Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nuda – wyzwalacz kreatywności

2021-09-03

Nuda najczęściej kojarzy się nam z czymś negatywnym: bezczynnością bądź monotonią. Nie lubimy tak się czuć. Czy jednak nudzenie się ma na nas wyłącznie negatywny wpływ? Otóż nie! Nuda to wyzwalacz kreatywności w naszym umyśle.

Czy potrafisz się nudzić? Tak po prostu, nic nie robiąc, o niczym konkretnym nie myśląc? Czy wyobrażasz sobie spędzenie tygodnia bez dostępu do Facebooka czy Instagrama?

 

Żyjemy w czasach, w których jesteśmy „przebodźcowani”, tzn. nieustannie poddawani otaczającym nas bodźcom słuchowym, wzrokowym i innym. A wszystko przez współczesną technologę i rozwój multimediów, których kwintesencją są smartfony, towarzyszące ludziom na każdym kroku. Dostęp do informacji jest łatwy i powszechny.

Jeżeli masz jakiś kłopot, wystarczy uruchomić internet i… gotowe. Na ekranie telefonu lub tabletu wyświetli się w sekundzie mnóstwo podpowiedzi, jak go rozwiązać. I świetnie! Jest tylko jeden problem – okazuje się, ze twój mózg tego nie lubi. Gdy zmuszasz go do pochłaniania zbyt wielu informacji, brakuje mu czasu na ich przetworzenie i możesz wtedy mieć trudności z koncentracją.

 

A co się dzieje, gdy się nudzisz?

Naukowcy udowodnili, że przedłużający się stan umysłu, w którym mózgowi nie dostarczamy bodźców zewnętrznych sprawia, że przechodzi on w tzw. stan domyślny (ang. default mode). Dzieje się tak np. podczas snu lub wykonywania tzw. nisko angażujących umysł czynności. Należą do nich czynności, przy wykonywaniu których nie musisz się specjalnie skupiać, np. nielubiane obowiązki domowe, takie jak: odkurzanie, zmywanie naczyń, wyjście z psem na spacer, gotowanie obiadu lub zwykłe leniuchowanie.

 

Mózg w stanie domyślnym zaczyna kreatywnie myśleć i porządkować chaos w twojej głowie. W takich właśnie momentach masz szansę wpaść na najlepsze pomysły i rozwiązania.

 

Zatem…

Nie bój się nudnych z pozoru czynności, bo one potrzebne są twojemu mózgowi. Codziennie pozwól sobie na moment „nicnierobienia”, ciszę wokół siebie oraz przebywanie na świeżym powietrzu.

Pobądź chwilę sam ze sobą, poświęć trochę czasu na proste, mechaniczne czynności, podczas których twój umysł wyzwoli swoją kreatywność.
 

A może na początek zacznij od… wyłączenia na jakiś czas telefonu.

 

Powodzenia!

 

Autor: Justyna Sandelewska – doradca zawodowy – MCIZ w Częstochowie

 

Źródło:

https://www.nowaera.pl/o-nas/programy-edukacyjne/strefa-inspiracji/nieoczywiste-kompetencje-xxi-wieku/kreatywnosc-i-nuda-czyli-ciekawe-zwiazki

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron