Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Postawiła na pasję i konkretny fach – historia Arlety

2020-11-03

Arleta Tarsa po ukończeniu gimnazjum przyszła do hufca z mocnym postanowieniem, że zostanie fryzjerem. By osiągnąć sukces, musiała wykazać się sporymi umiejętnościami już na starcie swojej ścieżki zawodowej.

Obecnie Arleta jest absolwentką 6-38 Hufca Pracy w Gorlicach. Naukę zawodu zakończyła w 2018 roku, uczyła się w zawodzie fryzjer, a praktyki odbywała w salonie ,,StyLove Włosy’’ pod okiem właścicielki i instruktorki praktycznej nauki zawodu, pani Iwony Gurby.

 

Hobby – sposób na życie

Mimo, że Arleta planowała naukę w szkole kończącej się maturą, życie ułożyło inny scenariusz – ostatecznie realizowała się w szkole zawodowej, dając przykład ambicji i pasji w podejściu do nauki wybranego zawodu.

 

Arleta już jako nastolatka przejawiała zamiłowanie do tworzenia różnorodnych stylizacji włosów i dbania o ich właściwą kondycję. Pierwszymi jej klientkami były koleżanki i osoby z rodziny, które swoimi pozytywnymi opiniami utwierdzały ją w przekonaniu, że ma talent fryzjerski. Dlatego postanowiła uczynić ze swojego hobby sposób na życie.

 

Mając do wyboru technikum i szkołę branżową, Arleta zdecydowała się na tę drugą, biorąc pod uwagę możliwość zdobycia realnego doświadczenia w zakładzie pracy jako pracownik młodociany. Spędziła trzy lata, ucząc się tajników pracy fryzjera, angażowała się w realizowane przez OHP konkursy o tematyce fryzjerskiej oraz w działalność kulturalno-oświatową gorlickiego hufca..

 

Odpowiednia motywacja do rozwoju

Od początku swojej praktyki zawodowej współpraca z pracodawcą układała się wzorowo. Pracodawczyni widziała duży potencjał w swojej uczennicy i motywowała ją do pogłębiania wiedzy i umiejętności, poprzez uczestnictwo w specjalistycznych kursach, szkoleniach i warsztatach fryzjerskich. Systematycznie umożliwiała jej podnoszenie kwalifikacji oraz zapewniała praktykę zawodową nie tylko na główce treningowej, ale też na klientach odwiedzających zakład.

 

Arleta po zakończonej nauce, pomimo młodego wieku, mogła poszczycić się aż 3 letnim doświadczeniem zawodowym, dzięki któremu zaistniała na rynku pracy jako pełnoprawna fryzjerka. Uniknęła tym samym trudnego procesu poszukiwania pracy i odbywania okresów próbnych. Gdy tylko otrzymała pozytywny wynik egzaminów zawodowych, otrzymała aż kilka ofert i musiała dokonać wyboru, z którym salonem wiąże swoją przyszłość.

 

Motywujące historie innych uczestników OHP znajdziesz w zakładce Im się udało.

 

Śledzenie trendów

Arleta świetnie zdaje sobie sprawę, że w zawodzie fryzjera bardzo istotne jest podążanie za trendami, dlatego bacznie obserwuje media społecznościowe, magazyny branżowe i bazuje na doświadczeniu starszych koleżanek. Jej ulubionym tematem fryzjerskim są koloryzacje i w tej dziedzinie ma spore osiągnięcia.

 

W miejscu pracy Arleta jest postrzegana jako osoba od ,,zadań specjalnych’’ w skomplikowanych koloryzacjach: jest specjalnością są ostre, nowoczesne barwy. Jako fryzjerka potrafi nie tylko dobrać kolor do typu urody, ale także doradzić najbardziej niezdecydowanym klientkom.

 

Jej wielkim marzeniem jest prowadzenie własnego salonu fryzjerskiego, dlatego obecnie chce zdobyć jak największe doświadczenie, aby w przyszłości prowadzić własną działalność gospodarczą.

 

W ciągu całego cyklu kształcenia Arleta, dzięki zapałowi do nauki i umiejętnościom manualno-artystycznym, z łatwością znalazła pracę w zawodzie fryzjer po ukończeniu szkoły branżowej oraz uczyniła ze swojej pasji sposób na życie.

 

Jeśli Ty też chcesz zdobyć konkretny zawód, zajrzyj do oferty zawodów, których możesz nauczyć się w OHP!

 

Autor: Iwona Mrówka -6-38 HP Gorlice

Na zdjęciach: Arleta przy pracy oraz fryzura i koloryzacja przez nią wykonane

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron