Wydawca treści
Zawód: wędliniarz
2021-03-30
Jesteś mięsożercą? Cenisz niepowtarzalny smak i aromat wędlin i kiełbas? Chciałbyś samodzielnie przygotowywać wyroby z różnych mięs? Wybierz zawód wędliniarza!
Czym zajmuje się wędliniarz?
- wykonuje obróbkę mięs i rozbiór na mniejsze elementy wraz z odkostnieniem,
- przygotowuje surowiec do produkcji wędlin; wyrobów garmażeryjnych, konserw i innych przetworów,
- przerabia mięso, podroby na wędliny i inne wyroby wędliniarskie z mięsa drobiowego, wieprzowego, wołowego,
- obsługuje maszyny i urządzenia wędliniarskie: noże, tasaki, pilarki do mięsa, aparaty do nastrzykiwania i rozdrabniania, takie jak: młynki, mieszarki, nadziewarki, dozowniki, maszyny plasterkujące, dozujące, ważące i foliujące,
- pozyskuje mięso oraz zabezpiecza przed zepsuciem przez chłodzenie, zamrażanie, peklowanie.
Preferencje zawodowe
Wędliniarz powinien wykazywać się wytrwałością, spostrzegawczością, umiejętnością pracy w zespole oraz zdolnością do pracy w szybkim tempie. Wymagana jest też sprawność ruchowa, w tym w szczególności rąk i palców. Konieczny jest dobry wzrok, rozróżnianie barw oraz dobry zmysł równowagi, węchu, smaku i dotyku.
Jak zostać wędliniarzem?
Aby pracować w tym zawodzie możesz ukończyć szkołę branżową I stopnia o kierunku produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych: wędliniarz lub nauczyć się zawodu w formie pozaszkolnej nauki u pracodawcy w Ochotniczych Hufcach Pracy. Możesz również zdobyć umiejętności wybierając kurs zawodowy.
Jakie są zarobki?
Średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3 430 PLN brutto. Można zatem liczyć na zarobki w przedziale od 3 220 PLN do 4 380 PLN. Najlepiej opłacani wędliniarze mogą otrzymać wynagrodzenie ponad tę kwotę. Wszystko jednak zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności i doświadczenia oraz rodzaju umowy.
Zawód wędliniarz jest profesją, która zawsze będzie potrzebna. Możesz stać się mistrzem w swoim fachu i zyskać uznanie, dostarczając ludziom dobre produkty w postaci smacznych wędlin i podrobów. Może dać ci to wielką satysfakcję z wykonywanej pracy!
Zainteresował cię ten zawód? Sprawdź ofertę edukacyjną OHP w twoim regionie! Znajdziesz tam również inne ciekawe zawody, których możesz się nauczyć w praktyce.
Autor: Sylwia Gąsowska
Źródła:
https://www.pfron.org.pl/fileadmin/files/r/4093_Rze__nik_w__dliniarz.pdf
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/zarobki-masarza
https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosciWidok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
22.10.2024