Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak wygrać życie?

Nikt z nas nie chce przegrać swego życia. Nikt nie chce, aby jego życie stało się pasmem porażek i ciągłych cierpień. Każdy człowiek marzy o tym, by poczuć chwile radości, miłości, uznania i satysfakcji. Czasami pragniesz życia, które przeżyjesz lekko, bez wysiłku, bez stawiania przed sobą wymagań. Tymczasem twoje codzienne zmaganie potwierdza, że nie istnieje szczęście bez działania. Musisz zatem pogodzić się z porażkami, które mogą cię spotkać i otworzyć się na pracę prowadzącą do zwycięstwa.

jak-wygrac-zycie-1160.jpg

„Jedynym sposobem uniknięcia bolesnych porażek i rozczarowań jest uczenie się dojrzałej sztuki życia."

Codziennie każdy z nas przekonuje się, że nie każdy sposób postępowania prowadzi do upragnionego celu. Dziś jednak bycie „na czasie” to czasem droga bolesnych rozczarowań i nieszczęść, które prowadzi donikąd. Każda osoba na tym świecie jest tak zaprogramowana przez Boga, że potrzebuje jasnych reguł gry. Jeżeli ktoś jest naiwny, uległy lub łatwowierny szybko może ulec wpływom innych osób. Niestety są na tym świecie ludzie, którzy pod pozorem przyjaźni wykorzystują innych dla własnego interesu. Mówią, to, co inni chcieliby usłyszeć, tworząc iluzję. Jeśli poddasz się takim złudzeniom, to rozpoczniesz niebezpieczną grę. Kto z życzliwością i cierpliwością stawia sobie twarde wymagania, kto wymaga od siebie wytrwałości i dyscypliny także, wtedy kiedy inni niczego od nas nie wymagają, ten ma szanse pokochać samego siebie i wygrać życie.

"Nie popełniaj błędów z przeszłości"

Sukces zazwyczaj odnosi osoba, które ma dojrzałą postawę wobec siebie i innych, a także wobec upływającego czasu. Możesz zobaczyć, że niektórzy ludzie są uwięzieni w przeszłości. Takie osoby tracą cenny czas na wspomnienie chwil szczęścia, które już minęły lub na rozpamiętywanie przykrej przeszłości. Inni skupiają się na marzeniach o przyszłości i na tym, co może przynieść jutrzejszy dzień. W obu przypadkach ludzie tracą teraźniejszość, czyli ten czas, w którym możemy działać.

Z przeszłości każdy z nas powinien wyciągnąć wnioski, aby ich nie popełniać w przyszłości. Niektóre z błędów możemy również naprawić. Wtedy każdy z nas zbliża się do wygrania własnego życia. Wszyscy pragniemy być ludźmi wolnymi, a mimo to współczesny człowiek to symbol  kogoś zniewolonego i uzależnionego.

„Wygrać życie może tylko ten, kto potrafi zająć dojrzałą postawę wobec czasu.”

W dzisiejszych czasach żyje tysiące młodych ludzi, którzy umierają na wskutek sięgania po narkotyki czy alkohol. Nawet małe dzieci wiedzą, że substancje odurzające oszukują, uzależniają i zabijają. Możesz dostrzec to każdego dnia na całym świecie. Może czasem dostrzegasz takie sytuacje w twojej rodzinie.  Brak próby walki o lepsze życie. Wiele młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że wchodzą na zatrute boisko gry w życie, na którym przegrywają wszystko: własną rodzinę, szczęście, miłość i zdrowie. Dzieje się tak dlatego, że używki zastawiają na człowieka najstraszniejszą z pułapek. Obiecując łatwe życie poprawiają nastrój bez potrzeby poprawiania naszej sytuacji życiowej. Ludzie rozsądni, mający wsparcie wśród bliskich i przyjaciół są odporni na tego typu pozory szczęścia. Mają siłę i odwagę wygrywać każdego dnia walkę o życie. Każde zwycięstwo cieszy i mobilizuje. Życie to bardzo długi maraton. Jednak każdy jego etap może kończyć się sukcesem. Wszystko zależy od zawodnika.

Autor: Magdalena Maślankiewicz – wychowawca z 1-13 HP Przemków

Źródło: Kazania- refleksje i rozważania duchowe Ks. Marka Dziewięckiego.

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron