Wydawca treści
Patrząc z nadzieją w przyszłość
Wszystko zaczęło się w Lubinie, skąd pochodzi Magda. Kiedy miała 15 lat pojawiły się problemy z nauką. Magda notorycznie opuszczała zajęcia lekcyjne, pogorszyła swoje oceny, nie mogła poradzić sobie ze stresem związanym z dorastaniem.
Z każdym dniem było coraz gorzej, coraz więcej zaległości. Pewnego dnia podczas rozmowy z pedagogiem szkolnym, dowiedziała się, że mogłaby kontynuować naukę w OHP.
- OHP? Nie ma mowy, przecież tam chodzą same „nieuki”!– odpowiedziała z poirytowaniem i niechęcią do pomysłu nauczyciela.
- Powinnaś spróbować. Tam jest odpowiednia kadra, oni ci pomogą. Przemyśl to. – odparł pedagog.
A jednak warto!
Magda przyznaje, że bardzo długo walczyła sama ze sobą, zanim zdecydowała się na zapisanie się do OHP. W końcu jednak znalazła się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach.
Początkowo miała problemy ze wszystkim. Ciężko było jej się przyzwyczaić do zasad panujących w ośrodku. Na szczęście trafiła przecież na ludzi, którzy chcieli jej słuchać, a nie tylko ganili i pouczali. Okazało się, że określając sobie bliskie cele, można łatwiej osiągnąć sukces.
Początkowo Magda chciała tylko nadrobić zaległości z kilku przedmiotów. Udało się. Potem postanowiła, że ukończenie pierwszej klasy gimnazjum będzie sukcesem. Także to osiągnęła. Wtedy dotarło do niej, że w OHP, dzięki wsparciu, które otrzymała, uda się jej ukończyć gimnazjum.
Nauka i coś więcej…
Problemy z nauką szybko zniknęły, a Magda znalazła czas na różne inicjatywy oferowane przez ośrodek. Zaczęła jeździć na wymiany międzynarodowe w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Zaangażowała się w wolontariat i opiekę nad dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej Caritas. W miarę swoich możliwości starała się pomagać podopiecznym w nauce i przy odrabianiu zadań domowych. Daje jej to radość.
Magdalena niedługo będzie absolwentką gimnazjum. Z nadzieją patrzy w przyszłość. Chce kontynuować naukę w szkole zawodowej i zdobyć nowe umiejętności. Chciałaby zostać fryzjerką i otworzyć własny zakład fryzjerski.
Trzy lata spędzone w wiechlickim ośrodku bardzo jej pomogły. Wie, że w każdej sytuacji można sobie poradzić, trzeba tylko określać cele i nie bać się prosić o pomoc. Dla niektórych ukończenie gimnazjum nie jest wielkim osiągnięciem, ale dla kogoś, kto nie widział sensu w chodzeniu do szkoły to ogromny sukces.
Autor: Grzegorz Sasin – pedagog OSiW Wiechlice
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Absolwenci OHP walczą o swoje marzenia
04.02.2025
-
Każdy gest ma moc - życie po powodzi
29.11.2024
-
Wymarzone fryzjerstwo – historia Norberta
15.10.2024
-
Filip – portret młodego działacza
19.09.2024