Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak w fajny sposób wykorzystać komputer i smartphone do nauki?

Codziennie przesiadujesz w „necie” i korzystasz z dobrodziejstw współczesnej technologii? A czy przy okazji pamiętasz, że komputer, tablet czy smartphone możesz w świetny sposób wykorzystać do nauki? Znowu nauka! Powiesz, że to nudne. Ale może właśnie dzięki wykorzystaniu urządzeń elektronicznych czas nauki stanie się przyjemniejszy?

Wykorzystanie komputera do nauki_1160.png

Do czego można użyć komputera w domu?

Przecież nie tylko do gier! Na pewno często korzystasz z komputera przy odrabianiu prac domowych, ale czy wykorzystujesz go na wszelkie możliwe sposoby, by uprzyjemnić sobie naukę?  I czy pamiętasz, że również komórka i tablet są świetnymi narzędziami do zdobywania i utrwalania wiedzy?

Pozyskiwanie informacji

No to zacznijmy od początku. Kiedy ktoś zapyta, w jaki sposób wykorzystujesz komputer do nauki, odpowiesz zapewne, że do wyszukiwania informacji. I to jest właśnie jego podstawowa funkcja w kwestii edukacji.

W czasach bez internetu, a nawet później, kiedy sieć już istniała, ale nie była jeszcze powszechna, wiedzę potrzebną do zrobienia szkolnego projektu czy napisania wypracowania zdobywało się, idąc do biblioteki, by przeszukać encyklopedie i podręczniki. Teraz wystarczy zadać pytania wujkowi Google, który szybko wypluje setki tysięcy odpowiedzi na to, co nas nurtuje.

I tu trzeba uważać. Internet zniesie wszystko i nawet najgorsza głupota może zostać (nieświadomie) wzięta za prawdziwe informacje.

Jak radzić sobie z natłokiem nieprawdziwej, bezużytecznej wiedzy w internecie?

  1. Korzystaj tylko z budzących zaufanie stron, najlepiej należących do dużych organizacji, szkół i innych placówek publicznych, wydawnictw, zajmujących się wydawaniem encyklopedii i kompendiów wiedzy. Oni dbają o wysoki poziom merytoryczny swoich artykułów. Wikipedia jest ok, ale nawet tam czają się błędy, bo jest to portal tworzony przez przeróżnych ludzi, rzadko naukowców.
  2. Unikaj stron typowo „brykowych”, których nazwa wiąże się ze ściąganiem. Strony te, posiadające odpowiedzi na wszystkie możliwe zagadnienia z każdego przedmiotu, są raczej wątpliwym źródłem wiedzy – nie sposób dopilnować poprawności znajdującej się tam wiedzy. Korzystaj raczej z serwisów wyspecjalizowanych w danej dziedzinie, które piszą tylko o matematyce, polskim czy geografii.
  3. Strony publicystyczne znanych magazynów, typu National Geographic, są jak najbardziej dobrym źródłem wiedzy. Pamiętaj też, że jeśli korzystasz z jakiegokolwiek źródła w internecie podczas pisania wypracowania, nie rób ctr+c – ctr+v, ale streszczaj to, co przeczytałeś własnymi słowami i zawsze odwołaj się do źródła bezpośrednio w swoim tekście lub na dole w przypisach. Kopiowanie to kradzież cudzej własności.

Jak jeszcze wykorzystać komputer, smartphone, tablet?

Pamiętaj, że oprócz zdobywania informacji, przy pomocy komputera/tabletu czy komórki można się także uczyć w sposób aktywny i praktyczny. Poniżej kilka pomysłów na wykorzystanie urządzeń elektronicznych do nauki

  1. Gry edukacyjne. Masz problem z ortografią, zadaniami matematycznymi czy geografią? A może panikujesz na myśl o wkuwaniu słówek z języka angielskiego? Jest na to rada! W internecie istnieje mnóstwo gier edukacyjnych, które w przyjemny sposób przeprowadzą Cię przez świat na pierwszy rzut oka zawiłych czy nudnych zagadnień. Są zrobione tak, by uczyć się – bawiąc. Wpisz w wyszukiwarkę frazę „nauka ortografii (czy czegokolwiek innego) gry”, a wyskoczy ci naprawdę wiele przydatnych gier.
  2. Aplikacje na telefon. To świetny sposób na naukę np. słówek z angielskiego. Proste apki pomogą ci uczyć się codziennie nowych słówek i je utrwalać. Możesz uczyć się nawet przez Snapchata, jeśli tylko z kolegą umówicie się na wysyłanie sobie krótki zadań i szybkich odpowiedzi – zabawa przy pomocy tej aplikacji i na zasadzie rywalizacji może być naprawdę fajna!
  3. Materiały dydaktyczne zawsze pod ręką. I nie chodzi tu o ściągi na smartphonie! Dzięki tabletom i komórkom tablice chemiczne, matematyczne, mapy czy wzory możesz mieć zawsze pod ręką. Tak samo jak słowniki online lub dostępne poprzez różne aplikacje (mowa o słownikach wszelkiego rodzaju: ortograficznym, frazeologicznym, z języków obcych itd.).
  4. Interaktywne/specjalistyczne strony internetowe. Ciężko Ci ogarnąć geografię na sucho? Odwiedź Google Earth i podróżuj po świecie prawie jak na żywo! Nie wiesz, jak zrozumieć rozwój komórkowy, budowę anatomiczną człowieka lub fotosyntezę? Wyszukaj filmy, które w obrazowy sposób Ci to wytłumaczą. Szukaj wykładów, opisów, dzieł sztuki, schematów na każdy temat, jaki przyjdzie Ci do głowy.
  5. Kreatywne projekty. Masz do zrobienia w szkole coś nietypowego? Jakiś projekt/prezentację na zadany temat? Skorzystaj z możliwości, jakie daje współczesna technika. Nakręć film (choćby komórką) i wrzuć go na YouTube. Zrób zdjęcia, a z nich kolaż. Wydrukuj materiały, zrób mapę myśli. Nagraj sondę uliczną. Przygotuj stronę internetową na dany temat. Możliwości jest tak wiele! Właśnie dzięki komputerom i smartphonom!

Mam nadzieję, że chociaż trochę czujecie się przekonani, że komputer to nie tylko gry i śmieszne filmy, a telefon to nie tylko Snapchat i Instagram!

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron