Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak się zmotywować i ustalić cele na nowy rok szkolny?

2024-08-22

Powrót do szkoły po wakacyjnej beztrosce może okazać się problematyczny. Co pomoże ci w znalezieniu motywacji do nauki? Czy odpowiednie nastawienie i właściwie określone cele mogą uczynić proces wdrażania łatwiejszym? Poniżej znajdziesz podpowiedzi co zrobić, aby łagodnie wejść w nowy rok szkolny.

Sposoby na znalezienie motywacji

Pasja

Przypomnij sobie, co jest twoją pasją. Zastanów się, które przedmioty są z nią powiązane. Postaw je na pierwszym miejscu. Łatwiej będzie ci uczyć się czegoś, co jest dla ciebie ciekawe i stanowi źródło twoich zainteresowań.

Pamiętaj, że nie musisz być dobry we wszystkim. Znajdź swojego „konika”.  Szlifuj warsztat w tym, do czego masz zamiłowanie. 

 

Nagradzanie

Ustal, że za sukcesy edukacyjne będziesz się nagradzać. Nawet mała nagroda będzie pchać cię do przodu, działać jak wiatr w żagle.

 

Wypoczynek, relaks i sport

Dbaj o siebie, o swój dobrostan. Wiesz przecież, jak ważna jest odpowiednia długość snu i że wpływa on na twoją efektywność w różnych dziedzinach życia. Bycie wypoczętym będzie także bardzo pomocne, aby znaleźć chęci do nauki.

Drugim równie ważnym aspektem jest relaks. Po spotkaniu z przyjaciółmi czy wyjściu do miasta, gdy naładujesz baterie, z większą chęcią sięgniesz po podręcznik do nauki.

Jak to mówią: w zdrowym ciele zdrowy duch. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Dodaje ona energii i motywuje do działania.

Zadbanie o wyżej wymienione elementy wpływa na koncentrację.

 

Wsparcie

Dużą motywacją mogą okazać się najbliżsi: rodzina i znajomi. Ich wsparcie będzie nieocenioną pomocą. Widząc uczących się znajomych, też zechcesz im towarzyszyć. Będą oni stanowić wzór do naśladowania. Dodatkowo nauka w grupie jest atrakcyjna i pomaga więcej zapamiętać.

 

Techniki ustalania i realizowania celów

Na początku zastanów się, co ci się udało w poprzednich semestrach, czy warto byłoby to przenieść na rozpoczynający się rok szkolny. Przeanalizuj, co należałoby poprawić.

Człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Niech to one będą wskazówkami do przygotowania dobrego planu na nowy rok.

 

Cele SMART

Przy wyznaczaniu celów warto kierować się zasadą SMART. Oznacza to, że cel powinien być:

  • specyficzny, czyli konkretny;
  • mierzalny - powinien dać się zmierzyć;
  • atrakcyjny – powinien ukazywać korzyści z osiągnięcia go;  
  • realistyczny - nie może być za duży, zbyt ambitny, a takie, który rzeczywiście jesteś w stanie zdobyć; 
  • terminowy - musisz wyznaczyć tzw. dead line do osiągnięcia go.

Przykład niewłaściwie określonego celu: chcę mieć lepsze oceny.

Odpowiednio ustalony cel: w tym semestrze uzyskam średnią 4.6.

 

Cele krótko- i długoterminowe

Pomocne w uzyskaniu założonego rezultatu może być też rozłożenie celów na krótko- i długoterminowe. Przykład celu krótkoterminowego: zaliczę pierwszy sprawdzian co najmniej na 4. Dzięki ustalaniu celów krótkoterminowych utrzymasz motywację do nauki na odpowiednim poziomie. Przykład celu długoterminowego: ukończę rok z wyróżnieniem. Długoterminowy cel jest wskazówką, jaką drogą chcesz podążać, aby go uzyskać.

 

Plan działania

Stwórz dokładny plan działania i realizuj go krok po kroku, aż do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Twój plan działania ma obejmować cały rok szkolny. Podziel go na poszczególne etapy. Łatwiej będzie ci osiągnąć mniejsze z założonych zadań. Pomoże ci to uniknąć poczucia przytłoczenia.

Ustal harmonogram nauki. Wyznacz sobie regularne godziny, w których będziesz się uczyć i przestrzegaj ich. Właściwa organizacja czasu to klucz do sukcesu.

Określ, które cele są najważniejsze i skoncentruj się w głównej mierze na nich. Pozostałe jako mniej priorytetowe zostaw na później. Spróbuj podzielić zadania na pilne, ważne, mniej ważne i niepilne. Pomoże ci to podchodzić do nich w odpowiedniej kolejności.

 

Śledzenie postępów

Regularnie sprawdzaj i notuj swoje postępy. Wykreślanie kolejnych zrealizowanych zadań z listy,  będzie pokazywać ci, jak daleko zaszedłeś. Wizualizacja postępów jest silnym motywatorem do kontynuowania nauki.

 

Zastosowanie przedstawionych wskazówek pomoże ci pewnie i spokojnie zacząć nowy rok szkolny.  Pamiętaj, że w dążeniu do osiągnięcia założonych celów, ważna jest regularność i cierpliwość.

 

Autor: Marta Halicka

Źródła:

https://porady.pracuj.pl/rozwoj/metoda-smart-jak-wyznaczac-cele-zawodowe-i-nie-tylko/

https://asana.com/pl/resources/smart-goals

https://talentplace.pl/blog/dla-kandydatow/wyznaczanie-celow-w-4-krokach/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron