Wydawca treści
Co młodym ludziom daje udział w projektach międzynarodowych?
2025-01-17
Projekty takie jak Erasmus+, Polsko Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży to tylko przykładowe programy, które pozwalają spotkać się młodzieży z różnych krajów, dzięki otrzymanym grantom z danych programów.
Dla młodzieży to ogromna szansa nie tylko na sam wyjazd za granicę czy na spędzenie wspólnego czasu z osobami z zagranicy w Polsce, to przede wszystkim wymiana doświadczeń, kompetencji, nauka podstawowych słów z kraju partnera oraz poszerzenie horyzontów.
Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety tego typu wymian.
Rozwój językowy i poznanie kultury innego państwa
Kontakt z ludźmi oraz chęć poznania się bliżej wymusza chęć poznawania słów z kraju partnera, dlatego często stosuje się przygotowanie językowo-kulturowe, gdzie opiekun grupy pomaga młodzieży wyszukać najciekawsze informacje o kraju, z jakiego przyjadą uczestnicy lub o kraju, do jakiego wyjadą. Praktykowane jest przygotowanie podręcznych aplikacji tłumaczących, oraz podręcznych słowników, aby pomóc młodym ludziom w poznaniu się z rówieśnikami z innego kraju.
Nieodzowną pomocą jest tłumacz, który często w pierwszych dniach poprzez wspólne zabawy i gry sprawia, że uczestnicy nabierają odwagi i zaczynają komunikować się ze sobą, często wykorzystując telefon, pisząc lub gestykulując. Te pozornie czasem śmieszne sposoby, powodują często powstawanie długotrwałych przyjaźni, ale też chęć nauki języka po powrocie z projektu.
Rozwój osobisty, podniesienie kompetencji, w tym zwiększenie szans na rynku pracy
Podczas projektów, w tym głównie w trakcie odbywania praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+, młodzież spotyka się z zagranicznym rynkiem pracy. Te doświadczenia pozostaną na całe życie, ponieważ nowa wiedza oraz sposoby pracy w zakładach w innych krajach nauczą uczestnika nie tylko nowych umiejętności zawodowych, ale równie radzenia sobie samemu w wielu życiowych sprawach, takich jak:
- nauka dojazdu do pracodawcy metrem,
- samodzielne zakupy,
- radzenie sobie w sytuacjach codziennych.
W takich sytuacjach młody człowiek uczy się polegania na sobie, zwiększa tym samym poczucie własnej wartości i po miesięcznych praktykach wraca często jako odmieniony człowiek, dojrzalszy. Wykazując się u pracodawcy ma także często propozycje pracy letniej, otwiera się przed nim rynek pracy za granicą.
Przygoda i przyjaźnie
Wyjazdy i wymiany młodzieżowe, to nie tylko aspekty takie jak nauka, rozwój zawodowy i emocjonalny, ale przede wszystkim przyjaźnie.
Poznanie się i przełamanie lodów, jak się to mówi potocznie, wzajemna pomoc sobie, czasem i w gorszym dniu, kiedy się tęskni za domem, staje się dla młodych ludzi powodem do zawierania przyjaźni na lata.
Jeszcze się zastanawiasz nad udziałem?
Skorzystaj z ofert projektowych, jakie dają Ochotnicze Hufce Pracy, zgłoś się do jednostki w twoim mieście i dowiedz się, jaką mają ofertę.
Autorki: Iwona Matuszkiewicz, Bernadeta Lis
Zdjęcia z międzynarodowej wymiany młodzieży „Zrozummy siebie” w Mikuszewie (Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP): Katarzyna Nowak – Komendant HP Polkowice
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
22.10.2024