Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Prawo jazdy w 2019 – ile to kosztuje?

2019-12-03

Bez prawa jazdy kat. B ciężko wyobrazić sobie dziś życie, zwłaszcza poza wielkimi miastami z rozwiniętym transportem publicznym. To nie tylko ułatwienie codziennych dojazdów do szkoły, pracy czy na zakupy, ale też wręcz kluczowa umiejętność w niektórych zawodach.

W jakich zawodach prawo jazdy jest niezbędne?

Zalet posiadania prawa jazdy kat. B jest tak wiele, że chyba nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Bez prawa jazdy trudno będzie podjąć nam pracę we wszystkich zawodach, gdzie niezbędna jest nasza mobilność i zdolność do samodzielnego przemieszania się w krótkim czasie. Nie sposób wyobrazić sobie przedstawiciela handlowego jeżdżącego na spotkania komunikacją publiczną.

Prawo jazdy niezbędne będzie też wszędzie tam, gdzie musimy dotrzeć do klienta mieszkającego poza dużymi miastami, a także wykonując usługi przy użyciu ciężkiego sprzętu, czy materiałów np. wszelkiego rodzaju prace remontowe. Prawo jazdy kat. B otwiera nam też drogę i jest pierwszym krokiem do zastania zawodowym kierowcą, po nabyciu doświadczenia i zdobyciu uprawnień na samochody ciężarowe, czy autobusy.

Kiedy myślimy o nauce jazdy i uzyskaniu uprawnień do kierowania samochodem, często naszą obawę wzbudzają dwie kwestie.

Umiejętności

Pierwsza, to mogące się nasuwać wątpliwości dotyczące własnych możliwości opanowania jazdy samochodem, skoordynowania ruchów czy koncentracji uwagi jednocześnie na sytuacji na drodze, znakach i samych mechanicznych czynnościach prowadzenia samochodu. Spokojnie! Tu pomocna jest praktyka, im więcej wyjeżdżonych godzin, tym lepiej, a prędzej czy później jazda samochodem wejdzie nam w nawyk. Niektórzy potrzebują na to jedynie odrobinę więcej czasy od reszty. 

Druga to koszt zrobienia prawa jazdy.

Ile to kosztuje?

Tu musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Koszty kursu prawa jazdy zależą od wielkości miasta, w którym mieszkamy oraz szkoły, jaką wybierzemy. Średnio jest to jednak wydatek rzędu 2000 złotych. Dodatkowe godziny jazd doszkalających ponad wchodzące w skład kursu 30 godzin będą nas kosztowały od 50 zł za godzinę. Opłata za egzamin to 170 zł, w tym 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł za egzamin praktyczny. 200 zł zapłacimy za niezbędne badanie lekarskie, a koszt wydania samego dokumentu po szczęśliwym zdaniu egzaminu to 100,50 zł.

Po tej wyliczance na samą myśl o sumie wydatku, może nas rozboleć głowa, dlatego jeżeli jeszcze nie masz prawa jazdy, warto zacząć odkładać pieniądze na ten cel! Wtedy droga do spełnienia marzenia o znalezieniu się za kierownicą może okazać się szybsza niż dziś ci się wydaje.

Autor: Michał Komła


Widok zawartości stron Widok zawartości stron