Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Youtuberzy - wzory do naśladowania czy sprzedawcy w sieci?

2023-12-12

Kim są youtuberzy i dlaczego mają duży wpływ na nasze decyzje zakupowe? Czy warto ufać temu, co pokazują? Czy ich działalność można nazwać pracą? Przeczytajcie tekst, który wprowadzi was w youtobe’owe tajemnice.

W trakcie zakupów każdemu z nas na pewno nieraz zdarzyło się zasugerować opinią innych osób. Nawet najlepsza reklama w telewizji nie działa tak dobrze jak fama, która krąży na temat danego produktu wśród znajomych. Duży wpływ na nasze decyzje ma także to, co zobaczymy lub usłyszymy z ust lubianych i obserwowanych przez nas w mediach społecznościowych celebrytów. Rozważania na temat tego, jak na nasze wybory konsumpcyjne wpływają tak popularni w obecnych czasach m.in. youtuberzy, czy influencerzy warto rozpocząć od wyjaśnienia, kim właściwie są ci „internetowi celebryci”.

 

Przedsiębiorca czy pasjonat, czyli kim jest youtuber?

Jak podaje definicja, youtuber to osoba, która nagrywa filmy o wybranej tematyce i zamieszcza je w serwisie YouTube. I chociaż nie jest to zajęcie, które należy do oficjalnej listy zawodów, youtuberów można ogólnie określić jako swoistych menagerów treści w wyżej wymienionym serwisie. Można tę definicję rozwinąć, dodając, że działalność youtuberów może być prowadzona profesjonalnie bądź amatorsko. Działalność tych, którzy w swojej dziedzinie osiągnęli już znaczne sukcesy, nie ogranicza się tylko do wstawiania treści audiowizualnych, ale także do lokowania wybranych produktów czy usług w swoich materiałach w celach marketingowych.

 

Człowiek orkiestra, czyli jeszcze kilka słów o youtuberach

Obecnie dość popularne jest stwierdzenie, że youtuberzy to kolokwialnie mówiąc „lenie, którym nie chce się iść do normalnej pracy”. Warto się jednak zastanowić, czy nie jest to pojęcie krzywdzące. Wbrew powyższemu stwierdzeniu youtuber nie może być leniwy. Zakładając swój kanał na YouTube trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zaczynamy pracę nad swoją własną marką. Od naszej kreatywności i systematyczności w dużej mierze zależy powodzenie. Codziennie w sieci pojawiają się tysiące materiałów, dlatego nie można spocząć na laurach. Konkurencja w Internecie jest ogromna i aby nie stracić fanów, trzeba nieustannie tworzyć nowe, ciekawe treści. Ponadto każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z YouTube’m, musi pamiętać, że przynajmniej na początku jest się nie tylko aktorem w swoim własnym filmie, ale także reżyserem, scenarzystą, operatorem, dźwiękowcem oraz montażystą. W tym zawodzie na lenistwo więc zdecydowanie nie ma miejsca!

 

Osobowość jako wyznacznik sukcesu

Nagrać filmik i umieścić na YouTube’ie może każdy, ale nie każdy jest w stanie odnieść w tej dziedzinie sukces. Aby tak się stało, trzeba posiadać predyspozycje. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście pewne cechy charakteru, które sprawiają, że dany twórca ma duże grono odbiorców. Dobry youtuber musi się niewątpliwie wyróżniać charyzmą i posiadać ciekawą osobowość. Musi mieć to bliżej nieokreślone „coś”, być autentycznym w tym, co robi i jak się zachowuje. Sama osobowość jednak nie wystarczy, trzeba mieć jeszcze coś ciekawego do powiedzenia. Dlatego dobry youtuber powinien mieć wiele zainteresowań. Musi być też osobą elokwentną, potrafiącą w atrakcyjny sposób przekazywać treści. Ważne jest też, aby się orientować, co w trawie piszczy, czyli wiedzieć, jakie trendy panują obecnie wśród młodych ludzi, którzy są główną grupą odbiorców.

 

Złotówkowy zawrót głowy, czyli jak się zarabia na YouTube’ie

Wiemy już kim jest youtuber, jakie musi posiadać cechy i umiejętności, żeby zaistnieć w sieci i utrzymać się na fali. Zastanówmy się więc teraz, w jaki sposób internetowi twórcy stają się bogaci. Na nagrywaniu filmików i umieszczaniu ich na kanale YouTube można bowiem zarobić i często zarobki te przyprawiają o zawrót głowy zwykłego Kowalskiego. Jednak żeby tak się stało, trzeba najpierw wybić się ze swoim pomysłem, wyrobić sobie swoją własną markę.

 

Twórcy internetowi posiadający rzesze fanów, którzy ufają ich rekomendacjom, są wykorzystywani przez poszczególne firmy do promocji swoich produktów. Może to się odbywać poprzez wyświetlanie reklam w trakcie filmiku, bądź w ramach lokowania produktu. Często youtuberzy nagrywają filmiki, na których testują jakiś produkt, opisują jego wady i zalety, co ma zachęcić wiernych fanów do kupna tego konkretnego towaru. Im bardziej twórca jest popularny, tym coraz lepsze marki chcą z nim współpracować. Zleceń jest więcej i tym samym, potocznie mówiąc, zer na koncie przybywa.

 

Sławni w swoim fachu zapraszani są także na różnego rodzaju eventy, gościnnie występują na innych kanałach. Bywa tak, że stają się celebrytami rozpoznawanymi już nie tylko w Internecie, ale także w telewizji, gdzie dostają propozycję np. prowadzenia wybranych programów. Youtuberzy zarabiają także na sprzedaży gadżetów, ponieważ każdy fan lubi mieć jakąś drobnostkę, która kojarzy mu się z jego idolem. Jest więc to świetny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy.

 

Jeszcze nie tak dawno youtuberów było stosunkowo niewielu i nikomu ich działalność nie kojarzyła się z zawodem i to w dodatku takim, z którego można czerpać korzyści finansowe. Obecnie YouTube to społeczność, która rozrosła się na ogromną skalę. Jest to miejsce, gdzie w dobry sposób można połączyć pasję z zarobkiem. Youtuberzy posiadają własne sklepy z gadżetami, piszą i wydają książki, mają własne programy telewizyjne, stają się celebrytami bywającymi na tak zwanych „ściankach”. Często ich popularność dorównuje tej, jaką mogą cieszyć się znani z filmów i seriali aktorzy.

 

Odpowiadając więc na pytanie, czy youtuberzy są wzorami do naśladowania czy tylko sprzedawcami w sieci, bez wahania odpowiadam, że zarówno jednymi, jak i drugimi. Warto naśladować ich pracowitość, pomysłowość i zaangażowanie, z jakim oddają się swojej pasji. A jeżeli do tego potrafią na tym zarobić, jest to tylko dodatkowy argument, żeby stawiać ich sobie za wzór. Uważam, że jeżeli ktoś ma ciekawe zainteresowania bądź dużą wiedzę w jakiejś dziedzinie, powinien spróbować swoich sił właśnie jako youtuber. Może się okazać, że dla kogoś stanie się to sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Pewne jest jedno, na pewno będzie to super przygoda!

 

Autor: Anna Hajduczek, wychowawca OSiW w Iwoniczu

 

Źródła:

https://www.zawodowe.com/kategorie/telekomunikacja_i_it/youtuber/opis_i_zarobki/

https://www.sote.pl/slownik-ecommerce/youtuber

https://www.youtube.com/watch?v=ado1wmbz7aQ&ab_channel=ProTube

https://znaczenia.com.pl/?s=youtuber


Widok zawartości stron Widok zawartości stron