Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dlaczego warto uczyć się w OHP?

2023-03-31

Nauka w szkole połączona z pracą i zdobywaniem doświadczenia? To możliwe! Dzięki Ochotniczym Hufcom Pracy możesz uzupełnić wykształcenie ogólne i zdobyć praktyczny zawód, a także uzyskać wiele innych korzyści. Sprawdź szczegóły w tekście.

Ochotnicze Hufce Pracy to jednostka budżetowa zajmująca się kształceniem zawodowym młodych ludzi, którzy z różnych powodów mają trudności w nauce. Jeśli czujesz, że masz problemy z przyswajaniem wiedzy ogólnej i nie widzisz siebie w liceum, warto zastanowić się nad uczestnictwem w OHP.

 

Dlaczego warto zostać uczestnikiem OHP?

Przede wszystkim dlatego, by:

  • zrealizować obowiązek szkolny,  
  • zdobyć konkretny zawód (np. mechanik, kucharz, krawiec, stolarz, cukiernik, fryzjer) i móc podjąć pierwszą pracę,
  • korzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i wsparcia psychologicznego,
  • uczestniczyć w szkoleniach i kursach, a także projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego,
  • skorzystać z nieodpłatnego internatu, wyżywienia i opieki wychowawczej – jeśli jesteś osobą w trudnej sytuacji materialnej.

 

Dzięki własnym warsztatom szkoleniowym oraz wieloletniej współpracy z lokalnymi pracodawcami (przedsiębiorstwami i rzemieślnikami), oferta OHP w zakresie przygotowania zawodowego jest bardzo różnorodna i umożliwia młodzieży wybór interesującego ją zawodu. Za kształcenie zawodowe odpowiedzialna jest profesjonalna kadra z bogatym doświadczeniem, dzięki której uczestnicy mogą zdobyć fachową wiedzę i odpowiednie wsparcie w czasie nauki.

 

OHP to szereg wyżej wymienionych korzyści, które możesz poznać bliżej, śledząc naszą stronę, zwłaszcza inspirującą zakładkę Im się udało.

 

 

 

Jak zostać uczestnikiem OHP?

Najpierw zastanów się, jakiego zawodu chciałbyś się nauczyć. OHP kształci w ponad 65 zawodach.

 

Pomocna będzie oferta zawodów, którą możesz znaleźć w naszej strefie rekrutacji.

 

Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w rekrutacji, w dalszym etapie będziesz mieć spotkanie z doradcą zawodowym, który na podstawie twoich predyspozycji pomoże wybrać ci zawód.

Rekrutacja do OHP rozpoczyna się 15 kwietnia i trwa do 30 września. W tym czasie powinieneś wybrać odpowiednią jednostkę i złożyć do niej stosowne dokumenty.

 

Wyszukiwarka jednostek (również wg kategorii „zawód”) - kliknij, by przejść.

 

Ochotnicze Hufce Pracy organizują naukę w nietypowych formach prawnych, umożliwiających jednocześnie realizację przygotowania zawodowego w trakcie pracy. Zatrudnienie i przygotowanie zawodowe uczestników OHP odbywa się na podstawie indywidualnych umów o pracę, na zasadach dotyczących pracowników młodocianych.

 

W ramach umowy pracownik młodociany otrzymuje wynagrodzenie, które:

  • zależy od poziomu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • wzrasta wraz z kolejnymi latami nauki zawodu,
  • w przypadku przyuczenia jest stałe.

 

 

Masz pytania? Zadzwoń na naszą infolinię pod numer 222 500 525* lub napisz wiadomość (na czacie lub mailowo) – odpowiemy na wszystkie pytania.

 

Autor: Joanna Buharewicz

*Infolinia płatna. Opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron