Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Konflikt – 6 sposobów na jego rozwiązanie

2021-02-08

Konflikty wybuchają z różnych powodów. Mogą pojawić się z powodu różnic w poglądach, wartościach czy w przekonaniach. Zdarzają się, gdy popsują się relacje w rodzinie, szkole czy w pracy. Jak sobie z nimi poradzić? Sprawdźcie w naszym tekście.

Konflikty pojawiają się podczas złej komunikacji czy nadmiaru emocji, który wymyka się spod kontroli i powoduje kłótnie.

Przyczyny tego mogą być różne, niekiedy są to przeciwne interesy osobiste lub zawodowe, konkurencja, zazdrość, krytyka, urażone ambicje, brak działania lub niedotrzymywane obietnice itp.

Prawie każdy konflikt da się rozwiązać i każdy może mieć na to swój sprawdzony sposób.

 

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniej metody rozwiązania konfliktowej sytuacji, odpowiedz sobie na te pytania:

  1. O co chodzi ci w relacji z osobą, z którą jesteś w konflikcie?
  2. Co chcesz osiągnąć?
  3. Dlaczego to jest dla ciebie takie ważne?
  4. Na czym tak naprawdę polega ten konflikt?
  5. Jak może patrzeć na to druga osoba?
  6. Jakie są przyczyny tego zachowania w tej trudnej sytuacji?
  7. Z czego możesz zrezygnować, gdy pójdziesz na kompromis?
  8. Na co nie zgodzisz się w żadnym przypadku?

 

Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby wyjścia z konfliktu – może wśród nich znajdziesz swój własny?

 

Współpraca

Musisz się skupić się na tym, co łączy cię z osobą, z którą jesteś w konflikcie i nie patrzeć na to, co was dzieli. Może w ten sposób uda wam się zrobić coś razem i się porozumieć.

Ze współpracy mogą wyniknąć korzyści dla obu stron, ale dwie osoby muszą chcieć podjęcia wspólnych działań. Aby się dogadać, musicie zrozumieć swoje emocje i umiejętnie się komunikować, zdobyć się na zaangażowanie i tolerancję.

 

Rywalizacja

To sposób typowy dla osób z naturą wojowniczą. Czasem rywalizacja jest niezbędna, aby zdobyć w otoczeniu uznanie. Może to jednak przerodzić się w wyczerpującą walkę. Zastanów się więc, czy nie wykazać się dobrą wolą i wyciągnąć dłoń, by się porozumieć.

Krokiem w kierunku rozwiązania konfliktu może być przyznanie się do błędu i przeproszenie, zrozumienie odmiennego zdania drugiej osoby, wspólne poszukiwania wyjścia z konfliktu drogą pokojową. Czasem warto też uznać wyższość drugiej osoby, może to być motywacja do dalszej pracy nad sobą.

 

Kompromis

W kompromisie najważniejsze jest, żeby ustąpić i dzięki temu znaleźć wspólne rozwiązanie konfliktowej sytuacji. Szukaj „złotego środka”, wspólnego wyjścia z tego konfliktu. Zrezygnuj z niektórych rzeczy,  jeśli druga osoba też rezygnuje, nie upieraj się przy swoim. Nie dopuść, aby konflikt przybrał na sile. Kompromis może być pierwszym krokiem na drodze do wspólnego celu.

 

Przeczytaj także: "Jak rozwiązywać problemy w szkole lub pracy? Kilka strategii działania"

 

Unikanie

To rozwiązanie jest odraczaniem w czasie wyjścia z konfliktu. Następuje najczęściej wtedy, gdy nie masz siły zmierzyć się z osobą, z którą się pokłóciłeś. Chcesz, aby emocje opadły lub po prostu musisz skupić się na innej ważnej rzeczy.

Stosując tą metodę musisz pamiętać, że konflikt sam się nie rozwiąże, kiedyś i tak powróci. Zatem może warto się z nim zmierzyć od razu?

 

Uleganie

Ten sposób może się sprawdzić, gdy jesteś w konflikcie z osobą podobną do ciebie. Ustąpienie drugiej stronie i dostosowanie się do niej, może sprawić, że poczujesz się bezpiecznie, ale może być i tak, że narazisz się na lekceważenie i będziesz miał poczucie krzywdy.

Uleganie, czyli zgoda tylko po to, by mieć święty spokój, może być czasem niekorzystna, ale może też być na zasadzie wzajemności. W konflikcie należy pamiętać jednak o asertywności, która jest bardzo dobrą cechą.  

 

Łagodzenie

To dobra metoda, aby nie pogłębiać sytuacji konfliktowej. Dobra dla osób, które lubią w relacjach z innymi mieć harmonię, nawet gdy muszą zrezygnować z własnych planów i ambicji. To odpuszczenie  walki o swoje potrzeby i  zaangażowanie się w pomoc drugiej osobie. Trzeba mieć wówczas pogodę ducha i być życzliwym. To może być dobre wyjście, nie daj się jednak wykorzystywać.

 

 

To, jaką metodę rozwiązywania konfliktu zastosujesz, zależy od tego, gdzie wydarzy się ta trudna sytuacja. Inaczej będziesz rozwiązywać konflikt w pracy, inaczej w szkole czy w domu. Jednak warto spróbować wszelkich sposobów, aby rozwiązać konfliktową sytuację.

 

Nie patrz na konflikty jak na źródło życiowych dramatów, bo to element codzienności, której każdy doświadcza. Trudne sytuacje w relacjach mogą być destrukcyjne dla niektórych, ale ich rozwiązywanie to bardzo cenne doświadczenie i umiejętność. Skuteczne szukanie wyjścia z konfliktów daje dużo większe możliwości działania.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

Brian Spitzberg, Kevin J Barge, P Shewryn Morreale, Komunikacja między ludźmi, Wydawnictwo Naukowe Pwn, 2015 

https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/mobi?_nfpb=true&_pageLabel=P39200118761482245057910&html_tresc_root_id=300010638&html_tresc_id=300010633&html_klucz=300004753&html_klucz_spis=

https://medycynaipasje.com.pl/a2231/Jak-rozwiazywac-konflikty-.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron