Wydawca treści
Mindfulness dla młodzieży. Jak praktykować uważność na co dzień?
2024-10-30
W zabieganym świecie pełnym rożnych bodźców wiele osób może czuć się przytłoczonych obowiązkami. Szkoła, praktyki, obowiązki domowe – to wszystko może powodować stres i napięcie. Pomocna może okazać się praktyka mindfulness.
Czym jest mindfulness?
Mindfulness (uważność) to bycie w pełni obecnym w danej chwili, świadome zwracane uwagi na to, co dzieje się tu i teraz. Oznacza to, że skupiamy się na przykład na oddechu, myślach, tym, co widzimy, bez rozpraszania się.
Jakie korzyści może przynieść praktykowanie uważności?
Ćwiczenie uważności, najlepiej regularne, pomaga:
- redukować stres, ponieważ uczymy się radzić sobie z emocjami,
- łatwiej przyswajać informacje, bo potrafimy lepiej skupić się na nauce,
- poprawić samopoczucie, ponieważ uważność pomaga odczytywać emocje i reagować na nie w adekwatny sposób.
Jak można praktykować uważność na co dzień?
Na praktykę uważności nie trzeba poświęcać od razu dużo czasu. Na początek wystarczy kilka minut dziennie. Dobrze jest znaleźć na przykład ciche miejsce, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał i zastosować jedną z technik. Oto kilka prostych technik, które możesz wypróbować:
1.Skoncentrowanie się na oddechu
Usiądź wygodnie i spróbuj przez kilka minut skupić się na swoim oddechu. Poczuj, jak powietrze wchodzi i wychodzi z twojego organizmu. Gdy twój umysł zacznie błądzić (a to może się zdarzyć), delikatnie skieruj uwagę z powrotem do oddechu. To prosta, ale skuteczna metoda na wyciszenie myśli.
2. Uważne jedzenie
Kiedy jesz, zwróć uwagę na każdy kęs – smak, teksturę, zapach. Zastanów się, jak się czujesz, jedząc.
3. Skanowanie ciała
Przed snem lub kiedy potrzebujesz odprężenia, poświęć chwilę na „przebiegnięcie” myślami przez swoje ciało. Skoncentruj się na jego różnych częściach – od stóp, aż po czubek głowy. Ćwiczenie to pomaga w relaksacji i ułatwia zasypianie.
4. Uważne słuchanie
Kiedy rozmawiasz z kimś, postaraj się skupić na tym, co mówi do ciebie dana osoba, bez myślenia o tym, co sam powiesz. Skup się na tym, co mówi, jak brzmi jej głos, jakie emocje się za nim kryją. Pomoże ci to lepiej zrozumieć innych.
Praktykowanie uważności może przydać się w różnych sytuacjach, np. kiedy jesteś zestresowany przed egzaminem. Najlepsze efekty można osiągnąć, kiedy praktyka uważności staje się codzienną rutyną. Możesz zacząć od kilku minut dziennie, np. po przebudzeniu lub przed snem.
Autor: Agnieszka Banasik
Źródła:
https://mymindfulway.pl/mindfulness-dla-mlodziezy
https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/psychoedukacja-dzieci-i-mlodziezy-w-oparciu-o-trening-uwaznosci
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024