Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kursy zawodowe, czyli wsparcie rozwoju kariery uczestników OHP

2020-01-15

Kariera – słowo, które dumnie brzmi i każdy po cichu marzy, aby to pojęcie go dotyczyło. Najczęściej jednak termin ten kojarzony jest z osobami, które oglądamy na szklanym ekranie lub na monitorze komputera.

A przecież kariera dotyczy przede wszystkim działalności zawodowej człowieka.

Należy pamiętać, że nie dotyczy tylko płaszczyzny całego kraju, czy świata, ale także  małego środowiska np. miejsca zamieszkania, gminy, powiatu. Wybierając zakład mechaniki pojazdowej, kierujemy się przede wszystkim opinią o zakładzie, który zajmie się naszym ukochanym autkiem. Wybierając się na pizzę, idziemy tam, gdzie jest najlepsza. Zakłady te, ludzie, którzy tam pracują – czy nie robią kariery? Oczywiście, że tak. Są sławni w środowisku, zdobywają pozycję i oczywiście pieniądze, które pomagają im rozwijać się również poza miejscem pracy.

Człowiek orkiestra

Wybierając kierunek kształcenia zawodowego, uczestnik ma wewnętrzne przekonanie, że po okresie nauki bez problemu znajdzie swoje miejsce zatrudnienia, które da mu oczekiwaną satysfakcję, także finansową. Czy tak się dzieje?  Rzeczywistość często rozczarowuje młodego człowieka. Okazuje się bowiem, że pracodawca oczekuje dużo więcej niż on potrafi.
 

W dzisiejszej dobie  na rynku pracy mile widziany jest (używając potocznego określenia) „człowiek orkiestra”. Przykładów na to jest wiele. Oglądając ogłoszenia pracodawców, czytamy np. zatrudnię ślusarza-spawacza, kucharza-kelnera, mechanika pojazdów samochodowych-blacharza , sprzedawcę z uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych. Takie ogłoszenie mogą budzić u młodzieży, w tym w uczestnikach OHP, zdziwienie, bo przecież na poziomie kształcenia w szkole branżowej nie ma zawodu np. spawacz.

Bezpłatne kursy zawodowe w OHP

Trudno określić, jak długo będzie trwać taka sytuacja. Nie ma aktualnie przesłanek, że zmieni się to w wymaganiach pracodawcy. Wychodząc naprzeciw nim, uczestnik powinien mieć świadomość, że to, czego się uczy w szkole, może uzupełnić dodatkowymi kwalifikacjami zawodowymi poprzez np. kursy, aby z pełną odwagą, pewnością zaistnieć na rynku pracy.

Takiego wsparcia w kształceniu nasza młodzież nie musi daleko szukać. Ochotnicze Hufce Pracy są od wielu lat przygotowane do udzielania pomocy nmłodzieży, aby rozwijać ich kompetencje zawodowe, a także bardzo ważne  kompetencje społeczne. Podkreślić należy, że uczestnicy nie muzą się stresować faktem, że brakuje im zasobów finansowych, aby pokryć naukę  na kursach. OHP, kierując się różnymi możliwościami młodzieży i ich rodzin, organizuje je bezpłatnie.

Kariera zawodowa stoi otwartaem przed młodym uczestnikiem OHP. Należy jednak spełnić pewne wymogi, żeby zaistniała i się rozwijała. Nie należy się bać nowych wyzwać, stawić czoło zadaniom i realizować swoje marzenia.

Rok 2020 – szansą na rozwój zawodowy?

Minął rok 2019, czas podsumowań, analiz, przemyśleń i wniosków na przyszłość. Jednostka Hufca Pracy w Wołowie starała się dbać, aby uczestnicy mieli pełną wiedzę
o możliwościach podnoszenia kompetencji zawodowych. Ci, co są dalej razem z nami, ale również ci, co stali się absolwentami hufca, mogli skorzystać z kursów takich jak: spawacz, operator wózka jezdniowego, operator koparko-ładowarki.

Niektórzy stanęli przed nowym wyzwaniem i skorzystali ze wsparcia Ochotniczych Hufców Pracy, aby w momencie spotkania z  potencjalnym pracodawcą  powiedzieć: „Bardzo dużo umiem, mam kwalifikacje, posiadam udokumentowane kompetencje zawodowe.”
                                                         

Autor: Aldona Augustyńska-Mikołajczyk, Komendant Hufca Pracy w Wołowie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron