Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ślusarz poszukiwany

2019-01-02

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka naszego kraju potrzebuje coraz więcej pracowników branży metalowej.

Poszczególne grupy kapitałowe, firmy i zakłady produkcyjne poszukują wykwalifikowanych ślusarzy i metalowców, oferując im możliwość rozwoju zawodowego oraz pewną i dobrze płatną pracę.

Kim jest ślusarz?

Ślusarz to zawód, ,,dawniej rzemiosło, w którego zakres wchodzi głównie ręczna obróbka metali na zimno”1, mający na celu wykorzystanie różnych przedmiotów metalowych, ich montaż oraz naprawę urządzeń technicznych. W ślusarstwie wykorzystuje się także proste narzędzia z zasilaniem elektrycznym jak np.: wiertarki, szlifierki, polerki ostrzałki, szlifierki kątowe czy spawarki elektryczne, jak również nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie.

Specjalizacje w zawodzie ślusarza

W ostatnich latach można rozróżnić kilka najważniejszych specjalizacji, które wykonują wykwalifikowani ślusarze. Zaliczają się do nich:

  • ślusarz narzędziowy – wykonuje i naprawia różnego rodzaju narzędzia i oprzyrządowanie skrawające do obróbki metali,
  • ślusarz monter – zajmuje się montażem, instalacją i końcową obróbką elementów produkcyjnych oraz konstrukcji metalowych,
  • ślusarz mechanik – konserwuje i naprawia sprzęty mechaniczne,
  • ślusarz artystyczny – wykonuje ozdobne ogrodzenia i bramy wjazdowe do posesji, które w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Jak zostać ślusarzem?

Są różne możliwości.

Przyuczenie do wykonywani określonej pracy to jedna z nich. Można je odbyć w Ochotniczych Hufach Pracy. Trwa 22 miesiące, poprzez naukę w szkole dla dorosłych i praktykę zawodową w wybranym zakładzie bądź firmie z branży metalowej. Przyuczenie zakończone jest egzaminem sprawdzającym stan wiedzy teoretycznej i praktycznej, a następnie czeka nas jeszcze nauka zawodu do pełnych 36-ciu miesięcy kształcenia - zakończona egzaminem czeladniczym.

Druga możliwość to odbycie nauki i praktyki zawodowej w trzyletniej Szkole Branżowej zakończonej również egzaminem państwowym, dającym świadectwo czeladnicze, będące dokumentem zaświadczającym o kwalifikacjach zawodowych absolwenta.

Kolejna możliwość to podjęcie zatrudnienia w dowolnym zakładzie metalowym bez względu na wiek i poprzednie wykształcenie lub jego brak. Okres pracy trwa trzy lata i zakończony jest, jak poprzednio, państwowym egzaminem czeladniczym, otwierającym możliwości awansu zawodowego w branży metalowej.

A perspektywa pracy?

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ślusarzy ciągle rośnie. Co jakiś czas słyszymy o nowo powstających zakładach branży metalowej. ,,Wartość sprzedaży produktów przemysłu metalowego na rynki krajowe i zagraniczne ciągle rośnie. Największy wzrost przychodów z produkcji i montażu w 2017 r. odnotowano w segmencie elementów złączeniowych i podzespołów dla motoryzacji i ich komponentów oraz automatyki przemysłowej i armatury”.2

Również duże zyski odnotowuje branża konstrukcji stalowych. Krajowe firmy przynoszą dochody, wiąże się to z coraz większym zapotrzebowaniem na pracowników branży metalowej. Pozwala to wszystko patrzeć z coraz większym optymizmem na wybór swojej przyszłości i rozwoju zawodowego jako wykwalifikowany ślusarz czyli metalowiec. Zawód ten z pewnością ma przyszłość i zapewni stabilną i dobrze płatną pracę.

Autor tekstu i zdjęć: Bogusław Patroś – wychowawca w Hufcu Pracy OHP w Dębnie

Źródła:

1 https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alusarstwo

2 https://hutnictwo.wnp.pl/mangata-holding-zyski-wzrosly-o-jedna-piata,330245_1_0_0.html

Zdjęcie: Ustawianie obrabiarki numerycznej przez uczestnika HP OHP w Dębnie, pana Kamila Chabasińskiego.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron