Wydawca treści
Historia Szymona, który wykorzystał pandemię na naukę rysowania
2020-12-17
Szymon jest uczestnikiem Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie oraz uczniem klasy drugiej w Branżowej Szkole I stopnia w Szamocinie. Kształci się zawodzie ślusarz.
W wywiadzie opowiedział, jak spędza wolny czas podczas pandemii koronowirusa. Szymon jest optymistą i odnalazł pozytywy w nowej rzeczywistości.
Jak spędzasz czas podczas pandemii?
W czasie pandemii biorę udział w zdalnej nauce. Wprowadzone zakazy oraz ograniczenia sprawiły, że miałem dużo czasu na rysowanie. Od wiosny wykonałem już kilkanaście obrazków.
Co przedstawiają twoje prace? Ile czasu poświęcasz na ich wykonanie?
Na początku rysowałem głównie maszyny rolnicze. Uwielbiałem szkicować traktory i kombajny. Mają one wiele elementów i wymagają precyzji, a ja lubię wyzwania. Z czasem zacząłem szkicować ludzi, głównie portrety najbliższych. W moim albumie można zobaczyć wizerunki znanych piłkarzy oraz piosenkarki Anny German. Wykonanie jednego obrazka zajmuje około 3 godzin. Kiedy zaczynam rysować jestem skupiony, nie lubię robić przerw.
Czy pokazujesz komuś swoje prace?
Kiedyś rysowałem głównie „do szuflady”, czasami pokazywałem prace mojej mamie. W czasie pandemii przesyłałem swoje rysunki do pedagog z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie. Pani Ptakowska napisała kilka artykułów na temat mojej pasji.
W październiku wziąłem udział w konkursie „Pontyfikat św. Jana Pawła II” zorganizowanym przez Wielkopolskę Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej oraz epickiej. Przedstawiłem pielgrzymkę Karola Wojtyły do Bydgoszczy w 1999 roku, w której uczestniczyli moi rodzice. Zająłem II miejsce. Wygrana bardzo zmotywowała mnie do dalszej pracy.
Który rysunek jest dla ciebie najcenniejszy?
Zdecydowanie wizerunek Jezusa. Na ten szkic poświęciłem najwięcej czasu i bardzo go cenię. Jestem osobą wierzącą i nie wstydzę się tego.
Jakie są Twoje plany na przyszłość?
W ostatnich tygodniach uczę się tworzyć głębię za pomocą cieniowania. Ta metoda pozwala przedstawić przestrzenność form, a na tym bardzo mi zależy. Chciałbym zapisać się na profesjonalny kurs rysowania, ale obecnie dostępne są tylko formy zdalne.
W takim razie życzę wielu wspaniałych pomysłów oraz realizacji planów. Dziękuję za rozmowę.
Wywiad przeprowadziła: Natalia Ptakowska, pedagog z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie
Na zdjęciach:
Szymon Heimann ze swoimi pracami oraz z panią Natalią Ptakowską
Prace Szymona Heimanna
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Każdy gest ma moc - życie po powodzi
29.11.2024
-
Wymarzone fryzjerstwo – historia Norberta
15.10.2024
-
Filip – portret młodego działacza
19.09.2024
-
Zawód kucharz – moja pasja
06.08.2024