Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Daj sobie szansę – wywiad z kierownikiem OSIW w Chraplewie

2019-09-17

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Chraplewie od wielu lat pomaga młodzieży nieradzącej sobie z nauką lub sprawiającą problemy wychowawcze.


Kierownikiem Ośrodka jest pani Agnieszka Piasek, której zadaliśmy kilka pytań dotyczących funkcjonowania placówki.

 

Na czym polega oferta Ośrodka?

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Chraplewie pomaga młodzieży zdobyć przyuczenie do zawodu. Odbywa się to w naszych własnych warsztatach, w których można kształcić się w takich zawodach jak kucharz, ogrodnik, koszykarz-plecionkarz, a także u pracodawców zewnętrznych, gdzie można nauczyć się np. zawodu murarza czy krawca. Jednocześnie nasz Ośrodek dysponuje internatem, w którym młodzież może bezpłatnie mieszkać i korzystać z oferty zajęć edukacyjno-wychowawczych w dni szkolne. Organem prowadzącym naszą placówkę jest Wielkopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Poznaniu.

 

Ile kosztuje pobyt w Ośrodku?

Jak już wspomniałam, nasza placówka prowadzona jest przez OHP, więc jest instytucją państwową. Korzystanie z naszej oferty, zakwaterowanie i wyżywienie w internacie oraz nauka w szkole są bezpłatne. Warto zaznaczyć, że zapisując dziecko do jednostki nie traci się zasiłku rodzinnego czy świadczenia 500+.

 

Kto może zostać uczestnikiem Ośrodka?

Do Ośrodka przyjmowane są wszystkie osoby, które ukończyły 14 lat, chcące skończyć szkołę podstawową lub szkołę branżową I stopnia. Aby zostać przyjętym do szkoły podstawowej należy mieć ukończoną VI klasę, a do szkoły branżowej – ukończone gimnazjum lub VIII klasę szkoły podstawowej. Kadra Ośrodka wierzy, że każdemu należy się kolejna szansa. Nikogo nie przekreślamy z powodu wcześniejszych niepowodzeń. Jeśli tylko ktoś chce zmienić swoje postępowanie, my w tym pomożemy.

 

Co różni Ośrodek od szkoły ogólnej?

Jednostki OHP, w tym nasz Ośrodek, dysponują narzędziami, których nie ma szkoła ogólna. Wykwalifikowana kadra wie jak pracować z młodzieżą, która ma trudności szkolne. Uczestnicy mogą skończyć szkołę oraz zdobyć przyuczenie do zawodu. Dzięki temu uczestnik po skończeniu szkoły może kontynuować naukę lub iść do pracy. Szkoła ogólna na poziomie gimnazjum i szkoły podstawowej nie ma takich możliwości. Uczeń, który ma problemy z przejściem z klasy do klasy, po ukończeniu 18 lat wypada z systemu. My staramy się temu zapobiec.

 

Jak wygląda życie w Ośrodku?

Tydzień każdego uczestnika podzielony jest na dwie części: szkołę i praktyki. Stosunek nauki szkolnej do praktyk zależy od roku nauki. W klasie VII jest to jeden dzień praktyk, a cztery dni szkolne, w klasie VIII trzy dni nauki szkolnej i dwa dni praktyk, tak samo jest w szkole branżowej w I klasie. Natomiast klasa II szkoły branżowej przez trzy dni odbywa praktyki, a dwa dni poświęca na naukę szkolną. Po zajęciach uczestnicy mają okazję wziąć udział w rożnego rodzaju zajęciach, działają koła zainteresowań, organizowane są wycieczki, jest sporo czasu na aktywność sportową, uczestnicy mają do dyspozycji siłownię. Odbywa się bardzo dużo konkursów, w których nasi uczestnicy zdobywają wiele sukcesów. Ponadto wychowawcy pomagają wyrównać braki szkolne, pomagają w nauce.

 

Warto zapisać się do OHP?

Oczywiście, że warto! Każdy przypadek taktowany jest indywidualnie, staramy się każdemu wyjść naprzeciw. Jeśli ktoś nie radzi sobie w szkole, są z nim problemy wychowawcze i istnieje niebezpieczeństwo, że nie skończy szkoły, to Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Chraplewie jest dla niego. Współpracujemy z Niepubliczną Szkołą Podstawową w Chraplewie i Niepubliczną Szkołą Branżową I stopnia w Chraplewie, więc wychowawcy mogą na bieżąco pomagać młodym ludziom w trudnościach. W internacie Ośrodka ciągle się coś dzieje i nie ma czasu na nudę i niemądre pomysły.

 

Jakie są plany na nowy rok szkolny?

Nasz Ośrodek jest po wielu zmianach. Mamy nową energię do działania i ze zwiększoną motywacją będziemy podejmować kolejne aktywności. Co w planach? Kolejna Międzyszkolna Sztafeta Przełajowa „Bieg po wiedzę”; spotkanie z okazji Dnia Kobiet oraz już szóste Święto Polskiej Niezapominajki. W tym roku czeka nas również jubileusz 10-lecia działalności. Przede wszystkim w tym roku chcemy aktywizować młodzież do działania, pokazując, że można spędzić czas wolny, robiąc coś dobrego dla siebie i innych.  

 

Dziękuję za rozmowę!

 

Rozmawiała: Aleksandra Baranowska

 

Zdjęcie 1 - Kierownik Ośrodka, p. Agnieszka Piasek

Zdjęcia 2-8 - Pozostałe fotografie prezentują działalność OSiW

 

Zainteresowanych ofertą Ośrodka zapraszamy do kontaktu:

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Chraplewie

Telefon: 61-44-73-455, 887-873-135

E-mail: osiw-chraplewo@ohp.pl

Chraplewo 4 (Pałac),

64-316 Kuślin,

pow. Nowy Tomyśl

 

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Zdjęcie 8


Widok zawartości stron Widok zawartości stron