Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Każdy może być Świętym Mikołajem - czyli daj siebie innym

Wiesz kim tak naprawdę był Mikołaj i dlaczego został nazwany świętym? Mogę ci już zdradzić, że zasłużył sobie na to, pokazując i udowadniając, żyjemy „naprawdę”, kiedy dajemy siebie innym. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas radości, spotkania w gronie najbliższych, ale czy zastanawiałeś się kiedyś czy wszyscy w ten świąteczny czas są szczęśliwi? Czy ty możesz przyczynić się do tego, aby świąteczne chwile były dla kogoś radosne?

Każdy-może-być-św.-Mikołajem-czyli-daj-siebie-innym-1160.jpg

Kim jest Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj kojarzy nam się z brodatą i ubraną na czerwono postacią, z wypchanym workiem pełnym prezentów i reniferami, ale kim tak naprawdę był święty Mikołaj? Urodził się w Grecji. Od początku odznaczał się wielką życzliwością i wrażliwością na krzywdę i niedolę ludzką. Został patronem między innymi żeglarzy, aptekarzy, rzemieślników i uczniów. Święty Mikołaj był wzorem dobroci, ludzkiej życzliwości, ofiarności i bezinteresownej pomocy innym. Udowadniał to całym swoim życiem. Warto, abyś patrzył na niego właśnie ten sposób, a nie tylko sprowadzał go do roli dziadka od prezentów.

...i Ty  możesz zostać Świętym Mikołajem!

Każdy z nas może być takim świętym Mikołajem w swoim środowisku. Nieważne, jaką będziesz niósł pomoc. Ważne, że włożysz w nią swoje serce, będziesz miał dobre intencje, a okazanie miłości i troski o drugiego człowieka przyniesie ci radość. Pamiętaj o tym, żeby naśladować postać świętego Mikołaja nie tylko od święta. Staraj się na co dzień zauważyć potrzebujących wokół siebie. Czasem mały gest, słowo dziękuję, chwila rozmowy jest dla kogoś nieocenioną pomocą. Rozejrzyj się dookoła, a na pewno  zobaczysz kogoś, komu jesteś w stanie pomóc.

Daj siebie innym

Odrzuć komercję z jaką przedstawia się postać świętego Mikołaja i odszukaj w sobie cechy tego człowieka o wielkim sercu, który potrafił w sposób piękny, a zarazem cichy i pokorny otworzyć się na inną osobę, by przynieść jej radość i bezinteresowne wsparcie. Zastanów się w jaki sposób możesz dać siebie innym nie tylko w ten przedświąteczny czas, ale w codziennym życiu.

Niech zabrzmią w tobie słowa piosenki:
„Każdy może zostać Świętym Mikołajem
To jest sprawa prostsza bardziej, niż się zdaje
Byle tylko duże serca pomyślały
Kiedy gwiazdka w górze o serduszkach małych".


Autor: Justyna Misiorek, wychowawca Ośrodek Szkolenia i Wychowania 3-2 Zamość
Źródło: opracowanie własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron