Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 sposobów na świętowanie Dnia Niepodległości

2018-11-06

Jak wszyscy wiemy, rok 2018 jest absolutnie wyjątkowy dla naszego kraju i wszystkich rodaków. 100-lecie odzyskania niepodległości jest wspaniałym wydarzeniem, zwłaszcza po tak dramatycznej historii 123 lat zaborów i braku obecności na mapach świata.

Od początku bieżącego roku możemy obserwować ogrom imprez, wystaw, konkursów związanych z tematyką patriotyzmu i niepodległości. Czasem mogłoby się wydawać, że to już za dużo. Pamiętajmy jednak, że historia jest nieodłącznym elementem życia. Każdy z nas może znaleźć swój sposób nie tylko na upamiętnianie wydarzeń, ale również na poszerzanie swojej wiedzy w ciekawy sposób. W tym artykule przedstawimy kilka propozycji na świętowanie Dnia Niepodległości.

Weź udział w uroczystościach

Pierwszym i bardzo popularnym sposobem jest oczywiście udział w uroczystościach. Może wydawać się to staromodne, jednak obecność podczas oficjalnych obchodów Dnia Niepodległości wspólnie z lokalną społecznością, daje silne poczucie więzi i jedności narodowej. Nikt nas nie będzie krytykował za składanie kwiatów przy pomniku nieznanego żołnierza czy słuchanie przemówień władz państwowych.

Odwiedź miejsca pamięci

Kolejną propozycją jest odwiedzanie grobów poległych żołnierzy, a także naszych przodków. Szukając informacji o dziadkach czy pradziadkach, możemy odkryć np. bohaterów wojennych. Pamięć o nich, zapalenie znicza i krótka modlitwa przy ich grobach, również w ciągu roku, jest bardzo ważna, szczególnie, gdy rodziny poległych żołnierzy nie mają takiej możliwości.

Wybieraj polskie produkty

Czy zwracacie uwagę na pochodzenie produktów, które kupujecie? Wybieranie polskich marek i produktów jest przejawem współczesnego patriotyzmu. Jeśli jeszcze nie znacie polskich produktów, to z okazji Dnia Niepodległości, w tym jubileuszowym roku warto to zmienić.

Wybierz się na wystawę

Przez cały rok organizowane są tematyczne imprezy oraz wystawy z okazji 100-lecia niepodległości. Warto wybrać się na chociażby jedną w ramach świętowania Dnia Niepodległości. Na wystawie fotografii z tamtego okresu możemy dowiedzieć się np. o wielu ciekawostkach historycznych, zobaczyć reportaż. Jak wiemy, obraz mówi więcej niż 1000 słów, zwłaszcza jeśli jest to fotografia wojenna.

Śpiewaj pieśni patriotyczne

Ostatnim proponowanym sposobem świętowania Dnia Niepodległości jest wspólna nauka i  śpiewanie pieśni patriotycznych. Może wydawać się to śmieszne, ale kto z nas zna na pamięć wszystkie zwrotki hymnu państwowego? Najczęściej podczas uroczystości są śpiewane maksymalnie dwie. Jednak zdarzają się takie dni, w których śpiewane są wszystkie. I w takich sytuacjach już po drugiej zwrotce słychać niestety tylko podkład lub pojedyncze głosy. Dzień Niepodległości jest doskonałą okazją, aby poznać hymn Polski.

Niech ta setna rocznica wprowadzi pozytywne zmiany w codziennym życiu.

 

Autor: Małgorzata Szatan, Komendant 6-18 HP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron