Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak radzić sobie z presją społeczną w szkole?

2024-10-17

Radzenie sobie z presją w szkole może być trudne, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy targają tobą silne, nierzadko skrajne emocje. Pojawiające się z różnych stron oczekiwania dodatkowo przytłaczają. Jak sobie z nimi radzić, aby nie ulec presji? Oto kilka porad, które mogą być w tym pomocne.

Presja społeczna to bezpośrednie lub pośrednie wywieranie wpływu na osobę, stawianie wobec niej określonych oczekiwań. Jest to nacisk na konkretne działania lub zachowania, często niezgodne z tym, jak chcesz postępować.

Presja społeczna wywierana jest między innymi przez rodziców, nauczycieli i rówieśników. Rodzice i nauczyciele oczekują dobrych ocen, odpowiedniego zachowania, wpasowania się w obowiązujące zasady oraz wyboru takiej ścieżki zawodowej, która przyniesie godną płacę. Obawa przed nimi jest jednak niczym w porównaniu do presji odczuwanej ze strony szkolnych kolegów.

Poznaj skuteczne metody radzenia sobie z presją rówieśniczą.

 

Pewność siebie

Poznawanie swoich wartości, mocnych i słabych stron, pomaga w budowaniu pewności siebie. Zastanów się, co jest dla ciebie ważne, aby podejmować świadome decyzje, mieć swoje zdanie, a nie robić to, co powiedzą inni. To ważne, aby kształtować w sobie takie poczucie. Dzięki niemu będziesz czuł się na tyle silny, że poradzisz sobie z różnymi przeciwnościami losu, np. będziesz w stanie przeciwstawić się grupie.

 

Asertywność

Pewność siebie wiąże się z byciem asertywnym. Staraj się wyrażać swoje zdanie w sposób stanowczy, ale nieagresywny. Używaj asertywności do stawania w obronie swoich praw i przekonań, szanując jednocześnie innych.

Im bardziej jesteś zadowolony ze swojej indywidualności, tym mniej będziesz podatny na wpływ kolegów. Pamiętaj, że nie musisz być taki jak wszyscy, a wartość twojej osoby nie zależy od opinii innych.

 

Wsparcie emocjonalne

Jeśli presja staje się zbyt przytłaczająca i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić, skorzystaj ze wsparcia tych, którym ufasz. Pamiętaj, że w razie przeżywania trudnych chwil, możesz zawsze zwrócić się do najbliższych. Rodzice i przyjaciele będą z tobą niezależnie od okoliczności i otoczą cię opieką.

 

Pomoc specjalisty

Jeśli doświadczasz w szkole nacisku ze strony rówieśników, którzy są natarczywi i namawiają cię do tego, czego nie chcesz robić lub po prostu ci dokuczają, zwróć się o pomoc do kadry szkolnej. W szkole dostępni są nauczyciele, pedagog szkolny i psycholog. Ich zadaniem jest wysłuchanie cię i podpowiedzenie, co robić. To doświadczone osoby, które mają specjalistyczną wiedzę i wspomogą cię fachową radą, jak radzić sobie ze stresem i presją.

 

Budowanie relacji i komunikacja

Na przyjaciół wybieraj osoby, które cię akceptują, takim jakim jesteś i nie chcą cię zmienić na siłę. Staraj się być elastyczny i unikaj sytuacji konfliktowych. Dobrze dobrane towarzystwo pomoże ci w stawieniu oporu przeciw grupie wywierającej na tobie presję. Warto uczyć się wsłuchiwania w drugą osobę i wykazywania empatii. Odpowiednio rozwinięte umiejętności komunikacyjne mogą zażegnać niejeden spór.

 

Rozpoznawanie zachowań manipulacyjnych

Przydatną umiejętnością jest też rozpoznawanie zamiarów innych. Uświadomienie sobie tego, co się dzieje – że ktoś tobą manipuluje czy wywiera nacisk, może pomóc w obronie przed wpływami. Zdolność ta może przyczynić się również do nabranie dystansu wobec kryzysowej sytuacji. Przeanalizowanie na chłodno w jakim jesteś położeniu i dlaczego dana osoba zachowuję się w ten sposób wpłynie na przyjęcie asertywnej postawy.

 

Techniki relaksacyjne i sport

Praktyczną metodą, którą możesz wykorzystać od razu, jest zastosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych, np. ćwiczeń oddechowych czy medytacji. W internecie (np. na YouTubie) znajdziesz filmiki, jak je wykonać, z odpowiednią muzyką, która cię wyciszy i pomoże ci się uspokoić. Pomocna może być również aktywność fizyczna. Sport redukuje stres i dodaje energii.

Presja społeczna, świadomie lub nie, wpływa na twoje zachowania i wybory. Bądź sobą i staraj się być na nią odporny. Miej swoje zdanie. Asertywność i stawianie granic są ważnymi i potrzebnymi umiejętnościami, dlatego warto się ich nauczyć. Nie poddając się perswazji grupy, kształtujesz swoją tożsamość, dodatkowo zyskując szacunek i uznanie. Najważniejsze jest pozostawanie wiernym swoim wartościom.

 

Autor: Marta Halicka

 

Źródła:

https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/blog/pod-presja-oczekiwan

https://buki.org.pl/blogs/jak-radzic-sobie-z-presja-szkolna-psychologiczne-wsparcie/

https://poradnictworodzinne.pl/jak-radzic-sobie-z-presja-spoleczna/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron