Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Co ci da podróżowanie?

2024-05-07

Czy wiesz, że popcorn wynaleźli Aztekowie ponad 9000 lat temu, grecki hymn państwowy jest najdłuższy na świecie, a Watykan jest najmniejszym państwem na Ziemi? Takich ciekawostek często brakuje na lekcjach w szkole. Dlatego warto wiedzieć, że najciekawszą wiedzę o świecie najlepiej przekażą przedstawiciele lokalnej społeczności.

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą i wzbogacają doświadczenia. Podróżując, poznajemy nie tylko kulturę i tradycje, ale także język, kuchnie i prawdziwe życie lokalnej społeczności.

Co jeszcze możesz zyskać, podróżując?

 

Język

W większości krajów można swobodnie dogadać się po angielsku. Zmuszeni do mówienia w tym języku ćwiczymy swoje umiejętności i szlifujemy język obcy. Ciekawostką jest to, że w Papui Nowej Gwinei ludzie porozumiewają się w aż w 840 językach! Natomiast w Chinach język angielski zna tylko około 10% populacji.

 

Zaradność i samodyscyplina

Podczas podróży często jesteśmy zdani sami na siebie i musimy odnaleźć się w nowych miejscach i w nowych sytuacjach. Nie zapomnij paszportu, nie spóźnij się na samolot, pamiętaj wykupić wizę – to wszystko to tylko podstawy. Każdy kraj jest inny i w każdym kraju obowiązują inne zasady. Musisz je znać, aby nie narobić sobie problemów.

Czy wiesz, że w Tajlandii jest kategoryczny zakaz wwożenia i korzystania z e-papierosów? A na Malediwach panuje prohibicja i spożywanie alkoholu jest surowo karane? A czy wiesz, że z większości najpiękniejszych plaż na świecie nie możesz zabierać muszelek, kamieni i piasku? Fajna pamiątka z podróży może skończyć się ogromnymi nieprzyjemnościami i dużymi karami pieniężnymi.

 

Odmienne zwyczaje

Podróżując poznajemy nowe kultury, tradycje i zwyczaje, które tak „na sucho” nie mieściłyby się nam głowach. Jednak poznając je na miejscu, mamy szerszy pogląd i lepiej rozumiemy to, co dla nas jest odmiennością.

Czy wiesz, że w Rosji większość ludzi wierzy w przesądy? Czy wiesz, że w Tajlandii jest jedyna na świecie Wioska Długich Szyi? Czy wiesz, że w Japonii na ulicach nie ma śmietników, a i tak jest czysto w mieście?

 

Kulinarne doznania

Tylko w podróży poznasz prawdziwą lokalną kuchnię, która potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kucharza.

Czy wiesz, że Szwedzi jedzą pizzę z bananem i curry? Czy wiesz, że na ulicach Bangkoku jedzenie skorpionów i karaluchów to tylko trik dla turystów? Mimo powszechnie panującego mitu, Tajowie nie jedzą robaków, ale w regionach Tajlandii, gdzie uprawia się ryż, największym smakołykiem są pieczone szczury. Czy wiesz, że w Azji jest owoc, który ma swój własny znak zakazu? To durian – zakazany owoc. Jego zapach jest tak intensywny i nieprzyjemny, że nie można go wnosić do samolotu, do centrum handlowego czy w jakiekolwiek inne miejsce publiczne. Azjaci często mówią o nim: „pachnie jak piekło, a smakuje jak niebo”.

 

Nauka tolerancji

Odwiedzając kraje uczymy się tolerancji. Wiele zwyczajów panujących szczególnie w egzotycznych krajach może nas szokować, ale będąc gościem takiego kraju, jesteśmy zobowiązani do poszanowania wszystkiego, co tam zobaczymy i czego doświadczymy.

Czy wiesz, że w Japonii wszyscy witają się ukłonem, a wchodząc do czyjegoś domu musimy zdjąć buty? Natomiast dawanie napiwków uznawane jest za obrazę. Wybierając się do Bułgarii musimy pamiętać, że skinienie głową na tak w Bułgarii oznacza nie, natomiast przeczące kiwanie głową, to w języku Bułgarów przytakiwanie. A czy wiesz, że powszechnie uznane za niegrzeczne – bekanie, w Islandii i w Senegalu jest uznawane za komplement dla szefa kuchni?

 

Poznanie siebie i innych

To kolejny argument, który powinien cię zmobilizować do podróżowania. Podczas wycieczek, tych bliższych i tych dalszych, najlepiej poznajemy siebie. Poznając nowe rzeczy, możemy dowiedzieć się, co nas najbardziej interesuje, co nam sprawia przyjemność i o czym marzymy. Widujemy różne miejsca, te biedniejsze i te bogatsze. Widzimy rzeczy, których nie mamy w naszym kraju, a to powoduje, że o nowych rzeczach zaczynamy marzyć. Podczas wycieczek objazdowych i tych wypoczynkowych mamy niesamowitą okazję, aby poznać nowych ludzi i zawrzeć ciekawe przyjaźnie.

 

Zdecydowanie prawdę mówi anonimowe powiedzenie: Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi.[1]

 

 

Autor: Monika Staśkowiak – doradca zawodowy w MCK Inowrocław

 

[1] https://joannapachla.com/kultura/cytaty-o-podrozach/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron