Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Mapy myśli - skuteczny sposób szybkiego uczenia się

Wypowiedz słowo "deser"... Jakie masz skojarzenia? Słodycze, relaks, przyjemność, czekolada... Może przychodzi ci na myśl wiele innych słów i określeń, a po nich kolejne i następne?

20170314_Thinker_1160.png

Tak właśnie działa nasz mózg - do centralnego pojęcia "dobudowuje" dalsze skojarzenia, które odnoszą się do niego. Mózg człowieka nie zapamiętuje w sposób ciągły, nie zachowuje w pamięci liter, jak w słowie d-e-s-e-r. Przetwarza je na obrazy, dźwięki, wspomnienia zapachów i inne bodźce.

Dzięki temu, nie musisz za każdym razem przypominać sobie co oznacza właściwie słowo "deser". Tę naukowo potwierdzoną prawdę o działaniu naszego mózgu można wykorzystywać także do szybkiego uczenia się i zapamiętywania trudniejszych pojęć.

Nie lubię notować - i tak nie mogę tego zapamiętać!

Przy konstruowaniu tradycyjnych notatek zazwyczaj niepotrzebnie tracimy czas na zapamiętywanie zbędnych słów. Zabierają one zbyt wiele czasu podczas przeglądania. Brakuje im powiązań i symboli, dzięki którym nasz mózg mógłby łatwiej zachowywać odnotowane treści. Wreszcie są one mało atrakcyjne wizualnie.

Zapewne dlatego wiele osób narzeka i męczy się zapamiętywaniem zapisanego wcześniej tekstu. Tradycyjne notatki nie odpowiadają bowiem preferencjom naszej pamięci, a przez to są mało skuteczne. Czy jest więc na to skuteczny sposób?

Po raz pierwszy metodę  nieliniowego/nieciągłego notowania i zapamiętywania zaproponował Amerykanin Tony Buzan - autorytet w dziedzinie usprawniania pracy umysłowej. Swoją metodę nazwał mapami myśli. Są one przeniesieniem tego, co dzieje się w naszych głowach.  Nasza pamięć działa poprzez skojarzenia. Mapy myśli pozwalają na przedstawienie na kartce papieru lub na monitorze komputera właśnie tych skojarzeń i dzięki temu na szybkie i trwałe ich zapamiętywanie.

Jak stworzyć mapę myśli?

  1. Na środku strony umieść słowo lub rysunek przedstawiający temat mapy.
  2. Od centralnego słowa/obrazu poprowadź linie w różnych kierunkach, na których umieszczać będziesz wszystkie słowa/obrazy kojarzące się z nim, używaj tylko słów - kluczy, myśli powinny być zwięzłe.
  3. Używaj kolorów, skojarzeń, strzałek, ikon i innych symboli graficznych, które maksymalnie skrócą przekaz i ukażą zależności między elementami.
  4. Nie poprawiaj swoich skojarzeń, wszystkie pomysły zapisuj od razu, jak tylko pojawią się w twojej głowie.

Mapy myśli możesz z powodzeniem wykorzystywać do szybkiego zapamiętywania wiedzy z różnych dziedzin, a do ich konstruowania możesz wykorzystać także bezpłatne programy komputerowe.

Powodzenia!


Autor: Klaudia Seidel, doradca zawodowy MCK Mikołów

 

Źródła:

T. Buzan, Mapy twoich myśli, Wydawnictwo Aha BBC, 2015 r.

http://uczymy-sie-efektywnie.blog.pl/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron