Wydawca treści
Czy Polacy są pracoholikami?
2021-02-26
Statystyczny Polak pracuje 8 godzin, co daje 40 godzin tygodniowo. Jednak 60 % Polaków pracuje po godzinach. Czy to oznacza, że jesteśmy pracoholikami? Jak długo pracują mieszkańcy innych krajów i jak na ich tle wypadają Polacy?
Życie we współczesnym świecie narzuca człowiekowi pewien rytm, pęd za pieniędzmi, karierą. Każdy sukces ma jednak swoją cenę. Coraz częściej zdarza się, że pragnienia zawodowe przeradzają się w nałóg.
Według badań CBOS aż 11% Polaków zagrożonych jest pracoholizmem. Dotyczy to przede wszystkim osób między 25 a 44 rokiem życia.
Czym jest pracoholizm?
Pracoholizm jest rodzajem uzależnienia objawiającego się obsesyjną potrzebą wykonywania pracy, a co za tym idzie – jak każde uzależnienie – jest chorobą. Osoby uzależnione poświęcają pracy coraz więcej czasu, by sprostać swoim oczekiwaniom.
Badacze wyodrębnili 3 fazy pracoholizmu:
- faza wstępna, która zaczyna się od zostawania po godzinach, żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki;
- faza krytyczna, kiedy ciągła praca zaczyna przynosić negatywne skutki dla zdrowia, źle wpływa na rodzinę, może nawet doprowadzić do jej rozpadu;
- faza chroniczna, kiedy człowiek skupia się tylko na pracy, kosztem snu czy jedzenia, czego skutkiem może być ciężka choroba a nawet śmierć.
Pracoholik
Powszechnie uznaje się pracę za jedną z większych wartości, toteż człowiek pracowity cieszy się w społeczeństwie szacunkiem i jest ceniony. Nie można nazywać pracoholikiem każdego, kto długo pracuje. Nie jest pracoholikiem ktoś, kto ciężko pracuje, ponieważ musi zapewnić byt swojej rodzinie. Pracoholik zapracowuje się raczej dlatego, że ma obsesję na punkcie pracy.
Kiedy praca staje się uzależnieniem mającym negatywny wpływ na nasze życie, należałoby zastanowić się, czy całkowite oddanie się pracy nie zrujnuje innych aspektów naszego życia. Problem wydaje się być na tyle poważny, że na całym świecie 12 sierpnia obchodzony jest Dzień Pracoholizmu.
Ile godzin pracujemy?
W większości firm na całym świecie obowiązuje 8-godzinny dzień pracy. Europejczycy jednak pracują dłużej. Wynika to z nadmiaru obowiązków w pracy, rozwijania kariery, chęci osiągnięcia odpowiedniej pozycji zawodowej czy realizacji swoich ambicji. Z drugiej strony dążymy do polepszenia swego statusu materialnego lub mamy zobowiązania finansowe, które narzucają nam konieczność pracy po godzinach.
W Szwecji wprowadzono 6-godzinny dzień pracy, by praca nie odbywała się kosztem rodziny. Dla Szwedów bardzo istotne znaczenie ma 15 minutowa przerwa w pracy. Efekt jest taki, że ludzie pracują wydajniej. Litwini wprowadzili też skrócony tydzień pracy, który wynosi 39,6 godzin. Obowiązkową przerwę w pracy maja także Brytyjczycy, którzy około godzin 11:00 piją kawę lub herbatę. Drugą przerwę na herbatę mają około godziny 17. Dużo czasu poświęcają pracy Islandczycy, bo 45,1 godziny tygodniowo. Daje to około 9 godzin dziennie.
Sprawdź, czym sa kompetencje miękkie i jak je rozwijać.
Rekordzistami są Meksykanie. W 2016 r. przeciętny obywatel Meksyku pracował 2255 godzin. Miejsca kolejne zajmują Grecy i Rosjanie. Polska uplasowała się na 7 miejscu. Przeciętny Polak w 2016 r. pracował 1928 godzin. Podczas gdy pracujący najkrócej Niemcy przepracowali w tym roku 1363 godziny. Dla porównania Japończycy, będący w oczach opinii publicznej najbardziej zapracowanym narodem, pracują krócej od nas, bo około 1714 godzin rocznie. Okazuje się, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów.
Komu grozi pracoholizm?
Według badań co dziesiątemu Polakowi grozi pracoholizm, a co trzeci Polak nie wykorzystuje przysługującego mu urlopu w pełni. Najbardziej narażeni na uzależnienie od pracy są osoby pełniące kierownicze funkcje. Spoczywa na nich odpowiedzialność za prace swoją i innych osób. Podobna sytuacja dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Efektywność
Według ekspertów to, że Polacy pracują długo, wcale nie przekłada się na efektywność. Osoba mająca obsesję na punkcie pracy w pewnym momencie przestaje być wydajna. A nawarstwiające się problemy powodują frustrację i konflikty między pracownikami.
Przeczytaj także: Praca w internecie. 5 pomysłów na dorabianie online
Walka z pracoholizmem
W leczeniu uzależnienia od pracy stosuje się terapię polegającą na wykonywaniu zadnia w czasie krótszym niż zajmowało to pracownikowi do tej pory.
W niektórych krajach walcząc z pracoholizmem, wprowadzono dzień pracy zdalnej. Pomaga to promować zdrowe zwyczaje zawodowe. Jednym z państw które stosują taką metodę jest Japonia, ponieważ pracoholizm stał się tam bardzo dużym problemem. Zdarzały się bowiem przypadki nagłej śmierć z przepracowania, której przyczyną najczęściej był zawał serca lub wylew.
Chociaż badania naukowców potwierdzają, że liczba przepracowanych godzin nie idzie w parze z efektywnością, a znaczna część społeczeństwa marzy o krótszym czasie pracy, to nic nie wskazuje, byśmy mogli poświęcać mniej czasu obowiązkom zawodowym. Zapewne odsetek pracoholików będzie stale wzrastał, gdyż coraz bardziej wszechobecna informatyzacja pracy utrudnia odcięcie się od życia zawodowego po powrocie do domu.
Autor: Alina Kwiatkowska, MBP Kielce
Źródła:
www.serwisy.gazetaprawna.pl
www.kadry.infor.pl
www.money.pl
www.nesweek.pl
www.uzaleznieniabehawioralne.pl
www.zdrowie.wprost.pl
www.gospodarka.dziennik.pl
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024