Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak bezpiecznie szkolić się przez Internet?

Współczesny rynek pracy wymaga od ludzi ciągłego rozwoju zawodowego i szybkiego adaptowania do zmieniających się warunków. Dobry pracownik to taki, który poprzez rozwój umiejętności, kreuje swoją karierę zawodową, korzystając przy tym z komputera, telefonu komórkowego i Internetu. Rozwój nowoczesnych technologii niesie za sobą duże możliwości kształcenia, ale i realne zagrożenia.

szkolenia_przez_internet_1160.jpg

Internet to nie tylko źródło rozrywki. To także kopalnia wiedzy i miejsce spotkań z ludźmi z całego świata. To nieograniczone możliwości, ale i  natłok informacji, możliwość manipulacji.

 

E-learning

E-learning zgodnie z definicją jest nauką zdalną z wykorzystaniem materiałów dostępnych w Internecie. Bez problemu można znaleźć w sieci znajdzie kursy i szkolenia, a także kierunki studiów zgodne z zainteresowaniami i potrzebami. To duża oszczędność czasu.

 

4 główne zasady bezpiecznego e-szkolenia

1.Wiarygodność

Istnieje wiele portali edukacyjnych. W pierwszej kolejności szukaj tych, które należą do bibliotek, uniwersytetów, ministerstw czy szkół np.: Polski Uniwersytet Wirtualny, Akademia PARP, Portal Edukacji Ekonomicznej (NBP), Wirtualna Akademia Giełdowa, Akademia Umiejętności Komputerowych Microsoft, Kursy e-learningowe Polskiej Organizacji Turystycznej czy Akademia Webinaru. Masz wówczas pewność, że te będą rzetelnie nadzorowane i realizowane.

2. Poufność

Sprawdź czy strona zawiera SSL- to protokół sieciowy używany o bezpiecznych połączeń internetowych. Przy adresie strony pojawia się, bądź nie, „zielona kłódka", która gwarantuje nam wysoki stopień bezpieczeństwa naszych danych.

3. Ochrona

Pamiętaj, aby na komputerze, z którego będziesz korzystał w trakcie nauki on-line mieć zainstalowany program antywirusowy i zabezpieczający przed spamem. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia. Wypełniając na portalu szkoleniowym formularze rejestracyjne, zostawiaj tylko te dane, które są konieczne do uczestniczenia w szkoleniu. Nie wysyłaj w emailach żadnych poufnych danych, nie udostępniaj haseł. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do wglądu, modyfikacji czy usunięcia konta.

4. Rozwaga

Każdy portal działa w oparciu o regulaminy i przepisy. Zanim podasz swoje dane, przeczytaj zasady funkcjonowania i realizacji szkolenia. Warto wcześniej wiedzieć czy szkolenie jest bezpłatne, dofinansowywane z innych źródeł, a także co równie ważne, czy ukończenie kursu wiąże się z otrzymaniem certyfikatu czy zdobyciem uprawnień do wykonywania określonych czynności. Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach możesz zrezygnować ze szkolenia.

Jeśli rozważasz rozpoczęcie szkolenia on-line, pamiętaj o tym, że forma ta bazuje na samodzielnej nauce. To od twojej pracy w dużej mierze zależy to jakie efekty osiągniesz.

 

Autor: Magdalena Kleszczewska- doradca zawody MCIZ w Suwałkach


Widok zawartości stron Widok zawartości stron