Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy warto patrzeć na świat przez różowe okulary?

2021-02-22

To, jak wyglądają twoje sprawy w szkole i w pracy w znacznej mierze zależy od ciebie, od tego, jak o nich myślisz i interpretujesz, czy postrzegasz je pozytywnie, czy też negatywnie. Oczywiście – lepiej patrzeć na świat optymistycznie. Sprawdź, jak to zrobić.

Zarówno dla optymisty czy pesymisty życie przynosi wiele radości i pozytywnych zdarzeń,  ale też wiele trudnych sytuacji czy porażek. Jednak to, w jaki sposób je sobie wytłumaczysz i jak o nich pomyślisz, może wpłynąć na to, czy zachowasz pogodę ducha i zawsze będziesz dostrzegał, że ta przysłowiowa „szklanka jest do połowy pełna, a nie do połowy pusta”, czy też będzie zupełnie odwrotnie.

 

Zacznij myśleć pozytywnie

Człowiek, który patrzy na życie przez przysłowiowe różowe okulary jest mniej narażony na to, że popadnie w smutek, bezradność i bierność. Nie traci wiary w to, że niezależnie od tego, jak jest źle, będzie lepiej i zawsze jest szansa na pozytywne rozwiązanie trudności.

Optymista widzi w każdej zmianie, kolejny pozytywny zbieg okoliczności, nawet jeśli sytuacja jest trudniejsza i bardziej skomplikowana niż była wcześniej.

 

Człowiek, który myśli pozytywnie ma większe szanse na odniesienie sukcesu, zarówno w podczas nauki w szkole, jak i w pracy. Taka osoba jest bardziej zmotywowana do podejmowania różnych działań. Nie zniechęca się tak łatwo, ponieważ wierzy w siebie i w pozytywny skutek każdego wydarzenia i w to, że uda się przezwyciężyć każdą przeszkodę.

 

Optymizm i wiara w sukces może dodać skrzydeł, wzmocnić siły i energię oraz zmniejszyć stres. Pozytywne nastawienie do świata i ludzi, którzy cię otaczają, może poprawić nastrój, dodać entuzjazmu, a to sprzyja każdemu działaniu. Optymizm może więc sprawić, że życie będzie dużo łatwiejsze.

 

Odrzuć negatywne myśli

Negatywne myślenie za to może spowodować, że stracisz wiarę w siebie i w to, że jesteś w stanie poradzić sobie ze stojącym przed tobą wyzwaniem. Takie nastawienie może sparaliżować twoje działanie i zniszczyć ufność we własne możliwości. Bardzo ważne jest, żebyś odrzucił swoje pesymistyczne myśli, nie interpretował negatywnie tego, co cię w życiu spotyka.

Najlepszym sposobem jest to, abyś przeanalizował fakty i destrukcyjne przekonania, a następnie przestawił sobie twarde dowody, na podstawie których twierdzisz, że będzie źle. Przemyśl to, dlaczego uważasz, że nie masz szans na znalezienie nowej pracy, zastanów się czy to, że dostałeś złą ocenę oznacza, że zmarnujesz cały rok nauki.

Wtedy może okazać się, że skutki złego wydarzenia naprawdę nie są tak straszne, jak ci się wydaje. Każdemu może się powinąć noga, ale to wcale nie oznacza, że wszystko jest stracone. Nie zakładaj czarnych scenariuszy, lepiej skoncentruj się na szukaniu sposobów, dzięki którym możesz zmienić tę sytuację i zapobiec temu, by przejściowe trudności przerodziły się w życiową katastrofę.

 

Bądź umiarkowanym optymistą

W patrzeniu na świat „przez różowe okulary” nie może być też przesady, bo skutek takiego myślenia może być zupełnie odwrotny. Jeśli będziesz niepoprawnym optymistą, możesz mieć skłonność do zbyt ryzykownych działań, bo nie będziesz miał realnego spojrzenia na wydarzenia i nie będziesz miał w zanadrzu planu awaryjnego. Może się zdarzyć, że nawet nie zastanowisz się nad konsekwencjami działań, które podejmiesz.

Warto być zatem optymistą, ale umiarkowanym i czasem dokonać analizy sytuacji z lekko pesymistycznego punktu widzenia. Najlepiej znajdź złoty środek i nie popadaj w pesymizm, który może cię wpędzić w kłopoty w szkole i pracy, ale też nie bądź przesadnym optymistą. W pozytywnym czy negatywnym myśleniu zachowuj umiar i rozsądek.

 

Optymistyczne myślenie to nie jest zaklinanie rzeczywistości, które uchroni cię przed złem, ale może pomóc szybciej odzyskać wiarę i nadzieję w to, że trudności, które w życiu aktualnie napotkałeś są chwilowe i wkrótce przeminą, szczególnie gdy podejmiesz skuteczne działania, aby się z nimi uporać.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

Martin Seligman „Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie?”

https://medycynaipasje.com.pl/a2150/Jak-nauczyc-sie-optymizmu---.html/

http://krynica.szkola.pl/zsp/wp-content/uploads/2020/04/Pozytywnego-my%C5%9Blenia-mo%C5%BCna-si%C4%99-nauczy%C4%87-cz.1.pdf


Widok zawartości stron Widok zawartości stron