Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dzisiejsza młodzież - kto jest jej autorytetem?

2015-05-29

Każdy w swoim życiu ma kogoś, na kim się wzoruje, kogo podziwia. Taka osoba, ciesząca się zaufaniem i będąca wzorem do naśladowania, mająca wpływ na zachowanie i myślenie innych, to autorytet.

Na pytanie: "Czy Jan Paweł II jest twoim autorytetem", większość młodych ludzi odpowie twierdząco. Gdybyśmy spróbowali zadać to samo pytanie w inny sposób: "Kto jest twoim autorytetem?”, zdecydowana większość pytanych nie potrafiłaby od razu odpowiedzieć. Dlaczego tak się dzieje? Czy dzisiejszej młodzieży trudniej jest określić swoje wzory? A może trudność dotyczy samego słowa i jego znaczenia?

 

Autorytety gimnazjalistów

Wchodzę do gimnazjum. Mijam grupy młodych ludzi, paczki stworzone przez osoby podobne do siebie. Nagle z oddali słyszę zdanie: „Jesteś naszym FEJMEM". Z zaciekawienia podchodzę do grupki dziewczynek, mniej więcej w wieku 14 lat. Przedstawiam się i pytam, co to znaczy, że ktoś jest „fejmem"?

- Fejm, to ktoś popularny, kto wzbudza szacunek wśród grupy. Każdy chce być jak TA osoba. – odpowiedziała mi niewielkiej postury brunetka.

Okazuje się, że w gronie młodzieży gimnazjalnej, największym autorytetem jest osoba, która jest popularna, modnie się ubiera i wydaje się być „fajna". Podczas mojego spaceru po korytarzu publicznego gimnazjum, od ponad połowy osób usłyszałam, że ich autorytetem jest kolega lub koleżanka ze szkoły (ta popularna). Jednak była też spora część młodzieży, której autorytetem są znani piłkarze, muzycy, aktorzy. Moja wycieczka po szkole gimnazjalnej zakończyła się na odpowiedziach kilku gimnazjalistów, którzy przyznali, że podziwiają swoją mamę, babcię lub swojego tatę, dziadka i że chcieliby być w przyszłości jak oni.

 

Przeczytaj także: Co to znaczy autorytet i kto może nim być?

 

Kto jest wzorem dla licealisty?

Kolejnym przystankiem w poszukiwaniu autorytetów młodzieży było Liceum Ogólnokształcące. Na pierwszy rzut oka - zwyczajni nastolatkowie, roześmiani, zaczytani, zagadani. Podobnie jak w gimnazjum, utworzone „paczki znajomych". Podchodzę do pierwszego zbiorowiska, zadaje pytanie: „Kto jest dla was autorytetem?" Od razu słyszę odpowiedz:

- Jan Paweł II.

- Dlaczego akurat on?

- Był wielkim człowiekiem, otwartym na każdego z nas. Ciepłym, kochającym ludzi poliglotą. Też chciałbym być takim człowiekiem. – odpowiedział Mateusz, lat 18.

Zaraz po nim, krzycząc, odpowiedziała Magda, lat 18, twierdząc, że dla niej największym autorytetem jest Angelina Jolie. Uważa, że jest kobietą czynów, która walczy o prawa człowieka, jest również wspaniałą matką i kobietą, którą i ona chciałaby być. Z drugiej strony grupy usłyszałam Marikę, lat 18, dla której autorytetem jest jej mama, ponieważ wychowuje ją sama i robi to wspaniale.

 

Wszystkim „dorosłym" wydaje się, że dzisiejsza młodzież jest szalona, roztrzepana, zupełnie inna od nich, kiedy byli nastolatkami. Kiedy nasi rodzice byli w swoich młodzieńczych latach, panował inny ustój polityczny, były inne przekonania, co wpływało na wybór ich autorytetów. To samo dzieje się dzisiaj, czas płynie, żyjemy w nowych czasach, mamy inne przekonania i co za tym idzie, inne wzory do naśladowania.

 

A teraz usiądź wygodnie i odpowiedz sobie na pytanie: kto dla ciebie jest autorytetem?

 

Autor: Marta Chłopik, spec.ds. rynku pracy / asystent p.o. doradcy EURES, Lubuska WK OHP

 

Źródła: wypowiedzi młodych ludzi z Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze


Widok zawartości stron Widok zawartości stron