może przyjść piłeczka antystresowa. Jest mała, można zabrać ją wszędzie i skorzystać z niej w każdej chwili. Są też inne antystresowe gadżety – jeśli nie przepadasz za piłkami, poszukaj czegoś ciekawszego dla siebie.

 

Zastosowanie tych kilku sposobów i skupienie się na sobie pozwoli rozładować napięcia w ciele i obniżyć poziom odczuwalnego stresu. Zwiększy twoją zdolność kontrolowania negatywnych emocji i pozwoli ci dostarczyć pozytywnych uczuć.

 

Autor: Marta Konieczna, wychowawca HP 15-44 w Śremie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron