Wydawca treści
Które przedmioty szkolne przydadzą ci się w przyszłości?
2024-11-20
Nie każdy przedmiot szkolny jest interesujący. Niektóre z nich przysparzają wielu problemów, szczególnie jeśli ich nie lubisz i nie czujesz się w nich dobry. Sprawdź, do których przedmiotów szkolnych warto się przyłożyć, ponieważ mogą okazać się przydatne w przyszłości.
Języki obce
Znajomość języka angielskiego jest dziś traktowana jak podstawa. Obecnie dzieci od najmłodszych lat, już w przedszkolu, uczą się tego języka. To drugi język po języku ojczystym. Bez jego znajomości ciężko jest znaleźć pracę. To język międzynarodowy biznesu i nauki, który daje wiele możliwości rozwoju zawodowego.
Znajomość dodatkowych języków obcych znacząco zwiększy twoje szanse na rynku pracy, nie tylko w międzynarodowych firmach.
Matematyka
Dobrze jest umieć liczyć – nie tylko w podstawowym zakresie. Matematyka wkrada się w wiele dziedzin życia. Umiejętności matematyczne są niezbędne nie tylko w pracy, ale również do zarządzania domowymi finansami, rozliczania comiesięcznych opłat, a czasem nawet do upieczenia czegoś.
Podstawowe zasady matematyki są przydatne sprzedawcy czy lekarzowi (np. w celu wyliczenia odpowiedniej dawki leku pacjentowi). Jak się okazuje myślenie analityczne potrzebne jest nie tylko w typowych dla tej dziedziny zawodach, jak np. księgowy, inżynier czy doradca finansowy. Matematyka wspomaga umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Informatyka
Obecnie bez komputerów nie wyobrażasz sobie życia. Większość czynności podlega cyfryzacji. Jest ona wszechobecna, od załatwienia sprawy w urzędzie po granie w gry komputerowe. Praktycznie w każdej dziedzinie życia używa się algorytmów i analizy danych, dlatego znajomość programowania oraz technologii informacyjnych staje się bardzo ważna.
Przedsiębiorczość
Przedmiot przydatny, jeśli zechcesz prowadzić własną firmę, ale też, aby mieć świadomość jak funkcjonują mechanizmy biznesowe. Pomaga w zrozumieniu podstaw finansów i zarządzania.
Biologia
Dużo mówi się o zmianach klimatycznych, zagrożeniach fauny i flory oraz coraz częściej obecnych klęskach żywiołowych. Znajomość mechanizmów zachodzących w przyrodzie jest istotna dla rozwiązywania współczesnych problemów. W społeczeństwie rośnie również świadomość potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Ekologia, programy zero czy less waste przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju.
Historia
Dobrze jest znać historię swego kraju oraz posiadać wiedzę z zakresu przynajmniej kluczowych wydarzeń ogólnoświatowych. Budowanie sojuszy i porozumień, kto z kim i kiedy współpracował – wiedza ta może mieć również przełożenie na najbliższą przyszłość. Jak wiadomo, w ostatnich latach pokój na świecie został zachwiany. Pojawiło się coraz więcej konfliktów zbrojnych oraz zagrożeń. Znajomość przeszłości może pomóc w lepszym zrozumieniu teraźniejszości i przyszłości.
Geografia
Świat stał się tzw. globalną wioską. Coraz więcej osób podróżuje po różnych państwach, a nawet kontynentach. Nie stanowi to aż takiej trudności jak kiedyś. Między niektórymi krajami istnieją wolne granice, gdzie nie odbywają się kontrole. Stanowi to wielkie ułatwienie w przepływie ludności między nimi. Znajomość położenia geograficznego, a także kultury danego regionu w erze globalizacji jest przydatna.
Wychowanie fizyczne
Tak zwany w-f promuje zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, która była, jest i będzie potrzebna. Tym bardziej w dzisiejszym świecie, kiedy dużo czasu spędzasz w jednej pozycji przy komputerze. Zdrowie fizyczne jest ważne niezależnie od wybranej ścieżki zawodowej. Może się też przyczynić do rozwoju kariery w sporcie, fizjoterapii lub bardzo popularnej obecnie profesji trenera personalnego.
Według badania przeprowadzonego przez portal LiveCareer na grupie 1000 osób, trzy pierwsze miejsca wśród najbardziej przydatnych w życiu zawodowym przedmiotów szkolnych znalazły się: język angielski, na który wskazało 80% respondentów, matematyka – 74% oraz język polski i inne języki obce – 71%. Na kolejnych miejscach uplasowały się między innymi wychowanie fizyczne, geografia i biologia.
Wyniki badania wskazują jak cenne są umiejętności matematyczne, zdolność analitycznego myślenia oraz zdolność do wyciągania wniosków.
Niezależnie od tego, jakie są twoje zainteresowania i plany zawodowe, niektóre z nauczanych w szkole przedmiotów mogą okazać się uniwersalne, ponieważ przydadzą ci się nie tylko w przyszłości, ale i dziś, do nabywania oraz rozwijania umiejętności życiowych.
Autor: Marta Halicka
Źródła:
https://www.livecareer.pl/badania/edukacja-badanie
https://kochanamama.pl/artykul/przedmioty_szkolne_a_osiagniecia_w_przyszlosci
https://answercampaign.pl/rozwijajace-przedmioty-przyszlosci-czego-powinni-uczyc-w-szkolach/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
22.10.2024