Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sztuka pracy zdalnej. Jak efektywnie zarządzać czasem i obowiązkami?

2023-11-28

Do niedawna pracować w domu mogli tylko nieliczni. Dziś wiele osób korzysta z takiej formy wykonywania obowiązków. Na co warto zwrócić uwagę? Poznaj sposoby na efektywną pracę z domu.

Zanim zaczniesz pracę, zrób stały harmonogram dnia

Dzięki temu wiesz jakie zadania masz do wykonania oraz ile czasu musisz na nie przeznaczyć. Taka gotowa lista zadań zaoszczędzi twój czas i pomoże skoncentrować się na wykonywanej pracy.

 

Na początek zacznij od najpilniejszych zadań

Najpilniejsze zadania wykonuj na początku dnia. Rano, gdy jesteś wypoczęty, masz lepszą koncentrację i mniej się rozpraszasz. Dzięki temu, że pracujesz bardziej efektywnie, unikasz niepotrzebnego stresu, że czegoś nie zrobiłeś. Dodatkowo masz satysfakcję, a przede wszystkim motywację do dalszej pracy.

 

Uporządkuj miejsce pracy

Bałagan na biurku może ciągle rozpraszać, a ty zamiast skupić się na jednej czynności, będziesz co chwilę czegoś szukać. Zwolennicy tak zwanego artystycznego nieładu mogą się z tym nie zgodzić. Niektórzy wolą pracować w bałaganie. Owszem, ale to są wyjątki. Zazwyczaj jest tak, że chaos w otoczeniu powoduje chaos w głowie. 

 

Zaplanuj krótkie przerwy

Każdy potrzebuje przerwy od pracy. By pracować efektywniej po skończonym zadaniu, koniecznie zmień otoczenie. Przejdź się na krótki spacer, wypij kawę, przewietrz pokój lub zrób szybkie zakupy.

 

Wyłącz wszystkie rozpraszacze

Pracując z domu bardzo często możesz mieć pokusę, żeby co chwilę sprawdzać co aktualnie dzieje się w mediach społecznościowych. Wyłącz wszystkie powiadomienia i wycisz telefon. To bardzo ułatwi pracę i nie będzie odrywać twojej uwagi. Jeśli to nie pomoże, zostaw telefon w innym miejscu, by nie mieć go pod ręką.

 

Zadbaj o komfort pracy

W miarę możliwości zaaranżuj swoją przestrzeń do pracy tak, by było ci wygodnie pracować i by mieć poczucie, że jesteś w pracy, a nie w domu. Uprzedź domowników, że pracujesz i nie wolno ci przeszkadzać.

 

Wbrew powszechnym opiniom praca z domu jest bardzo trudna i wymagająca. Mimo, że ma sporo zalet, m.in. nie tracisz czasu na dojazdy, nie każdy ma predyspozycje, by ją wykonywać. To dobre rozwiązanie jeśli wolisz pracować w samotności i nie przepadasz za pracą np. w open space. Jeśli dobrze się do niej przygotujesz, unikniesz wielu błędów.

 

Autor: Joanna Bogucka

 

Źródła:

https://bogielczykdlakobiet.com/jak-zwiekszyc-efektywnosc-pracy-zdalnej/

https://poradnikpracownika.pl/-praca-z-domu-jak-wykonywac-ja-efektywnie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron