Wydawca treści
Jak skutecznie zrealizować projekt? Podpowiada młodzież z OSiW w Szamocinie
2022-01-25
Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania 15-3 w Szamocinie podpowiadają, jakie działania podjąć, by sprawnie zrealizować projekt. Sprawdźcie, na co ich zdaniem, warto zwrócić uwagę.
Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania 15-3 w Szamocinie to uczniowie szkoły podstawowej oraz szkoły branżowej I stopnia, którzy są w trakcie przygotowywania projektu lub go zrealizowali. Wiele razy dyskutowali o procedurze składania wniosku, jego realizacji oraz wspólnie tworzyli pomysły na wniosek projektowy. Warto wziąć przykład z ich doświadczeń.
Projekty Solidarnościowe w ramach Europejskiego Korpus Solidarności to działania młodzieży na rzecz społeczności lokalnej. W tym przypadku za całość odpowiadają osoby młode w wieku 18-30 lat, które są wnioskodawcami i realizatorami wszystkich działań w projekcie. W roku 2021 właśnie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności młodzież z OSiW w Szamocinie zrealizowała projekt „Polska w Europie”.
Obecnie uczestnicy wraz ze swoimi Partnerami ze Szkół Podstawowych (w Polsce i na Ukrainie) współtworzą wniosek projektu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Uczniowie szkoły podstawowej i I klasy szkoły branżowej, sięgając do wspólnej historii obu Państw, ustalają działania w ramach kształcenia pozaformalnego. Planują wyjechać do dużego miasta w Polsce oddalonego o ponad 400 kilometrów od miejsca swojego zamieszkania i tam zrealizować zakładane cele projektu.
Od czego należy rozpocząć pracę przy tworzeniu projektu?
Igor Kaliszczak: Trzeba mieć jakąkolwiek wiedzę o projekcie, który chce się stworzyć, zapoznać się z jego zasadami, przewodnikiem. Ponadto trzeba posiadać ciekawy pomysł na realizację i przewidzieć wszelakie zakupy oraz znaleźć dobry zespół do napisania wniosku.
Kacper Mróz: Należy znaleźć dogodne miejsce, w którym będą mogły odbywać się spotkania podczas trwania projektu. Należy posiadać plan tego, jak będzie realizowany projekt i się go trzymać, znaleźć chętne osoby do wzięcia w nim udziału, a co za tym idzie dobrze go nagłośnić – stworzyć reklamę i ciągłą promocję wszystkich zadań oraz brać w nim czynny udział.
Weronika Habet: Należy zbadać potrzebę przeprowadzenia projektu, co i dla kogo zrobić, znaleźć dobrą grupę organizatorów. Trzeba dobrze przemyśleć, w co zainwestować pieniądze i rozsądnie je wydać.
Oliwia Wilczek: Dobry pomysł to podstawa, a co ważne należy umieć dogadać się w grupie, być otwartym na ludzi i ich pomysły czy propozycje. Cały czas trzeba motywować siebie nawzajem, a przede wszystkim należy chcieć i wierzyć w siebie – że jestem w stanie to zrobić.
Kacper Milewski: By rozpocząć pracę przy tworzeniu projektu na pewno potrzeba: celu projektu, planu działania, zgranej drużyny, aby każdy wiedział co ma robić i by sobie wzajemnie pomagać, zgromadzenia narzędzi potrzebnych do realizacji oraz ustalenia grupy odbiorczej, ponieważ do każdej grupy wiekowej mogą pasować inne rzeczy.
Jakie umiejętności przydadzą się, by zrealizować projekt?
Igor Kaliszczak: Dobrze, by osoby realizujące projekt miały dużą wyobraźnię i umiejętności organizacyjne.
Oliwia Wilczek: Komunikacja i otwartość na ludzi są ważne. Dobrze, aby znalazł się ktoś w grupie, kto umie zarządzać ludźmi i delegować zadania – to bardzo przydatne umiejętności.
Weronika Habet: Ważne by być względem siebie uprzejmym i uczciwym oraz systematycznie prowadzić dokumentację.
Kacper Milewski: Umiejętność pracy w grupie, pracy przy komputerze i obsługi sprzętu, kreatywność i umiejętność komunikacji. Ale przede wszystkim liczą się chęci.
Jakie wyzwania można napotkać podczas realizacji projektu i jak sobie z nimi radzić?
Kacper Milewski: Myślę, że największe wyzwanie stanowi cała realizacja projektu tak, żeby go przeprowadzić od początku do końca, ale też sprawdzenie się w nowych zadaniach, sytuacjach czy w pracy w grupie. Ponieważ każdy z nas jest dobry w czymś innym, to dzięki projektowi możemy się sprawdzić, w czym my sami jesteśmy dobrzy. Realizacja projektu była dla mnie czymś nowym i w pewnym sensie lekkim wyzwaniem, ale się udało, sukces!
Zuzanna Pala: Wyzwanie to pandemia. Wtedy trzeba zmienić formę realizacji działań, np. przeprowadzić spotkania czy warsztaty w mniejszej liczbie osób albo za pomocą prezentacji. Nieraz trzeba całkowicie zmienić plany i szybko podjąć decyzję, co dalej.
Igor Kaliszczak: Stres przed nieznanym, bo realizacja projektu to taki skok w nieznane. Ogłoszenie wyników konkursu, zaakceptowany projekt, no i pustka w głowie pomieszana z radością. Za chwilę tworzą się pytania: Jak to zrobić? Od czego zacząć? Damy radę? Przyznam, że rozmowa w tych chwilach z pracownikami OHP to duża pomoc. Wsparcie, jakie otrzymujemy powoduje, że nurtujące nas pytania układają się w spokojny plan do realizacji.
Co daje udział w projekcie?
Kacper Mróz: Dzięki udziałowi w projekcie rozwinąłem umiejętność publicznych wystąpień, mówienia do większej ilości osób w taki sposób, aby wszyscy mnie słuchali. To było dla mnie nowe doświadczenie, które wykorzystam w przyszłości.
Michał Bździuch: Doświadczenie w życiu, kolejne, niezapomniane. To dobry czas na naukę organizacji pracy innym ludziom, rozsądne wydawanie przyznanych środków finansowych, szukanie atrakcyjnych ofert sprzedażowych, działania logistyczne, co i gdzie załatwić, na kiedy itd. Podsumowując: to wymagający czas, ale bardzo opłacalny w życiu.
Kacper Milewski: Na pewno rozszerzenie wiedzy na wszelkie tematy, czy też właśnie sprawdzenie siebie w różnych sytuacjach i zadaniach oraz pomoc sobie nawzajem. Ale przy okazji to również fajna zabawa. W obecnych czasach umiejętność rozmów w międzypokoleniowych grupach to cenna wartość. Na pewno pierwszy krok w tej kwestii będzie wymagał odwagi, ale przecież o to chodzi, abyśmy przezwyciężali własne słabości.
Oliwia Wilczek: Prowadzenie dokumentacji projektowej uczy systematyczności i odpowiedzialności. Liczenie wydatków, planowanie i realizowanie zakupów, sprawdzanie poprawności wypełnienia faktur to nowości, których także uczy udział w projekcie.
Czy macie już pomysł na kolejny projekt?
Michał Bździuch: Tak, przygotowujemy się do złożenia wniosku w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, mamy pomysł i dopracowujemy go z naszym ukraińskim i polskim partnerem. To dla nas nowe doświadczenie i nowa współpraca.
Zuzanna Pala: Miejmy nadzieję, że otrzymamy akceptację i będziemy mogli go zrealizować, ponieważ tworzy się całkiem dobry pomysł. Nie chcę zdradzać szczegółów, wręcz nie mogę.
Jestem przekonana, że podane przez was wskazówki będą źródłem motywacji do działania i sposobem na realizację projektów dla innych. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Z młodzieżą rozmawiała: Bernadeta Lis – Specjalista ds. programów w CEiPM w Pile
Zdjęcie poglądowe: PantherMedia
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Każdy gest ma moc - życie po powodzi
29.11.2024
-
Wymarzone fryzjerstwo – historia Norberta
15.10.2024
-
Filip – portret młodego działacza
19.09.2024
-
Zawód kucharz – moja pasja
06.08.2024
-
Barber to ja – wywiad z absolwentem
23.05.2024