Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zostać milionerem? Jakie zawody pomogą ci osiągnąć sukces?

Na tak postawione pytanie istnieje jedna dobra odpowiedź: Zostań przedsiębiorcą!

jak-zostac-milionerem-1160.jpg

Nie ma w tym nic szczególnie odkrywczego, bo wystarczy spojrzeć na listę najbogatszych Polaków, by dostrzec, że nie ma tam ludzi, którzy zarabiają duże pieniądze tylko własną pracą. Brakuje tam głośnych medialnie ludzi jak sportowcy (wielu ludzi jest zdziwionych, że brakuje tam np. Roberta Lewandowskiego czy Agnieszki Radwańskiej), rzekomo zarabiający duże pieniądze politycy (chyba, że to nie polityka jest ich głównym miejscem zarobkowania), brakuje nawet prezesów zarządu wielkich firm. Dlaczego? Najniższe miejsce w tym roku wg rankingu wymagało zdobycia majątku rzędu 400 mln złotych. Zakładając, że pracujemy na to 25 lat, nic nie wydajemy (co już jest absurdalne) wymagałoby miesięcznych zarobków w granicach 1,3 mln złotych, jakieś 8500 zł za godzinę pracy. To naprawdę dużo pieniędzy, i trudno wyobrazić sobie zawód, który pozwala na takie dochody.

Cechy dobrego przedsiębiorcy

Bycie przedsiębiorcą to szerokie zagadnienie, które trudno krótko opisać. Wiemy, że trzeba posiadać pewne cechy charakteru (jak na przykład dobra organizację pracy, umiejętność współpracy i kierowania ludźmi, chęć i zdolność do podejmowania ryzyka, samomotywacja), ale czy to już wszystkie konieczne warunki? Czy przedsiębiorca powinien znać się na branży, w której działa? Tu też odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jest wielu przedsiębiorców, którzy nie znają się na branży, którą zarządzają (czy właściciel zakładu chemicznego musi być chemikiem, a właściciel szpitala lekarzem?). Jednak dotyczy to tylko kolejnego biznesu, masz już duże przedsiębiorstwo którym tylko zarządzasz, pozwalasz szczegółami zajmować się innym, i możesz zarządzać kolejnymi. Jeśli nie odziedziczyłeś firmy po rodzicach, to swoją pierwszą firmę musisz założyć sam, bo nawet zarządzanie przedsiębiorstwem jako manager najczęściej nie daje takich sum które pozwalają być milionerem.

Jaki zawód wybrać?

Zbliżamy się do istoty sprawy,  jaki zawód wybrać, żeby móc w przyszłości otworzyć firmę, która pozwoli tobie, a może dopiero twoim dzieciom (na fortuny pracuje się często pokoleniami) zostanie milionerem? Czy jest ktoś, kto jest w stanie z góry powiedzieć, jaka działalność na pewno przyniesie sukces? Niestety, nie ma takich ludzi. Nie wynika to z tego, że na niczym nie da się zarobić, tylko z tego, że da się zarobić praktycznie na wszystkim, czego ludzie choć trochę potrzebują. Wielkie majątki powstawały z firm produkcyjnych (ktoś zaczynał z jedną maszyną do szycia, czy z jedną spawarką), usługowych (salon fryzjerski w mieszkaniu czy koszenie trawnika sąsiadom) czy handlowych (zaczynał handlując używanymi samochodami). Jeśli chcesz zostać milionerem, musisz robić to najlepiej ze wszystkich. Jaki zawód wybrać? Taki, w którym masz na to szansę.

Nie ważne co robisz, ważne, żeby to robić dobrze!

Jeśli matematyka nie jest twoją mocna stroną, lepiej nie myśl o byciu informatykiem, jeśli nie masz zmysłu przestrzennego, nie myśl o byciu budowlańcem, jeśli nie masz dobrego kontaktu z ludźmi,  nie myśl o handlu. Skup się na swoich mocnych cechach, znajdź zawód w którym się dobrze czujesz, i staraj się być w nim jak najlepszy. Może warto jednak poprosić o wsparcie innych,  rodziców, nauczycieli, doradcy zawodowego,  którzy potrafią ocenić cię z zewnątrz? Niestety, podejście „nie lubię się uczyć, więc wybieram bycie niewykwalifikowanym pracownikiem" nie doprowadzi cię do bycia milionerem, bo trudno się wyróżnić w kserowaniu dokumentów, albo w wożeniu gruzu taczką. Nawet jeśli będziesz w tym najlepszy na świecie, pewnie nikt nie zauważy, ale już najlepszy mechanik, fryzjer, hydraulik, zarządca nieruchomości czy handlowiec w mieście,  może być podstawą do dobrze prosperującego biznesu, i może sprawić, że staniesz się milionerem.

Może uda się i Tobie!

Pora więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki zawód pomoże ci osiągnąć sukces? Taki, który pasuje do twoich predyspozycji, który będziesz wykonywał z radością, wbrew pozorom,  to możliwe! Praca może być przyjemna, jeśli robisz to co kochasz. Kolejny krok to samodoskonalenie, wykonuj swoją pracę jak najlepiej, staraj się, ulepszaj metody pracy, nie bój się eksperymentować. W chwili, gdy uznasz, że brakuje ci już miejsca w firmie w której pracujesz, otwórz swoją, naucz innych tego, co sam wiesz i zacznij czerpać korzyści nie tylko ze swojej pracy, ale i z pracy innych ludzi. Praktycznie wszystkie nieodziedziczone fortuny powstawały w ten sposób i kto wie, może kiedyś uda się i Tobie.

 

Autor: Piotr Bogdał - doradca zawodowy MCK Kłodzko

Źródło: http://100najbogatszychpolakow.forbes.pl/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron