Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Fryzjer – wszystko, co warto wiedzieć zanim wybierzesz ten zawód

2023-03-03

Profesja fryzjerska to jeden z najczęściej wybieranych zawodów wśród uczestniczek OHP. Co sprawia, że jest tak popularny? Jakie predyspozycje trzeba mieć, by go wykonywać?

Fryzjerstwo wydaje się bardzo kobiecym zawodem, chociaż w ostatnich czasach mężczyźni skutecznie łamią ten stereotyp i stają się prawdziwymi mistrzami fryzjerstwa.

Wracając jednak do wyboru nauki fryzjerstwa przez uczestniczki OHP… Oprócz typowej „kobiecości”, jest coś jeszcze, co przyciąga dziewczęta: prestiż, jakim cieszy się ten zawód. Młodym dziewczętom wydaje się, że wystarczy kilka lat nauki i już można otwierać swój salon, mieć mnóstwo klientek i zarabiać dobre pieniądze.

Owszem, fryzjer to prawdziwy fach w ręku. Kto ma do niego talent, na pewno nie będzie narzekał na brak klientów i pracy. Zacznijmy jednak od początku.

 

Jak zostać fryzjerem?

By zdobyć zawód fryzjera, trzeba skończyć szkołę przygotowującą w tym kierunku (branżową, technikum lub policealne studium fryzjerskie), ukończyć specjalistyczny kurs lub nauczyć się zawodu w systemie pozaszkolnym u mistrza zawodu (tzw. rzemieślnicza nauka zawodu).

 

Ochotnicze Hufce Pracy oferują większość spośród wymienionych sposobów nauki (oprócz technikum i szkoły policealnej).

W czasie zajęć uczeń poznaje podstawy zawodu fryzjera, higieny pracy i oczywiście ćwiczy praktyczne umiejętności – od prostego strzyżenia, poprzez bardziej skompilowane cięcia, układanie fryzur i koloryzację. Dopiero mnóstwo godzin praktyki daje jakąś pewność w zawodzie.

 

Predyspozycje zawodowe

Fryzjerstwo to typowo praktyczny zawód, do którego nie każdy się nadaje. By go wykonywać, musisz to po prostu lubić i nie bać się dotknąć czyichś włosów. Pewność siebie to jedna z podstawowych cech dobrego fryzjera, tak samo jak zdolności manualne. Równie ważne jest poczucie estetyki.

Fryzjer narażony jest na wiele czynników chemicznych, dlatego nie powinien mieć alergii na związki zawarte w kosmetykach. Stan zdrowia ważny jest też ze względu na pracę wykonywaną na stojąco z ciągle uniesionymi rękoma, co obciąża nogi i kręgosłup. Dlatego wbrew pozorom dobra kondycja fizyczna to podstawa.

 

Zadania fryzjera – nie tak oczywiste

Oprócz znanych czynności, jak strzyżenie i koloryzacja, fryzjer powinien także [1]:

  • znać przeciwskazania do wykonywania określonych zabiegów fryzjerskich,
  • umieć doradzić klientom, jaką pielęgnację stosować, by uniknąć chorób skóry i włosów,
  • wykonywać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne,
  • umieć analizować strukturę włosów, by dobrać pielęgnację do ich rodzaju,
  • znać się na typach urody, by dobrać kolor włosów do typu urody klienta,
  • umieć wybrać i obsłużyć odpowiednie przyrządy fryzjerskie oraz je wysterylizować.

 

Ile zarabia fryzjer?

Wszystko zależy oczywiście od formy zatrudnienia. Pracując u kogoś, można zarobić tyle, ile zaoferuje pracodawca. Otwierając własny salon, z czasem można wypracować naprawdę dobre zyski. Warto pamiętać, że własna działalność wymaga zainwestowania pieniędzy w sprzęt i lokal, a otrzymanie dofinansowania nie zawsze jest możliwe.

Jeśli chcesz sprawdzić orientacyjne kwoty wynagrodzeń fryzjerów, narzędzie do tego oferuje np. serwis wynagrodzenia.pl.

Warto pamiętać, że nie wystarczy raz nauczyć się zawodu fryzjera i spocząć na laurach. Ta profesja wymaga nieustannego doskonalenia się, śledzenia najnowszych trendów i technik strzyżenia czy koloryzacji. Tylko najlepsi w swoim fachu są znanymi w lokalnych środowiskach fryzjerami lub robią karierę międzynarodową.

 

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła:

1 https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/fryzjer-jak-zaczac-i-zalozyc-dzialalnosc_pr-1882.html

2 https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-fryzjer


Widok zawartości stron Widok zawartości stron