Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Po co mi doradca zawodowy na etapie rekrutacji do OHP?

W OHP doradcy zawodowi witają was jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, bo już na etapie rekrutacji, pomagając i doradzając w dokonaniu najbardziej odpowiednich wyborów zawodowych.

doradca_na_etapie_rekrutacji_1160.png

Większość z was w szkole podstawowej lub w gimnazjum spotkało się zapewne z doradcą zawodowym, który dawał wskazówki, pomagał określać wasze predyspozycje zawodowe oraz przekazywał informacje, które później były pomocne podczas wyboru najbardziej odpowiedniego kierunku dalszej edukacji.

W OHP doradztwo zawodowe odbywa się już na etapie rekrutacji. Po co? Przeczytajcie, ile korzyści daje takie wsparcie!

Czy to na pewno to?

Bardzo często, jeszcze w trakcie składania dokumentów do szkoły w ramach OHP, nadal wielu z was nie jest przekonanych co do słuszności swojej decyzji. Zastanawiacie się, czy ten właśnie zawód będzie dla was odpowiedni, czy macie predyspozycje do wykonywania takiej pracy, czy będziecie ją lubili i czy później – po szkole – znajdziecie zatrudnienie w tej branży.

Często do samego końca nie jesteście przekonani, czy dobrze wybraliście? Ale spokojnie! Jeszcze nie jest za późno, bo właśnie w OHP z zespołem do spraw rekrutacji ściśle współpracuje doradca zawodowy, z którym możecie porozmawiać o podjętych przez was decyzjach zawodowych.

Przed decyzją – kilka pytań

Zastanawialiście się kiedyś (mam nadzieję, że tak):

  • Czym się interesujecie?
  • Co lubicie robić?
  • Kim chcecie być w przyszłości?
  • Jaki zawód chcecie wykonywać i jakie macie predyspozycje?
  • W jakim typie szkoły sobie poradzicie?
  • Czy chcecie mieszkać w internacie?
  • Czy chcecie łączyć naukę z pracą?

Na tych kilka pytań warto sobie samemu odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o dalszej drodze edukacyjnej i zawodowej.

Jeśli trudno o odpowiedzi na te pytania, to właśnie doradca zawodowy może wam pomóc w ich znalezieniu!

  • W trakcie spotkania z nim porozmawiacie między innymi na temat waszych zainteresowań, zdolności oraz dotychczas nabytych umiejętnościach.
  • Zostaniecie też poproszeni o wykonanie testu, który posłuży jako dodatkowa wskazówka w zidentyfikowaniu waszych predyspozycji i zainteresowań zawodowych.
  • Wspólnie z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy omówicie możliwość zatrudnienia w wybranym przez was zawodzie oraz poznacie specyfikę i środowisko pracy w tej branży. Zostaniecie także poinformowani o zawodach uznawanych za deficytowe, czyli poszukiwane na rynku pracy oraz zawodach zrównoważonych i nadwyżkowych w waszym powiecie i województwie.

Dzięki temu albo będziecie mogli jeszcze skorygować waszą decyzję dotyczącą wyboru nauki zawodu (i to z reguły w porozumieniu z waszym rodzicem czy prawnym opiekunem, ponieważ najczęściej towarzyszą wam przy pierwszej wizycie w OHP), albo utwierdzicie się w słuszności podjętych przez was wyborów zawodowych. Dzięki temu z większą radością i ochotą – bo ze świadomością słusznie podjętych działań – rozpoczniecie nowy etap swojego życia edukacyjno-zawodowego.

  • Będziecie już wiedzieli, że doradca zawodowy i pośrednik pracy są tuż obok – na wyciągnięcie ręki i w trakcie trwania waszej nauki w OHP, a także po niej, będziecie objęci pomocą i wsparciem z zakresu poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy.
  • Od początku nauki w OHP będziecie mogli uzyskać wsparcie w zakresie waszej przyszłości zawodowej, poprosić o poradę, pomoc czy informację.
  • Będziecie mogli spotkać się z pracownikami pionu zawodowego indywidualnie albo w ramach spotkań grupowych – jak wolicie. Ale najważniejsze jest to, że będziecie wiedzieli już, gdzie i kogo szukać. 

Pamiętajcie, że do samego końca, czyli tuż przed podjęciem przez was ostatecznych decyzji dotyczących przyszłość zawodowej, nie jesteście sami – w OHP są osoby, które do ostatniego momentu będą wspomagać was swoją wiedzą i doświadczeniem, często w trudnych i poważnych decyzjach zawodowych.

Autor: Marta Chorążak-Tabisz, doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Iwoniczu

 

Źródła:

Biały B., Milczarek K., Kształcenie, rozwój osobisty i zawodowy w OHP, Informator na rok szkolny 2019/2020, Wydawnictwo OHP KG, Olsztyn 2019

Zdjęcie: Rozmowa doradcza w trakcie procesu rekrutacyjnego w OSiW w Iwoniczu, Od lewej; opiekun kandydata, pan Bogdan Florek, dyrektor Domu Dziecka w Strzyżowie, kandydat na ucznia OHP, Daniel Bykowski, Marta Chorążak-Tabisz, doradca zawodowy MCK Iwonicz.

Autor zdjęcia: Bartosz Stec, doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Iwoniczu, 08.08.2019 r.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron