Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Elektromechanik pojazdów samochodowych

2023-03-13

Jak zdobyć ten zawód? Czym konkretnie zajmuje się elektromechanik samochodowy? Ile zarabia? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego tekstu.

Elektromechanik (inaczej elektryk samochodowy) zajmuje się montażem, kontrolą i naprawą układów elektrycznych w samochodach. Jego praca wymaga ogromnej wiedzy, ponieważ obecnie produkowane auta zawierają mnóstwo takich skomplikowanych układów.

 

Czym konkretnie zajmuje się elektryk samochodowy?

Powyższy opis można rozwinąć o szczegóły pracy elektromechanika pojazdów samochodowych, takie jak [1]:

  • diagnozowanie i naprawa systemów sterowania silnikiem oraz układów bezpieczeństwa i komfortu jazdy,
  • instalowanie i uruchamianie w samochodzie elektrycznych i elektronicznych urządzeń sterujących, zabezpieczających i sygnalizacyjnych,
  • sprawdzanie zapłonu i świateł samochodowych,
  • przeprowadzanie konserwacji oraz naprawa uszkodzonych elementów i urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Podczas pracy elektromechanik posługuje się typowymi narzędziami ślusarskimi, kluczami dynamometrycznymi, wkrętakami z napędem elektrycznym i pneumatycznym oraz specjalistycznymi przyrządami pomiarowymi i diagnostycznymi. [2]

 

Predyspozycje

Główną cechą, którą powinien posiadać kandydat na elektromechanika samochodowego, to pasja do tego typu zajęcia. Poza tym oczywiście uzdolnienia motoryczne i dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Na pewno przydadzą się też zdolność koncentracji, logiczne rozumowanie, podzielność uwagi, dokładność i odpowiedzialność.

Elektromechanik musi być sprawny fizycznie i zdrowy (wyklucza się np. padaczkę lub dużą wadę wzroku). Praca elektromechanika często odbywa się w niewygodnej pozycji, czasem w niedogrzanym czy nieodpowiednio oświetlonym miejscu, dlatego trzeba być przygotowanym na takie warunki.

Ważne jest też posiadanie prawa jazdy kategorii B.

 

Jak zostać elektromechanikiem samochodowym?

Aby zostać elektromechanikiem samochodowym należy ukończyć szkołę branżową o tej specjalizacji lub nauczyć się zawodu u pracodawcy w ramach pozaszkolnej nauki zawodu. Obie formy nauki dostępne są w Ochotniczych Hufcach Pracy, a zawód elektromechanika pojazdów samochodowych jest jednym z najczęściej wybieranych zawodów wśród uczestników OHP.

Również technika i szkoły wyższe oferują naukę w specjalizacji elektromechanik pojazdów samochodowych. W przypadku studiów wyższych kierunek ten może brzmieć np. elektronika i diagnostyka pojazdów. Można też zostać takim specjalistą po ukończeniu kursu.

Doszkalanie się w tym zawodzie jest potrzebne również w czasie jego wykonywania, ponieważ technologie stosowane w układach samochodowych są coraz bardziej nowoczesne, a elektromechanik powinien nadążać za nowościami stosowanymi w autach, jak i sprzęcie serwisowym.

 

Gdzie można pracować?

Elektromechanik pojazdów samochodowych może być zatrudniony w fabryce samochodów lub pracować w warsztacie. Bardzo często najlepsi fachowcy elektrycy prowadzą własne warsztaty i stacje diagnostyczne, gdzie zajmują się tylko elektryką i elektroniką samochodową. [2]

 

Zarobki

Zarobki zależą od zakładu, w którym elektromechanik pracuje, wielkości miasta i doświadczenia zawodowego. Specjalista prowadzący własną działalność może wypracować większe zyski.

Jeśli chcesz sprawdzić orientacyjne kwoty wynagrodzeń elektromechaników pojazdów samochodowych, narzędzie do tego oferuje np. serwis wynagrodzenia.pl.

 

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła:

1,2 Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Filii WUP w Koszalinie, Elektromechanik Pojazdów Samochodowych - informator

2 https://www.zawodowe.com/kategorie/obsluga_pojazdow_i_maszyn/elektromechanik/opis_i_zarobki/

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-elektromechanik-samochodowy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron