Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kursy online – w czasie epidemii i nie tylko

kursy_online_1160.png

Co robić, by wartościowo spędzić czas?

Świetną opcją jest wykorzystanie tego czasu odosobnienia na kursy online, które możemy odbyć we własnym fotelu z ulubionym kubkiem kawy w dłoni lub gdziekolwiek indziej, w zależności od tego gdzie akuratnie jesteśmy.

Sprzyja temu rozwijająca się technologia, dzięki czemu nie musimy posiadać fachowych urządzeń, wystarczy nam notebook czy smartfon z dobrym transferem sieci Internetowej.

Jest to olbrzymi komfort oraz wygoda, co z pewności stanowi czynnik motywujący do aktywnego i systematycznego udziału w kursie. Oczywiście trzeba dodać, że siedząc w domu mamy z pewnością inne mniej lub bardziej ważne zadania do wykonania, idealne na zabicie „epidemicznego” czasu, ale dodatni bilans zysków w przypadku wyboru formy samorozwoju, powinien być jednak decydujący.

I tu idealnie wpisuje się internetowy kurs online

Dużym utrudnieniem w przypadku kursów stacjonarnych, organizowanych przez firmy szkoleniowe, jest z góry narzucony grafik, czas trwania kursu, co niestety często zniechęca nas do jego kontynuowania. Tymczasem kurs online dopasowujemy do swoich możliwości, bierzemy w nim udział wtedy, kiedy chcemy lub kiedy możemy, nawet w nocy.

Nikt nas nie pogania, nie wywiera na nas presji, co zwłaszcza w kilku osobowej grupie bywa odczuwalne, a przede wszystkim możemy przerwać kurs w każdej chwili – ponownie do niego wracając w dogodnym dla nas czasie.

Zalety kursów zdalnych

Poza tym warto zaznaczyć, że dostępność różnych kursów w systemie stacjonarnym jest ograniczona, tj. nie wszystkie kursy, na które się decydujemy, są dostępne w każdym miejscu zamieszkania, co skutkuje albo koniecznością wyjazdu na kurs do innego miasta (co generuje dodatkowe koszty – dojazd, zakwaterowanie etc.) albo rezygnacji i wyboru innego, który nie do końca nam odpowiada.

W przypadku szkoleń w trybie online, takich ograniczeń nie ma (oczywiście wyjątek stanowią szkolenia zawodowe, wymagające zajęć praktycznych w warsztatach, pod okiem instruktora itp.).

Na pewno dodatkowym atutem kursów online jest także kwestia finansowa. Są one zazwyczaj tańsze niż kursy stacjonarne. Dzieje się tak dlatego, że trener/szkoleniowiec nie musi jeździć do kursantów,  organizować transportu, noclegu itp. Odpadają także koszty związane np. z wynajmem pomieszczenia, stosem drukowanych materiałów i folderów oraz cateringiem czy bazy noclegowej.

Nie mówiąc o tym, że w ofercie kursów dostępnych w Internecie jest mnóstwo kursów bezpłatnych, wymagających od użytkownika jedynie zarejestrowania się na platformie i udostępnienia swoich danych, zresztą tak jak i w przypadku kursu płatnego.

Na co zwrócić uwagę?

Na początku naszej przygody z kursami w trybie online można zacząć od propozycji bezpłatnych i dostępnych dla każdego. To, że kurs nie jest płatny, nie oznacza od razu, że jest merytorycznie gorzej przygotowany.

Oferta kursów jest ogromna, dlatego warto na początku zastanowić się dokładnie, czego szukamy, na czym chcemy się skupić i czy wybrany przez nas kurs spełnia nasze kryteria, a poruszane w nim treści nie powielają zasobu już posiadanej przez nas wiedzy.

Istotne jest zatem, by sprawdzić gruntownie ofertę w Internecie, a trafiając na konkretne szkolenie – spróbujmy poszukać opinii na temat firmy szkoleniowej czy organizatora kursu, poznać kwalifikacje prowadzących i program szkolenia.  

Dzięki tym wszystkim zaletom kursów internetowych możemy poszerzyć swoje kompetencje, możemy się przekwalifikować, nauczyć czegoś zupełnie nowego, nauczyć się  wreszcie języka, na co nigdy nie było czasu czy znaleźć swoją pasję bez wychodzenia z domu… I to nie tylko w czasie wszechobecnej epidemii, ale i wtedy, gdy zwyczajnie nie mamy możliwości uczęszczania na nie w trybie stacjonarnym.

 

Tekst: Monika Dziedzic – specjalista ds. rozwoju zawodowego – stażysta

 

Bibliografia

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kursy-internetowe-jak-korzystac-z-nich-efektywniej


Widok zawartości stron Widok zawartości stron