Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak efektywnie planować naukę? Praktyczne wskazówki

2024-10-23

Planowanie to pierwszy krok do efektywnej nauki. Poznaj sprawdzone sposoby, które pomogą ci skutecznie opanować szkolny materiał.

Wyznacz cel

Nie ma znaczenia, czy uczysz się do egzaminu, sprawdzianu czy słówek języka obcego. Zanim zaczniesz, określ cel (zakres materiału), który chcesz osiągnąć. Dzięki temu łatwiej będzie ci skupić się na tym, co chcesz przyswoić.

 

Wybierz odpowiednie miejsce i czas

Ucz się w miejscu, które sprzyja twojej koncentracji. Najlepiej tam, gdzie masz ciszę i spokój. Zadbaj o dobre oświetlenie, nawodnienie (najlepiej wodę) i wygodne miejsce do siedzenia. Staraj się odsunąć wszystkie rozpraszacze, zwłaszcza telefon czy social media. Wybierz porę dnia, w której jesteś najbardziej produktywny.

 

Metoda Pomodoro

Ustal, kiedy i jak długo będziesz się uczyć. Metoda Pomodoro polega na tym, że dzielisz materiał na etapy: 25 minut intensywnej nauki, a potem 5 minut przerwy. Regularność jest tu kluczowa. Taką formę nauki na początek zaplanuj na kilka dni w tygodniu.

Po intensywnym cyklu koniecznie zrób sobie dłuższą przerwę, np. godzinną. W tym czasie zjedz ulubioną przekąskę, obejrzyj serial lub przejdź się na spacer. Takie małe nagrody zwiększają chęć do dalszej pracy, a chwila relaksu pomaga ułożyć w głowie to, czego się nauczyłeś się do tej pory.

 

Metoda salami

Poleca dzielenie materiału na mniejsze „kawałki”, które są łatwiejsze do opanowania. Porównuje się ją do pizzy, którą zjada się kawałek po kawałku. To może być dobry sposób, bo dzięki temu możesz skupić się na jednym zagadnieniu, a to zdecydowanie może zwiększać efektywność nauki. Wielozadaniowość nie sprawdza się u każdego. Nasz mózg musi za każdym razem przestawiać się na nowy temat. U wielu osób może pogarszać zapamiętywanie i niepotrzebnie wydłużać czas nauki.

 

Metoda żaby

Ma swoich przeciwników i zwolenników. Nie przypadnie do gustu osobom, które najtrudniejsze zadania odkładają na ostatnią chwilę. Polega na tym, że te, które wymagają od ciebie największego zaangażowania, wykonujesz w pierwszej kolejności. Potem przechodzisz do tych najłatwiejszych. Metoda tak zwanej połkniętej żaby mimo wszystko u wielu osób zwiększa efektywność, bo to co najgorsze, mają już za sobą.

 

Regularne powtórki

Powtórki są kluczem do lepszego zapamiętywania. Skorzystaj z techniki zaplanowanego powtarzania, która polega na systematycznym wracaniu do wcześniej przyswojonego materiału w określonych odstępach czasu. Jeśli to ci pomoże, powtarzaj na głos, tak jak byś to komuś opowiadał.

 

Zadbaj o równowagę

Po intensywnej nauce pamiętaj o przerwach i odpoczynku. Mózg potrzebuje czasu, by przetworzyć nowe informacje. Znajdź czas na swoje pasje i zainteresowania. Nie zapominaj, by się wysypiać. Sen jest bardzo ważny. Przemęczony organizm o wiele trudniej przyswaja nowe informacje.

 

Aplikacje do zarządzania czasem

Dzięki dostępnym aplikacjom możesz sprawdzić m.in., jak ci idzie nauka oraz ile czasu na nią przeznaczasz. Będziesz wiedział, które zagadnienia już opanowałeś, a nad którymi musisz jeszcze popracować. Niektóre mają wersje bezpłatne, np. Todoist lub Any.do, które w przystępny sposób pozwalają tworzyć notatki, przypomną o wydarzeniach i pomogą ustalić priorytety.  

 

Różnorodne techniki przyswajania nowych informacji pomogą lepiej zrozumieć materiał. Jeśli wolisz formę papierową, twórz mapy myśli, fiszki lub wypisz w punktach to, co masz do zrobienia. Planowania też trzeba się nauczyć. 

 

Autor: Joanna Bogucka

 

Źródła:

https://www.bimv.pl/nie-wchodzi-do-glowy-poznaj-wyprobowane-aplikacje-ktore-pomoga-ci-w-nauce/

https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-uczyc-efektywnie/

https://www.dlaucznia.pl/blog/jak-uczyc-sie-szybko-i-skutecznie-metody-efektywnej-nauki


Widok zawartości stron Widok zawartości stron