Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zmotywować się do nauki?

2019-11-18

Badania potwierdzają, że uczenie się jest aktywnym procesem wymagającym zaangażowania. Bierne uczestnictwo w zajęciach nie zapewni sukcesu i trwałego przyswojenia wiedzy. Dużą rolę odgrywa motywacja. W jaki sposób można zachęcić siebie i innych do nauki?

W artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Trudności, czyli atrakcyjne alternatywy

Ucząc się, pewnie nie raz napotykałeś na pokusy, które chciały oderwać cię od książek. Nie jest łatwo zrezygnować z ulubionych zajęć czy propozycji znajomych. Musisz jednak odnaleźć skuteczne sposoby realizacji celów. W walce z trudnościami potrzebna będzie ci silna wola, która nada motywacji nową jakość. Dzięki niej będziesz przekonany, że zrealizujesz zadanie, a konsekwencje będą przyjemne.

Rozbudzanie zewnętrznej motywacji 

Kiedy wykonujesz zadanie z własnej woli, a jego realizacja kojarzy się z przyjemnymi następstwami, to znaczy, że jesteś motywowany wewnętrznie. To dobrze wróży na przyszłość. Kiedy uczysz się tylko dlatego, że liczysz na nagrodę lub obawiasz się kary, warto to zmienić. Zacznij postrzegać siebie jako kompetentnego i uwierz, że to ty sprawujesz kontrolę nad własnym osiągnięciami!

Kontrola motywacyjna

Kontrola motywacyjna to przewidywanie konsekwencji wobec siebie w zależności od wykonania zadania. Możesz więc obiecać sobie, że jeśli zrealizujesz cel, nagrodzisz siebie np. rozmową telefoniczną z kimś, kogo bardzo lubisz. Spróbuj odnaleźć warunki, w których nauka będzie przyjemniejsza. Praca w nasłonecznionym miejscu z dużą ilością roślin na pewno będzie milsza. Usuń z zasięgu wzroku „pożeracze czasu”, które dekoncetrują twoją uwagę i odciągają od zadania.

Kontrola emocjonalna

Aby zrobić przerwę, możesz zastosować zasadę liczenia od 1 do 10. Według strategii emocjonalnej przydatne są ćwiczenie regulujące oddech. Pomocna będzie wizualizacja własnych mocnych stron oraz skutecznych sposobów działania.

Mechanizmy te stosowane przez uczniów automatycznie przybliżają cel i pomagają w walce
z pokusami. Czasami warto powiedzieć w obecności grupy o swoich planach i zobowiązaniach. Taka „publiczna” deklaracja może być bardzo motywująca.

Życzyć sobie…

Według Heinsa Heckhausena pychologia motywacji obejmuje tak naprawdę trzy czasopwniki: „Życzyć sobie, wybierać, chcieć”. Tak więc odszukaj cel, który ma zapewnić ci nauka. Wybierz taką ścieżkę, która sprawi, że będziesz spełnionym człowiekiem i życz sobie i innym, aby wszystkie cele zostały zrealizowane.

 

Źródła:

G. Mietzel, Psychologia kształcenia. Praktyczny podręcznik dla pedagogów.Gdańskie Wydawnistwo Psychologiczne, Gdańsk 2003.

J. Reykowski, Psychologia Ogólna. Procesy emocjonalne. Motywacja. Osobowość., pod red. Tadeusza Tomaszewskiego, Wydawnistwo PWN, Warszawa 1992.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron