Wydawca treści
Jak sobie radzić z krytyką w szkole i pracy?
Na co dzień (w szkole czy pracy) często słyszymy wiele opinii na swój temat. Czasem bywa tak, że nie są to tylko miłe słowa, a wręcz przeciwnie – krytyka. Co robić w sytuacji, gdy ktoś negatywnie wypowiada się na nasz temat? Przeczytaj ten tekst i sprawdź!
Zachowaj spokój
W obliczu krytyki czy hejtu przede wszystkim musisz zachować spokój. Agresja słowna czy fizyczna nie jest rozwiązaniem tego problemu. To normalne, że po usłyszeniu czy przeczytaniu negatywnych słów, możesz poczuć się smutny lub się zezłościć. Bardzo istotne jest jednak, aby nie dać swoim negatywnym emocjom przejąć nad tobą kontroli. To twoja powaga i opanowanie w takiej sytuacji najbardziej zaskoczą nieprzyjaznych krytykantów.
Czasem krytyka to po prostu odreagowanie złego humoru krytykanta lub jego niepowodzeń, które powodują wybuch negatywnych emocji. Wystarczy twój jednorazowy, nawet najmniejszy błąd, by nastąpiła reakcja i atak zarzutów. Dlatego, gdy przyjdzie ci się zmierzyć z negatywną krytyką, warto spokojnie spojrzeć na sytuację, z perspektywy drugiej osoby i postarać się zrozumieć emocje krytykującego.
Wyciągaj wnioski
Krytyka może być negatywna, ale może mieć też pozytywny wydźwięk. Taka dobra, czyli konstruktywna krytyka, może wpłynąć na ciebie w pozytywny sposób. Dzięki niej będziesz mógł poprawić popełnione błędy oraz swoje zachowanie w szkole czy pracy. Dlatego bardzo istotne jest uważne wysłuchanie osoby, która krytykuje i wyciągnięcie z tych słów cennych wniosków. Taka pozytywna krytyka jest nie tylko oceną i dobrymi uwagami, ale też wskazówkami, które możesz wykorzystać, aby wiedzieć, jak dalej postępować i nie powielać starych błędów.
Jeśli zatem ktoś poddaje cię konstruktywnej krytyce, nie bój się zapytać też o dobre rady na przyszłość. Doceń szczerą opinię, przekazaną w sposób pomocny, bo dzięki niej jesteś w stanie uczyć się i rozwijać. A jeśli opinia jest trafna, jest cenną krytyką.
Wzmacniaj poczucie wartości
Na pewno poradzisz sobie z każdą krytyką, gdy wzmocnisz poczucie własnej wartości. Kiedy będziesz pewien, że postępujesz dobrze, uwierzysz w siebie i nie będziesz się bał, będzie ci łatwiej przyjąć krytyczne słowa i odnieść się do nich. Będziesz także mógł przekuć je w coś pozytywnego, na przykład w samorozwój. Żadna krytyka cię nie złamie, jeśli będziesz przekonany o swojej wartości i wewnętrznej sile.
Ludzie krytykują często z nudów, z powodu własnej frustracji lub zazdrości, ale też mogą robić to z chęci udzielenia pomocy. Dlatego musisz rozróżnić te dwie formy krytyki – tę destrukcyjną i tę konstruktywną. To bardzo ważne, bo czasem taki komentarz może na pierwszy rzut oka wydawać obraźliwy, ale po dłuższym zastanowieniu możesz dojść do wniosku, że osoba, która cię krytykuje, chce ci po prostu pomóc.
Najważniejsze, by w takich sytuacjach starać się zachować spokój i powagę oraz uczyć się na błędach.
Natomiast krytyki negatywnej, wyrażonej pod wpływem emocji drugiej osoby, naucz się nie rozpamiętywać i nie roztrząsać, bo to nie ma najmniejszego sensu. Nie zgadzaj się z niesprawiedliwą krytyką, ale nie broń się za wszelką cenę. Czasem jednak, przyznając się do błędu, możesz pokazać swoją odwagę.
Z krytyką nie musisz czuć się źle - lepiej ją obrócić w coś pozytywnego. Pamiętaj także, że zawsze możesz być z siebie dumny, że z godnością i spokojem przyjąłeś na siebie słowa krytykanta.
Autor: Sylwia Gąsowska
Źródła:
https://republikakobiet.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-krytyka/
https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/6-porad-jak-radzic-sobie-z-krytyka-aa-dgWp-oBx8-xU7F.html
https://writerat.pl/krytyka-co-to-jest-i-jak-sobie-z-nia-radzic/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024