Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nie samą pracy i nauką żyje człowiek

Często po powrocie ze szkoły czy z pracy masz dużo wolnego czasu. Zastanawiasz się co z nim zrobić. Kolejny program w telewizji? Kolejna gra na komputerze? A może zrobić coś pożytecznego? A może działać na rzecz innych ludzi? Ale co mi to da? Da i to bardzo wiele.

Mija kolejny dzień w szkole czy pracy. Już myślisz jakie kolejne nudne filmy będziesz oglądać w telewizji. Już zastanawiasz się jaką grę dzisiaj włączyć. Pijąc herbatę, oglądasz tysięczny odcinek znanego serialu. Masz tego dość. Przełączając kanały telewizyjne trafiasz na wywiad z młodą dziewczyną. Opowiada ona o swojej pracy wolontariuszki w jednym ze stowarzyszeń. Wtedy przychodzi Ci do głowy pomysł. Dlaczego nie ja? Tak, poświęcę swój wolny czas dla innych.

Kolejnego dnia, siedząc w szkolnej stołówce, zastanawiasz się co Ci może dać działalność w organizacji pozarządowej? Czy się spełnisz w takiej pracy? Przypadkiem spoglądasz na tablicę ogłoszeń. Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych przekaże informacje jak działać na rzecz innych. W czytelni sprawdzasz ich stronę internetową www.gcop.gliwice.pl. Postanawiasz tam pójść po południu.

Nawet nie sądziłeś, że ta jedna wizyta i rozmowa z osobami w centrum tyle Ci wyjaśni. Już wiesz, że taka działalność pozwoli Ci odkryć nowe pasje. Już wiesz, że dla wielu działaczy społecznych taka praca staje się sposobem na życie, możliwością własnego rozwoju. Kiedy widzisz przyjazną atmosferę pomiędzy osobami z jednej organizacji, którzy akurat w centrum mieli szkolenie interpersonalne, jesteś zdumiony. Uświadamiasz sobie jak wiele satysfakcji daje taka działalność.

Jesteś już zdecydowany, słyszysz o różnych szkoleniach i kursach, które oferują organizacje dla swoich członków lub które dla nich organizuje centrum. Do tego jeszcze często taka działalność, szczególnie dla młodzieży wiąże się z wyjazdami do innych miast i państw. Ale przede wszystkim taka działalność niesie dla Ciebie radość z pomocy innym, rówieśnikom, dzieciom, osobom starszym.

Postanawiasz przerwać tę codzienną nudę. Pragniesz aktywności, urozmaicenia swojego życia. Poznania nowych, ciekawych ludzi. Pomocy innym. Jesteś umówiony z działaczami różnych organizacji, którzy przekażą Ci informacje, czym się zajmują i jak realizują swoje cele. To z nimi chcesz zmieniać codzienność.

Działalność w organizacjach pozarządowych to dla Ciebie wielka okazja na zrobienie czegoś więcej, na pokazanie, że również młody człowiek pragnie być aktywny dla swojej społeczności na osiedlu, w miejscowości, czy mieście. Pozwoli Ci nauczyć się planować swój czas, współpracować z wieloma osobami, z czasem organizować mniejsze i większe przedsięwzięcia. Nauczy Cię odpowiedzialności za powierzone zadania. I przede wszystkim da Ci ogromną satysfakcję, kiedy zobaczysz uśmiechnięte buzie uczestników imprezy, którą tworzyłeś.

Również pracodawcy całkiem inaczej postrzegają osoby ubiegające się o pracę, kiedy jedną z pozycji w CV jest działalność w organizacji pozarządowej. Jest to dla nich wyraźny sygnał, że dana osoba umie sobie zagospodarować tak czas aby mieć go na pracę i pomoc innym. Jest dobrym organizatorem i stara się przezwyciężać wszelkie trudności. Warto działać w organizacjach społecznych! Już teraz odwiedź Centrum Organizacji Pozarządowych w Twoim mieście. Przekonaj się, że warto być aktywnym!

Beata Boska-Adamczyk
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży


Web Content Display Web Content Display