Wydawca treści
5 młodzieżowych książek idealnych na wakacje
2022-07-29
Polecamy 5 książek, dzięki którym zwalczycie wakacyjną nudę. Warto się nimi zainteresować, pamiętając, że czytanie rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.
Nasz ostatni dzień – Adam Silver
Pierwsza pozycja to powieść o dwóch nastolatkach, którzy przez telefon dowiadują się, że jeszcze tego samego dnia umrą. Bohaterowie – Mateo i Rufus – nie znają się. Mimo to, obaj, choć z różnych powodów, szukają nowego kompana, który będzie im towarzyszył w ostatnim dniu ich życia.
Chłopców łączy los i dzięki aplikacji „Ostatni przyjaciel” spotykają się. Przeżywają poruszające i niezapomniane wspólne chwile, które pozostaną z nimi już na zawsze.
Tą historią autor pokazuje, jak ważne jest życie pełnią życia oraz korzystanie z niego pełnymi garściami. Podejmuje również trudne tematy, takie jak śmierć oraz próba emocjonalnego poradzenia sobie ze świadomością odejścia z tego świata.
Cień i kość – Leigh Bardugo
Książka ta jest pierwszym tomem trylogii „Grisza” i jest to powieść z gatunku fantasy. Alina jest biedną sierotą. Jako dorosła postanawia wstąpić do wojska. Wraz ze swoim oddziałem wybiera się do Fałdy Cienia. Wie, że może nie przetrwać wyprawy do tej mrocznej krainy. Kiedy jej przyjaciel zostaje zaatakowany, Alina odkrywa w sobie wielką moc i staje się najważniejsza osobą w królestwie. Poznaje sekrety i mroki arystokratycznego życia. Daje się również uwieść Zmroczowi – dowódcy griszów (żołnierzy władających magią).
Zadaniem Zmrocza jest zniszczenie Fałdy Cienia, która rozdziela kraj na dwie części. Uważa on, że Alina dysponuje odpowiednią siłą do zniszczenia Fałdy. Aby wykorzystać swoją moc, bohaterka musi najpierw poznać ją i jej możliwości, nauczyć się nad nią panować oraz uporać się z przeszłością. Czy to się jej uda? Przekonajcie się sami, sięgając po tą wciągającą lekturę.
Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata – Benjamin Alire Sáenz
Autor za tą powieść otrzymał nagrodę za najlepszą książkę prozatorską. Opowiada ona o historii przyjaźni dwóch dorastających nastolatków. Pierwszy z nich – Arystoteles, to niepokorny chłopiec, który ma problem w kontaktach z rówieśnikami i ojcem. Jego brat odbywa karę pozbawienia wolności, a on nawet nie wie z jakiego powodu. Rodzice nie chcą słyszeć ani pamiętać o „złym” synu. Ariego dręczy niewiedza dotycząca rodzonego brata.
Dante z kolei to typ gościa z pozytywnym nastawieniem do świata, otwarty na ludzi i niemający problemów w kontaktach międzyludzkich. Mimo to jednak samotny. Wydaje się, że chłopcy zupełnie do siebie nie pasują i pochodzą z dwóch różnych światów. Kiedy jednak podczas wakacji spotykają się na basenie, okazuje się, że łączy ich nić porozumienia i przyjacielska więź. Nastolatkowie mają wspólne tematy i targają nimi podobne rozterki. Wcześniej samotnicy, teraz stają się dla siebie wyjątkowo ważni. To emocjonująca i wzruszająca książka o poznawaniu i kształtowaniu siebie oraz rodzicielskiej miłości.
Angst with happy ending – Weronika Łodyga
Młodzieżowa powieść z licealistami i ich problemami w roli głównej. Jednym z bohaterów jest 17-letni Aleksander pochodzący z biednej rodziny. Jego mama zapracowuje się, próbując zapewnić mu godziwe warunki. To jednak za mało i często mimo jej wysiłków na różne rzeczy brakuje pieniędzy. Aleks nie lubi swojego życia. Jego niezadowolenie potęguje fakt, że nie ma żadnej bratniej duszy, której mógłby się zwierzyć ze swoich zmartwień.
Ukojenie odnajduje w znajomości internetowej z niejaką Yuki. Aleksander powierza nowo poznanej swoje rodzinne sekrety. Kiedy po 3 miesiącach pisania online dochodzi do spotkania, okazuje się, że niejaka Yuki to tak naprawdę niski, nieśmiały chłopiec o imieniu Beniamin. Jak nietrudno się domyślić, Aleksander jest wściekły, czuje się oszukany.
Drugą bohaterką książki jest Anita, która opiekuje się czwórką młodszego rodzeństwa. Nie może liczyć na wsparcie ojca-pijaka, który ciągle wszczyna awantury. Mimo swoich kłopotów, to właśnie Aleks jest jej „oparciem” o każdej porze dnia i nocy. Nie jest to jednak wystarczające. Anita traci siły, nie widzi sensu istnienia. Aleks obrał sobie za cel poprawę jakości życia Anity. To książka o poszukiwaniu lepszego jutra, walce o lepszy byt.
11 papierowych serc – Kelsey Hartwell
Fabuła książki podzielona jest na dwa okresy: przed wypadkiem i po wypadku głównej bohaterki. Jest nią Ella, która na początku wiedzie idealne życie – ma cudownego chłopaka i przyjaciół, na których zawsze może liczyć. Niestety ulega wypadkowi, który powoduje utratę pamięci.
Tajemniczy wielbiciel podejmuje próbę przywrócenia dziewczynie pamięci przez wysyłanie jej papierowych serc, które zawierają opisy nakierowujące na wydarzenia sprzed wypadku. Nastolatka oddaje się zagadkom z papierowych serc całą sobą i dzięki nim odbywa wspaniałą podróż w głąb siebie. Podsumowując książkę, można powiedzieć, iż jest to urocza opowieść o miłości.
Która z książek pójdzie na „pierwszy ogień”?
Propozycje przygotowała: Marta Halicka
Opisy książek na podstawie: lubimyczytac.pl
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024