Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kto jest dla ciebie autorytetem?

2023-02-28

Autorytet – wiesz, kto to taki? Masz jakieś autorytety w swoim życiu? A może uważasz, że ich nie potrzebujesz?

Być może do końca nie jesteś pewny, kim jest autorytet. Zatem spieszę z wyjaśnieniem. Jest to człowiek, którego warto naśladować, mający wpływ na postawy i myślenie innych ludzi. Zazwyczaj cieszy się poważaniem ze względu na swoją wiedzę lub postawę moralną.

No więc raz jeszcze: masz kogoś takiego? Może to być osoba z twojego najbliższego otoczenia lub ktoś znany i poważany, np. sportowiec czy polityk.

 

Dlaczego warto mieć autorytet?

Podziwianie czyjegoś działania to świetna okazja do nauki czegoś nowego. Ale także do motywacji. Kiedy widzisz, że komuś, kogo lubisz i szanujesz, coś się udaje, masz większą chęć do samodzielnego działania.

Posiadanie autorytetu pomaga zakładać sobie cele i do nich dążyć, rozwijać się i mieć pewność, że jest ktoś, kto w razie niepewności czy niepowodzenia, służy poradą – chociaż nie zawsze bezpośrednią. W przypadku znanych osób ciężko przecież o rozmowę, ale ich postępowanie i wypowiedzi mogą stanowić cenny zbiór porad.

 

Nie masz przykładu do naśladowania? Rozejrzyj się za nim!

We współczesnym świecie pełno jest osób, którym wydaje się, że mogą być autorytetami. Widać to zwłaszcza w internecie. Dlatego zanim zaufasz komuś na tyle, by brać z niego przykład, zastanów się, czy warto.

 

Zobacz także: Co to znaczy autorytet i kto może nim być?

 

Gdzie na pewno warto poszukać autorytetu?

Rodzina. To środowisko, w którym jesteś od urodzenia. Szanujesz rodziców i to fajnie, jeśli mogą być twoimi autorytetami. A może starszy brat czy siostra? Wujek, który jest aktywnym działaczem społecznym/sportowcem/ma nietypowe hobby? Wśród bliskich osób zawsze znajdzie się ktoś, kogo można wziąć za przykład, dążyć do podobnych celów.

 

Sławne osoby to często również świetny materiał na autorytet. Sportowcy, naukowcy, biznesmeni – inspirują swoimi osiągnięciami i działalnością. Można ich podziwiać za upór w dążeniu do celu, duże zarobki czy działalność charytatywną. Trudniej się z nimi kontaktować, ale to nie znaczy, że nie warto próbować.

 

Ostatnio wielu twórców internetowych stara się wpływać na nasze opinie, a wręcz je kształtować. Mnogość blogerów i youtuberów poraża. Niestety nie każdy z nich ma do przekazania coś naprawdę wartościowego. Dlatego subskrybując kolejny kanał na Youtubie, zastanów się, czy na pewno dany vloger ma do powiedzenia coś wartego uwagi i jest godny naśladowania.

 

Autorytet warto mieć, ale nic na siłę. Lepiej nie powielać bezmyślnie czyjegoś zachowania i nie zgadzać się z czyjąś opinią tylko dla tego, że jest modnym wśród znajomych youtuberem.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron