Публикатор Публикатор

Назад

Jak skutecznie szukać pracy?

Poszukiwanie pracy w obecnych czasach jest niewątpliwie zajęciem wymagającym dużego nakładu sił, chęci oraz zaplanowanych konkretnych działań. W rzeczywistości wymaga to poświęcania czasu, odpowiedniego przygotowania oraz konsekwencji i systematyczności w działaniu. Można powiedzieć zatem, że samo szukanie pracy jest również pracą.

Na negatywne wyniki naszych działań mają wpływ czynniki zewnętrzne takie jak: mała liczba ofert pracy, zbyt wysokie wymagania stawiane przez pracodawców, duża konkurencja
na rynku pracy, brak interesujących ofert pracy. Również czynniki wewnętrzne m.in. mała aktywność własna, brak wiedzy na temat rynku pracy, niedostateczne kwalifikacje, ale także bardzo często nieśmiałość, stres i lęk przed niepowodzeniem czy  brak wiary w sukces.

Odniesienie sukcesu na współczesnym rynku pracy bezpośrednio związane jest z zachowaniem aktywnej postawy. Należy wyznaczyć sobie cel, do którego zmierzamy oraz zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami, pomyśleć nad rodzajem pracy jaka nas interesuje. Jakie zajęcia lubimy, jakie potrafimy wykonywać. W jakim miejscu chcielibyśmy pracować, jaka dokładnie branża nas interesuje. Jaki wymiar czasu jest dla nas odpowiedni (pełny etat, część etatu), czy będziemy w stanie dojeżdżać do naszego nowego miejsca pracy oraz jakie posiadamy oczekiwania w stosunku do wynagrodzenia za swoją pracę, biorąc oczywiście pod uwagę posiadane wykształcenie, doświadczenie oraz charakter samej pracy.

Aktywne poszukiwanie pracy

Kolejny krok to przystąpienie do aktywnego poszukiwania ofert pracy. Nie istnieje niestety jedna idealna i uniwersalna metoda na znalezienie zatrudnienia, dlatego też powinniśmy wykorzystać wszelkie sposoby poszukiwania wolnych stanowisk. Do takich należy m.in. przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń na stronach internetowych,  takich jak portale rekrutacyjne, internetowe aplikacje oraz media: prasa, radio. Kolejne metody to osobiste spotkania z pracodawcami. Dostarczenie dokumentów aplikacyjnych oraz możliwość zaprezentowania własnych umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej, Rozpowszechnianie informacji o poszukiwaniu pracy we własnym otoczeniu, wśród rodziny, znajomych, stworzenie tzw. własnej siatki kontaktów. Profesjonalną pomoc w znalezieniu pracy oraz usługi i  informacje w zakresie poradnictwa zawodowego oferują także jednostki Ochotniczych Hufców Pracy: Młodzieżowe Biura Pracy, Młodzieżowe Centra Kariery, Kluby Pracy, Mobilne Centra Informacji Zawodowej oraz Ośrodki Szkolenia Zawodowego. Wszystkie osoby, którym zależy na dobrym przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym pracodawcą, które chcą zapoznać się z aktualnymi wymaganiami pracodawców na rynku pracy oraz poprawnie stworzyć swoje dokumenty aplikacyjne, mogą zgłosić się do poszczególnej jednostki i skorzystać z bezpłatnej pomocy pośrednika pracy oraz doradcy zawodowego. Giełdy Pracy oraz Targi Pracy to kolejne możliwości znalezienia pracy, które oferują Ochotnicze Hufce Pracy w ramach swojej działalności.

Aktywne poszukiwanie pracy to przede wszystkim określenie konkretnego planu działania. Wykorzystanie wszystkich metod i sposobów dotarcia do informacji o wolnych stanowiskach pracy, zaangażowanie w ten proces swojej rodziny i znajomych. Połową sukcesu jest uświadomienie sobie, że dużo zależy od nas samych, od naszego nastawienia, podejścia, chęci i samozaparcia. Aktywnie to znaczy do skutku. Bez żadnych wymówek a prędzej czy później znajdziemy swoją wymarzoną pracę.


Autor: Danuta Sigmund
Źródło: materiały Młodzieżowego Biura Pracy oraz J. Łukasik "Aktywne poszukiwanie pracy"


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента